Јанкуловска го посети Центарот за обука во Идризово

Скопје - Денес, Министерот за внатрешни работи г-ѓа Гордана Јанкулоска оствари работна посета во Центарот за обука во Идризово и присуствуваше на спроведувањето на континуираната обука на Единицата за борба против криминалот-Алфа, при што Единицата за борба против криминалот-Алфа изведе презентација на полициски вештини од делокруг на работата на Единицата. Притоа, Единицата за борба против криминалот-Алфа во текот на презентацијата изведе седум сценарија со интервенција на Единицата во можни ситуации: 1.Легитимирање на лице коешто не минува во евиденцијата на Министерството за внатрешни работи. 2. Легитимирање на лице коешто минува во евиденцијата на Министерството за внатрешни работи и воедно пружа пасивен отпор (со држење за столб се противи да биде одведен во полициска станица). 3.Легитимирање на лице коешто пружа активен отпор. Субјектот го напаѓа полицискиот службеник со користење на физичка сила (удари со тупаница). 4.Приведување на опасно лице со употреба на оружје и врзување со лисици од назад. ...
| | веќе видена | слични

Според министерката, политиката на МВР, а со тоа и на секој полицаец, е да се почитуваат докрај човековите слободи и права Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска вчера гледаше презентација на седумте вештини на полициските „алфи“ за цивилизирано приведување осомничени дури и кога тие се насилни, вооружени или познати криминалци. Осмата вештина, која беше употребена од полицаецот Игор Спасов, кога нецивилизирано го претепа до смрт Мартин Нешковски, не беше ниту спомената. На настанот, чија цел беше да се покаже колку добри можат да бидат полицајците дури и со најбруталните противници, Јанкуловска одби да разговара зошто се протестира против полициската бруталност. Таа само ги искоментира прикажаните симулации, кои, според неа, покажувале колку полициските службеници внимавале со граѓаните кога тие не покажувале активен и силен отпор. - Политиката на МВР, а со тоа и на секој полицаец, е да се почитуваат докрај човековите слободи и права, полициската етика, како и правилата за полициско работење. ...
| | веќе видена | слични

Практична вежба на полициските службеници за медиумите подготви Министерството за внатрешни работи. Единицата за борба против криминал во седум различни ситуации ги демонстрираше своите вештини на приведување лице. И додека вежбата имаше за цел да го покаже степенот на подготвеност и нивото на владеење на техниките, земајќи ја предвид Европската конвенција за човекови права, се уште е свеж примерот на убиството на момче од страна на полицискиот службеник Игор Спасов со прекумерна употреба на сила, кој се случи пред три недели. Според министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, обуката која се однесува на приведување лица во различни сценарија е дел од редовната континуирана обука, која зафаќа најмалку 30% од работното време на полициските службеници на специјалните единици. Програмата за обука, додава Јанкулоска, се носи на годишно ниво. Извештаите на Народниот правобранител, кои се полни со забелешки за прекумерна употреба на сила при полициско спроведување, според Јанкулоска, се однесувале на ...
| | веќе видена | слични

Дваесетина дена откако полициски специјалец претепа до смрт 22-годишно момче, припадниците на МВР пред очите на министерката за внатрешни работи, полицискиот врв и медиумите во земјава, демонстрираа како работат на терен. Легитимираа, апсеа криминалци, насилници што тепаат жени, се бранеа од луѓе што со ножеви се обидуваа да се спасат од приведување. Применувајќи ги вежбите беспрекорно, „алфите“ се обидуваа да остават впечаток на добро истренирана екипа, која во ниту еден момент не ги загрозува човечките слободи и права и не ги прекршува полициските норми и правила. Дваесетминутното сценарио во Центарот за обука на МВР во Идризово предвиде седум вежби. Во сите седум исценирани ситуации, припадниците на Мобилната единица за борба против уличниот криминал постапуваа најкоректно колку што дозволуваа ситуациите. Најнапред им се претставуваа на „жртвите“, на културен начин бараа од нив да се легитимираат, а доколку даваа отпор или, пак, напаѓаа, го совладуваа без притоа да употребат прекумерна полициска сила. ...
| | веќе видена | слични

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска вчера го посети Центарот за обука во Идризово и присуствуваше на редовната обука за полициски вештини на посебната единица за борба против криминал - Алфа. Таа истакна дека презентацијата на вежби е дел од редовната обука што полициските службеници мора да ја поминат најмалку 30 отсто од работното време. - Целта на обуката е полициските службеници да бидат конкретно обучени, со што ќе се почитуваат човековите слободи и права како и полициската етика.
| | веќе видена | слични

Ова не е слика од реалноста. Oва е вежба на дел од единицата Алфи пред министерката за внатрешни Јанкуловска и нејзиниот портпарол Котевски. Преку претставата главните актери-алфите покажуваат дека кога апсат ги почитуваат човековите права. Во тоа е убедена и министерката Јанкуловска. Уверува дека согласно законите Алфите се увежбуваат како да се однесуваат во нивните акции. Министерката ја мери силата на алфите во исто време кога младите веќе три недели протестираат поради убиството на Мартин Нешкоски од специјалецот Игор Спасов. Министерката која пред неколку дена со насмевка ги одмина младите кои протестираат, денеска вели дека би се сретнала со нив. - Јас во основа не правам разлика со кој ќе се сретнам. Ако тоа го побараат ќе ги примам на разговор - вели министерката Јанкуловска. Министерката Јанкуловска не виде ниту политичка, ниту лична одговорност за убиството кое нејзиното министерство го криеше од јавноста два дена.
| | веќе видена | слични

Припадниците на единицата за борба против криминал, “Алфи“ своите физички способности ги демонстрираа пред шефицата, министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска. Таа вели дека денешната презентација е дел од систематската обука што опфаќа над 30 проценти од работното време на полициските службеници. „Важно е полициските службеници да поминат соодветен тренинг за да имаат капацитет да направат проценка на ситуацијата затоа што секоја ситуација во реалноста е различна од која било ситуација која се спроведува по сценарио“, нагласи министерката Јанкуловска. Алфите вежбаат во центарот за обука на МВР. Тоа е една од единиците што интервенира во ситуации за приведување лица со судски налог или во рутински контроли. Во изминатата половина година, Алфите реализирале 1.570 приведувања.
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 144 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 218 | | | веќе видена

Се соочуваме со проблем на завршен тендер од септември 2016 година кој го отвораме после повеќе од шест месеци бидејќи нема реализација, објасни денеска ...
сите 24 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јанкуловска го посети Центарот за обука во Идризово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: