Режисерот открива: Најдобар филм според Квентин Тарантино за 2015 е…


Иако не е сигурен дека како и претходните години ќе ја објави својата листа на најдобрите 10 филмски остварување во изминатите 12 месеци, Квентин Тарантино, режисерот на исчекуваниот вестерн The Hateful 8 се согласи да го каже името на неговиот омилен филм во 2015 година. Според него, во годината што изминува надобар филм бил Mad Max: Fury Road. Тарантино изјави дека најновото продолжение на популарната франшиза многу го импресионирала и оти 35-милиметарската копија на филмот на Џорџ Милер три пати го гледал овој викенд во неговата куќа.
| | веќе видена | слични

Холивудскиот актер Курт Расел, ги потврди гласините дека моментално е во преговори да се појви во продолжението на хит филмот од Marvel, Guardians of the Galaxy. Ветеранот во Холивуд потврди за Colider дека моментално преговара за улога во 2-от дел на блокбастерот и покрај тоа што го нема погледнато самиот филм од 2014-та година. -Добив телефонски повик за тој филм пред само 2 дена. Но, до сега не сум го погледнал самиот филм, Guardians of the Galaxy. Мислам дека сум еден од 4-та личности на планетата кои не го гледале и покрај тоа што до сега многу пати слушнав дека е забавен филм со добри ликови, изјави Расел за американските медиуми. Понудата да биде дел од Guardians of the Galaxy 2 пристигнала од режисерот Џејмс Ган, а улогата за која тој преговара е таа на таткото на Питер Квил, главниот херој на Guardians of the Galaxy. Актерот Крис Прат ја толкуваше улогата на Питер Квил. Курт Расел оваа година фановите имаа можност да го погледнат во акциониот трилер Furious 7 но и во вестерн филмот на Квентин ...
| | веќе видена | слични

Филмовите „Човек-мравка“(Ant Man), „Одмаздници: Добата на Ултрон“ (Avengers: Age of Ultron), „Марсовецот“ (The Martian) „Повратник“(The Revenant) и „Земја на иднината“(Tomorrowland) на чии визуелни ефекти работеше и македонската компанија за анимација и визуелни ефекти ФХ3Х влегоа на потесната листа од 10 филмови кои се во трка за номинација за Оскар.Покрај овие пет филмови, на листата кандидати за престижната статуетка за визуелни ефекти што ја објави Американската акдемија за филмски науки и уметности се и „Светот Јура“ (Jurassic World), „Лудиот Макс: Патот на бесот“(Mad Max: Fury Road), „Ѕвездени војни: Силата се буди“,„Машина“(Ex Machina) и „Одење по жица“(The Walk).Конечната листа од пет филмови кои ќе се борат за Оскар, Академијата треба да ја соопшти на 14 јануари 2016 година, додека церемонијата на доделувањето на Оскарите ќе биде на 28 февруари во Долби арената во Холивуд.Инаку, ФХ3Х 2015 година ја заокружува со филмот „Виктор Франкенштајн“(Victor Frankenstein) на кој се работеше во февруари, а беа ...
| | веќе видена | слични

Македонската компанија за анимација и визуелни ефекти FX3X работеше на 5 од 10 филмови кои се во избор за филмови кои се наоѓаат во трка за Оскар. Скопското студио работеше на визуелните ефекти за филмовите ,,Ant Man”, ,,Avengers: Age of Ultron”, ,,The Martian”, ,,The Revenant” и ,,Tomorrowland”. Покрај тие пет филмови на листата на кандидати за престижната награда за визуелни ефекти кои ги објави Американската академија за филмска наука и уметност, се наоѓаат и ,,Ex Machina”, ,,Jurassic World”, ,,Mad Max: Fury road”, ,,Star Wars: The Force Awakens” и,,The Walk”. Конечната листа од пет филмови кои ќе се борат за Оскар ќе биде соопштена на 14 јануари, а свеченото доделување на награди ќе се одржи на 28 февруари во Долби арената во Холивуд. Скопското студио FX3X, основано е во 1997 година и се занимава со правење на визуелни ефекти и анимации за повеќе филмски компании. Досега има работено на повеќе од 35 филмови и серии, од кои некои беа и номинирани за наградата ,,Еми”. Оваа година ова студио работеше на ...
| | веќе видена | слични

Филмовите „Антмен“, „ Одмазници: Ерата на Ултрон“, „Марсовец“, „Повратникот“, „Утре земја“на чии визуелни ефекти работеше и македонската компанија за анимација и визуелни ефекти ФХ3Х влегоа на потесната листа од 10 филмови кои се во трка за номинација за Оскар. Покрај овие пет филмови, на листата кандидати за престижната статуетка за визуелни ефекти што денеска ја објави Американската акдемија за филмски науки и уметности се и „Ex Machina”, „Jurassic World”, „Mad Max: Fury road”, „Star Wars: The Force Awakens” и „The Walk”. Конечната листа од пет филмови кои ќе се борат за Оскар, Академијата треба да ја соопшти на 14 јануари 2016 година, додека церемонијата на доделувањето на Оскарите ќе биде на 28 февруари во Долби арената во Холивуд. ФХ3Х 2015 година ја заокружува со филмот „Виктор Франкенштајн“ на кој се работеше во февруари, а беа ангажирани 20 артисти. Премиерата на филмот е в четврток во Синеплекс.
| | веќе видена | слични
2 копии

Филмовите „Ant Man“, „Avengers: Age of Ultron“, „The Martian“, „The Revenant“ и „Tomorrowland“ на чии визуелни ефекти работеше и македонската компанија за анимација и визуелни ефекти ФХ3Х влегоа на потесната листа од 10 филмови кои се во трка за номинација за Оскар. Покрај овие пет филмови, на листата кандидати за престижната статуетка за визуелни ефекти што денеска ја објави Американската акдемија за филмски науки и уметности се и „Ex Machina”, „Jurassic World”, „Mad Max: Fury road”, „Star Wars: The Force Awakens” и „The Walk”. Конечната листа од пет филмови кои ќе се борат за Оскар, Академијата треба да ја соопшти на 14 јануари 2016 година, додека церемонијата на доделувањето на Оскарите ќе биде на 28 февруари во Долби арената во Холивуд. Инаку, ФХ3Х 2015 година ја заокружува со филмот „Виктор Франкенштајн“ на кој се работеше во февруари, а беа ангажирани 20 артисти. Премиерата на филмот е в четврток во Синеплекс.
| | веќе видена | слични

Неколку од најголемите филмски хитови за 2015-та меѓу првите 10 со најмногу бау-бау грешки. „Furious 7“ на врвот. Колку и да е некој филм добар, секогаш ќе постојат гледачи со око за ловење грешки. Оваа година, во „Furious 7“ избројани најмалку 41 грешка. На второ место е „Jurassic World“ (кој би го заборавил трчањето на високи штикли), а на третo е „The Martian“ , според сајтот MovieMistakes. -Кога Лети го спасува Брајан, тој лежи на земја со откопчан џемпер. Во следната сцена џемперот е закопчан, а потоа повторно е откопчан. -Кога Шо е во болница во Лондон, штекерите над креветот се всушност американски. -Шо е на 7-ми кат, но кога ќе излезе, зградата има само 4 ката. Сите грешки во филмот тука 33 грешки се пронајдени во „Jurassic World“ , а во „The Martian“ се избројани 21 грешка. На 4-то место е „Bond: Spectre“ со 16 грешки, а „Mad Max: Fury Road“ има 15. На 6-то место е „Terminator Genisys“ , 7-то „Ant-Man“ , „50 Shades of Grey“ е на 8-мо место, „Minions“ на 9-то и со „Avengers: Age of Ultron“ е ...
| | веќе видена | слични

Останато

Основното јавно обвинителство по допрен глас од соседите ќе го истражува случајот со семејството кое живее во станот во скопската населба Аеродром кое живее ...
сите 187 | | | веќе видена

Има ли подобар доказ дека со договорот со Грција е предадена сувереноста на државата. Грција го менува нашиот уставот и изготвува амандмани, а сега ги менува ...
сите 143 | | | веќе видена

На референдумот на 30-ти септември, да излеземе и да го дадеме гласот за членство на Македонија во ЕУ и НАТО. Сите заедно да бидеме глас што ќе ја обезбеди ...
сите 76 | | | веќе видена

Треба да се почитува мнозинската волја на граѓаните и да се следи правецот кој тие ќе го зацртаат со цел да се обезбеди подобар живот на оваа и на следните ...
сите 36 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 93 | | | веќе видена

Медиумите од Италија направија интересна споредба пред гостувањето на Јувентус кај Фросиноне, Кристијано Роналдо сам има речиси три пати поголема плата отколку ...
сите 214 | | | веќе видена

Шведскиот првак Кристијанштад е првиот противник на Вардар во групата А од Лигата на шампионите, кој сезонава ќе се појави во СЦ „Јане Сандански", попладнево ...
сите 89 | | | веќе видена

И медиумите во регионот пренесуваат за нападот на новинарската екипа на „Лидер“. Словенечка „Демокрација“ објавува текст со наслов „Скандал! Градоначалникот ...
сите 29 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Режисерот открива: Најдобар филм според Квентин Тарантино за 2015 е…

Од:
До кого (е-маил):
Порака: