КАКО СИ-ЕН-ЕН ПРАВИ „СПОНТАНИ“ ПРИЛОЗИ: Местат лажни демонстранти против Трамп (ВИДЕО)


Откако се наредија со транспарентите, „спонтаното“ јавување во живо можеше да почне За пристрасноста и необјективноста на американската телевизија Си-ен-ен многу е говорено. Тие важат за големи поддржувачи на демократите, а тоа особено се виде на претседателските избори кога отворено застанаа на страната на Хилари Клинтон. Пред неколку дена Си-ен-ен се надмина себеси и „увезе“ демонстранти против Трамп. Откако тие се наредија со транспарентите, „спонтаното“ јавување во живо можеше да почне. CNN caught staging news! They even brought "peace group" printed out papers and props. Video courtesy of @markantro pic.twitter.com/jkxf3nb2W9 — Mike Cernovich
| | веќе видена | слични

Главниот обвинител и министер за правда на САД Џеф Сешнс ќе се искаже пред сенатската комисија за разузнавање во врска со откритијата на екс шефот на ФБИ Џејмс Коми за руската афера, пренесе ББС. Сешнс искажал намера да зборува пред комисијата во писмо до сенатор Ричард Шелби. Претходно тој планираше да учествува во сослушувањата по буџетските прашања, но ги промени плановите во врска со изјавите на Коми од 8 јуни. Во писмото Сешнс ја определува комисијата за разузнавање, за истражувањето на руската интервенција во претседателските избори во САД, како најсоодветно место за појаснување на прашањата поставени од откритијата на Коми. Во четвртокот отпуштениот директор на Федералното биро за истраги изјави под заклетва дека претседателот Доналд Трамп ја наклеветил ФБИ со изјавите дека службата не се справила со доделените нејзини задачи и функции. Во писмото на Сешнс не се прецизира дали ќе даде јавен исказ или ќе зборува зад затворени врати. Потсетуваме дека Трамп го отпушти Коми, обвинувајќи го дека ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп рече дека е 100% подготвен да зборува под заклетва за неговите разговори со поранешниот шеф на федералната разузнавачка агенција, ФБИ, Џејмс Коми. Оваа изјава на Трамп доаѓа откако Коми нагласи дека претседателот на САД ја побарал неговата лојалност за време на истрагата за наводната руска вмешаност во американските избори. Обвинение кое Трамп го демантира. -Нема никакви опструкции ниту нелегална соработка, тоа се изговори на демократите за тоа што ги изгубија изборите. Џејмс Коми потврди многу од тоа што имав кажано, но дел од неговите изјави не се точни, изјави Трамп. Во меѓувреме американскиот конгрес побара аудио записи од разговорите меѓу Трамп и Коми за да ја утврди веродостојноста на обвинението на поранешниот шеф на ФБИ дека Трамп го отпуштил заради истрагата за наводното руско мешање. Коми беше назначен од поранешниот претседател на САД, Барак Обама и му остануваа уште 6 ипол години од мандатот. Трамп го отпушти во февруари поради како што кажа погрешно водење ...
| | веќе видена | слични

Тој тврди дека  Коми не ја кажувал целата вистина – поранешниот директор на ФБИ  рече дека ги запишувал сите разговори со Трамп зашто бил фрапиран од она што го слушнал од американскиот претседател. Меѓу тие забелешки беше и цитатот од Трамп  дека се надева брзо да заврши истрагата за русите а поврзана со неговиот советник за безбедност Мајкл Флин. - Дали сте вие подготвени да сведочите за разговорите со Коми? - ,,100 проценти..под заклетва...Јас едвај го познавам човекот..Нема да му речам ја сакам твојата верност – Кој го прави тоа ? Кој би побарал лојалност од човек кој е под заклетва..Не , не сум го рекол тоа а не сум рекол ниту многу други работи вели Доналд Трамп претседател на САД. Според Коми, Белата Кука се обидела да ја девалвира работата на ФБИ, по што следуваше негова  смена  од челната позиција на агенција – сето ова беше доволно разузнавачкиот одбор на сенатот да отвори постапка која треба да утврди дали Трамп се обидел да ја попречи правдата. Американскиот претседател одби да одговори дали има ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Комисијата за разузнавање во Претставничкиот дом на САД, која е задолжена за истрага во врска со руската вмешаност во американските претседателски избори, соопшти вчера дека испратила писмо до поранешниот шеф на ФБИ, Џејмс Коми, со кое ги побарале сите документи поврзани со разговори со претседателот Доналд Трамп. Републиканскиот конгресмен Мајк Конвеј и неговиот демократски колега Адам Шиф, исто така, истакнаа дека му пишале на правниот советник на Белата куќа, Дон Макган и го прашале дали постојат записи за разговорите меѓу Коми и Трамп. Доколку постојат, конгресмените побрале копија од материјалите да и биде доставена на Комисијата до 23 јуни. Трамп демантираше дека барал од Коми да ја прекине истрагата против поранешниот претседателски советник за национална безбедност Мајкл Флин, нагласувајќи дека е „100 проценти“ подготвен да ја каже под заклетва својата верзија за разговорите со Коми. Поранешниот шеф на ФБИ го обвини американскиот претседател дека го сменил од функцијата за да ја спречи истрагата за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Екс директорот на ФБИ Џејмс Коми кој беше отпуштен од Доналд Трамп ќе треба да и ги достави на Комисијата за разузнавање на американскиот Сенат белешките кои ги правел по секоја средба или разговор со претседателот на САД. Проблематично е што ФБИ е независна истражна институција која не треба да има политички влијанија, а Трамп од Коми изрично барал лојалност за што тој не се обврзал. Потоа во еден разговор во Белата куќа Трамп индиректно рекол дека се надева дека Коми ќе направи да престане истрага против неговиот советник за безбедност Мајкл Флин кој се сомничи дека соработувал со руски државни служби. Ваквиот притисок критичарите на Трамп го оценуваат како попречување на правдата. Коми сведочеше на отворена седница на Комисијата за разузнавање на американскиот Сенат, а сите доверливи и класифицирани информации од типот дали Трамп имал заговор со руските служби, дали се води истрага за него додека бил во Русија каде наводно има сомнежи дека бил сниман со проститутки па уценуван и дали неговите советници се ...
| | веќе видена | слични

Коми го обвинил Трамп дека се обидел да ја блокира истрагата против неговиот поранешен советник за национална безбедност Мајкл Флин, како и дека Белата куќа го оцрнила заедно со FBI обидувајќи се да објасни зашто е сменет. Американскиот претседател Доналд Трамп во петокот ги демантираше наводите дека од поранешниот директор на Федералното биро за истраги (FBI), Џејмс Коми, барал да престане да го истражува неговиот поранешен советник за национална безбедност Мајкл Флин за наводните врски со Русија и рече дека е „стопроцентно“ подготвен под заклетва да ја изнесе и својата верзија на случајот. Привично во петокот на Twitter американскиот претседател Доналд Трамп се огласи и го обвини Џејмс Коми за лаги, ден откако поранешниот директор на FBI пред комитетот на Сенатот за своите состаноци со Трамп. На прес-конференцијата по средбата со романскиот претседател Клаус Иоханис, американскиот претседател одговараше на новинарските прашања за случајот Коми. Запрашан дали би бил подготвен да сведочи за своите разговори ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп води тајни преговори со Русија за прашањето на создавање ткн зони на деескалација во југозападна Сирија, пишува весникот The Wall Street Journal во своето издание од петокот, повикувајќи се на неименуван американски функционер. Според соговорникот, средбите се одржувале во Јордан, и на нив исто така присуствувале претставници на јорданските власти. Весникот пишува и дека уште еден состанок требало да се одржи во Аман оваа седмица, но бил откажан поради неможност да се усогласат термините на двете делегации. Нов термин за средбата знаасега не е договорен, тврди изворот. Од американска страна преговорите ги водат специјалниот претставник на американскиот амбасадор за соработка со странски земји во борбата против џихадистичката група Исламска држава, Брет Мекгурк и специјалниот претставник на Доналд Трамп за Сирија, Мајкл Ратни. Натамошните американско-руски преговори се загрозени, додал соговорникот, поради растечката тензија меѓу Вашингтон и Дамаск, ...
| | веќе видена | слични

Републиканскиот конгресмен Мајк Конвеј и неговиот демократски колега Адам Шиф, исто така, истакнаа дека му пишале на правниот советник на Белата куќа, Дон Макган и го прашале дали постојат записи за разговорите меѓу Коми и Трамп. Доколку постојат, конгресмените побрале копија од материјалите да и биде доставена на Комисијата до 23 јуни. Трамп демантираше дека барал од Коми да ја прекине истрагата против поранешниот претседателски советник за национална безбедност Мајкл Флин, нагласувајќи дека е „100 проценти“ подготвен да ја каже под заклетва својата верзија за разговорите со Коми. Поранешниот шеф на ФБИ го обвини американскиот претседател дека го сменил од функцијата за да ја спречи истрагата за руската вмешаност во изборите во САД минатата година, а потоа излажал околу причините за отказот. Трамп одби да потврди дали постојат записи од негови разговори со Коми, но истакна дека наскоро ќе има што да каже по тоа прашање, додавајќи дека новинарите ќе бидат разочарани од одговорот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп ги демантираше наводите дека од поранешниот директор на Федералното биро за истраги (FBI), Џејмс Коми, барал да престане да го истражува неговиот поранешен советник за национална безбедност Мајкл Флин за наводните врски со Русија и рече дека е „стопроцентно“ подготвен под заклетва да ја изнесе и својата верзија на случајот. Привично во петокот на Twitter американскиот претседател Доналд Трамп се огласи и го обвини Џејмс Коми за лаги, ден откако поранешниот директор на FBI пред комитетот на Сенатот за своите состаноци со Трамп. На прес-конференцијата по средбата со романскиот претседател Клаус Иоханис, американскиот претседател одговараше на новинарските прашања за случајот Коми. Запрашан дали би бил подготвен да сведочи за своите разговори со Коми, Трап одовори „стопроцентно“. Коми го обвинил Трамп дека се обидел да ја блокира истрагата против неговиот поранешен советник за национална безбедност Мајкл Флин, како и дека Белата куќа го оцрнила заедно со FBI обидувајќи се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 404 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 315 | | | веќе видена

Опозицијата во националниот парламент на Унгарија ја доведе во прашање политиката на азил на власта поради аферата со бегството на поранешниот македонски ...
сите 506 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 34 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 272 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

КАКО СИ-ЕН-ЕН ПРАВИ „СПОНТАНИ“ ПРИЛОЗИ: Местат лажни демонстранти против Трамп (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: