Sony откри колку смартфони продал во вториот квартал

Sony го објави финансискиот извештај за вториот квартал од годинава според кој успеал да продаде само 2 милиони смартфони или за 1,4 милиони мобилни уреди помалку во однос на истото тримесечје лани. Лошата продажба на Sonu смартфони во традиционално добрите пазари во Европа и Јапонија доведе Sony за овие три месеци приходите да изнесуваат само 1,18 милијарди долари. Sony е принуден да ја бамана и годишната проекција за вкупно продадени смартфони како и вкупниот приход кој сега е намален на 5,4 милијарди долари.
| | веќе видена | слични

Рударскиот гигант „Glencore“ забележа раст на профитот за првите шест месеци од годинава во износ од 23%, како и зголемување од 12% на профитот од трговската единица. Сепак од компанијата истакнуваат и раст на трошоците за екстракција на бакар и цинк, како и присуството на уште нестабилни пазари, соопштува „Ројтерс“. Голем дел од акциите во рударскиот сектор загубија од инерцијата во оваа година, бидејќи пазарот на метали ослабна заради трговските тензии и недостатокот на безбедност околу кинеската побарувачка. Другите производители, исто така, предупредија на можни ефекти од влошување на трошоците. Акциите на „Glencore“ се под дополнителен притисок и поради чувствителноста на компанијата кон политичката ситуација во Демократска Република Конго и истрагата на американското Министерство за правда против компанијата. Основната добивка на „Glencore“ за половина година изнесуваше 8,3 милијарди долари – што претставува зголемување од 23% на годишна основа. Сепак, останува малку под проценките на аналитичарите од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Јапонската компанија „Toshiba“ забележа рекордна нето добивка за кварталот благодарение на продажбата на нејзината единица за чипови за меморија за 18 милијарди долари, претходно во оваа година на конзорциум, предводен од компанијата „Bain Capital“, пренесува „Ројтерс“. Конгломерот, сепак, не укажува од каде ќе дојде нејзиниот иден раст, без да го има целосно клучниот бизнис со чипови. Нејзините преостанати главни бизниси, како енергетиката и социјалната инфраструктура, не успеваат да ја пополнат празнината по продажбата на единицата за чипови, што донесе околу 90% од оперативната добивка во минатата година. „Toshiba“ објави 1,02 илјади милијарди јени (9,16 милијарди долари) нето добивка за кварталот од април до јуни, што е над пријавени година порано 50,33 милијарди јени, откако заработи 966 милијарди јени од договорот за продажба на вториот по големина во светот производител на чипови „NAND“. Консензус прогнозата на аналитичарите анкетирани од „Thomson Reuters I/B/E/S“, беше за 570,29 милијарди ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Компанијата управувана од еден од најбогатите луѓе на светот, Ворен Бафет, „Berkshire Hathaway Inc.“ објави дека профитот во вториот квартал од 2018-та година се зголеми за 67% во однос на претходната година. Железничката единица на холдинг-компанијата „BNSF“, како и добрите резултати на осигурителот „Geico“ се главната причина за добрите податоци. Оперативната добивка на компанијата порасна до 6.89 милијарди долари или близу 4.190 долари по акција од класа А, во однос на 4,12 милијарди долари или 2.505 долари по акција за пред 12 месеци. „Berkshire“ заврши на 30-ти јуни со слободни средства во вредност од 111,1 милијарди долари. Книговодствената вредност на една акција на „Berkshire Hathaway“ се зголеми за 2,8% во првите шест месеци од годината и сега изнесува 217.677 долари, а последната трговија на акции од компанијата е извршена по цена од 304.671 долари по акција.
| | веќе видена | слични
2 копии

Напорната работа на германската „Commerzbank AG“ во потрага по добри перформанси започнува да се исплати во вториот квартал од годината, но по повисока од очекуваната цена. Добивката и приходите на втората по големина берзански тргувана германска банка се покажаа повисоки од очекуваните за вторите три месеци од годината делумно благодарение на агресивното ширење на нејзиниот бизнис. Сепак, основните нивоа на капитал изненадувачки се намалија поради преземањето повеќе ризици во корпоративната кредитна книга. „Commerzbank“ имаше тешкотии да го префрли силниот клиентски раст во дополнителни приходи поради ниските каматни стапки и силната конкуренција од други банки. Финансиска институција исто така си плаќа за постигнување на целта од дополнителни 2 милиони клиенти на мало во Германија за четирите години до 2020-та година, а во вторникот предупреди дека оперативните трошоци може да се покажат малку повисоки од очекуваното во оваа година. „Што се однесува до инвестициската активност, регулаторниот придонес и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Најголемата банка во Европа „HSBC Holdings“ забележа мал раст на профитот пред даноците за половина од годината, откако зголемените трошоци од инвестиции во новата стратегија за раст и провизија за 765 милиони долари по продажба на обезбедени со хипотека хартии од вредност во САД, ги нарушувале приходите. Банката, која се пренасочува кон растот по години на намалување на глобалната империја и реструктуирање на бизнисот, објави добивка пред даноците од 10,7 милијарди долари во шесте месеци до крајот на јуни, што претставува зголемување од 4,6% на годишна основа. Профитот пред даноците за периодот од Азија се зголемила за 23% до 9,4 милијарди долари, што претставува 88% од вкупната добивка пред даноците на групата.
| | веќе видена | слични

Компанијата „Епл“, чија берзанска вредност се приближува до границата од 1.000 милијарди долари, забележа резултати подобри од очекуваните во второто тримесечје, благодарејќи на повисоките цени на ајфонот.„Епл“ соопшти дека продала 41,3 милиони ајфони во тримесечјето до крајот на јуни, што е скромен пораст од еден отсто во однос на минатата година. Меѓутоа, компанијата повеќе од предвиденото го надополни тој мал раст на продажба со зголемените цени на апаратот. Во тој сегмент приходот се зголеми за 20 отсто, достигнувајќи речиси 30 милијарди долари.Фирмата нагласи дека ајфон Х, промовиран минатата година и кој се продава за 999 долари, и понатаму е најпопуларен модел во вториот квартал, поттикнувајќи повисоки продажни цени.Просечната продажна цена на ајфонот достигна 742 долари, многу повеќе од очекуваните 694 долари.Благодарејќи на добрите резултати, акциите на „Епл“ се зголемија 4,03 отсто, односно 197,95 долари во електронското тргување по затворањето на Волстрит, што е десетина долари помалку од ...
| | веќе видена | слични

Технолошкиот гигант, Apple, стана првата компанија во светот, чија вредност изнесува илјада милијарди долари.. Вредноста на акциите на компанијата Apple порасна за 2,8 отсто, што беше доволно овој технолошки гигант да достигне пазарна вредност од илјада милијарди долари. Уште од вчера, очите на светската инвестициона јавност беа вперени само во една компанија, односно во Apple. Стотици милиони луѓе го следеа движењето на акциите на компанијата, на која им беа потребни уште 207,5 долари, за да дојде до бројката од илјада милијарди долари. Вкупно, акциите на Apple пораснаа за 22 отсто оваа година. Овој успех изгледаше сосема нереален, кога во 1997 година оваа компанија се најде на раб од банкрот, а акциите вредеа помалку од еден долар. За да преживее, компанијата го врати својот поранешен коосновач, Стив Џобс, на позицијата привремен извршен директор. Компанијата објави и дека во третиот квартал од својата фискална година, поточно од април па до крајот на јуни, успеа да заработи повеќе пари, благодарение на ...
| | веќе видена | слични

Гигантот во онлајн трговијата „Amazon“ е подложен на критики, бидејќи даноците кои ги плаќа во Велика Британија, се намалиле и покрај растот на продажбата и профитот. Податоците покажуваат дека британската единица на „Amazon“ има да плаќа даноци во вредност од 4,6 милиони фунти (6 милиони долари) за 2017-та година, но платила 1,7 милион фунти (2,2 милиони долари), одложувајќи го остатокот. Профитот на компанијата пред данок изнесуваше 72,4 милиони фунти, што е речиси три пати повеќе од претходната година. Приходите изнесуваа 1,99 милијарди фунти, во споредба со 1,46 милијарди фунти. Намалувањето на даноците делумно се должи на исплатата на акциите на вработените, што се пријавува како расход и се одзема од добивката. „Amazon“ објави дека ги плаќа сите даноци што се потребни во Велика Британија и во која било земја каде што работи. Традиционалните малопродажни синџири тврдат дека се борат да се натпреваруваат со онлајн гигантите кои користат дупки за да ги намалат трошоците.
| | веќе видена | слични

Apple во текот на оваа недела достигна пазарна вредност од 1 трилион долари. Тоа ја прави првата компанија во САД која ја има достигнато оваа вредност, а првата во светот е кинеската PetroChina. Главната причина за растот на вредноста на Apple е финансискиот извештај кој од компанијата го објавија кој ги има надминато очекувањата на компанијата, како и на финансиските аналитичари. Покрај тоа, очекувањата и за периодот што следи се оптимистички, благо кажано, па вредноста на акцијата на компанијата достигна вредност од 207,05 долари, што беше доволно за да се помине границата од 1 трилион долари пазарна вредност. Се разбира, оваа вредност како што може да продолжи да расте, може и да се намали, односно се зависи од вредноста на акциите на пазарот на хартии од вредност, а тоа е нешто што тешко се предвидува и цело време варира. Исто така, Apple не ја достигна оваа вредност нагло, односно вредноста на компанијата веќе беше во близина на 1 трилион, па новоста е само дека „границата“ е успешно помината. За оваа ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На Христијан Мицкоски, во годините додека е лидер на ВМРО ДПМНЕ, главна преокупација му е како да ги затвори предметите на СЈО и да ги спаси од затвор ...
сите 587 | | | веќе видена

Бројот на смртни случаи предизвикани од коронавирус во Кина денеска се искачи на 132, а бројот на лица потврдени дека се заразени достигна скоро 6.000. „Руски ...
сите 518 | | | веќе видена

Италијанскиот медиум „Ла верита“ со документи и докази ги покажа тортурата и пририсокот врз цели семејства кои семејството Заеви, на чело со браќата Зоран и ...
сите 148 | | | веќе видена

Еден од најголемите кошаркари на сите времиња, легендарниот Коби Брајант почина во неделата по хеликоптерската несреќа во Калифорнија. Загинаа и 13-годишната ...
сите 381 | | | веќе видена

„Јавна соба“ не е единствена група во која се споделуваат фотографии од малолетнти девојки. На сајтот „Волафајл.орг“ се поставени фотографии, видеа, со ...
сите 219 | | | веќе видена

Хеликоптерот кој се урна и во кој животот го загубија Коби Брајант, неговата ќерка Џана и уште седум луѓе, не бил опремен со најсофицистициран предупредувачки ...
сите 205 | | | веќе видена

Во декмеври, неколку месеци откако  јавноста ја виде луи витон чнатата полна со милион евра како излегува од домот на Орце Камчев, почна судењето за случајот ...
сите 247 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Sony откри колку смартфони продал во вториот квартал

Од:
До кого (е-маил):
Порака: