“Меси е најдобар, ама Рибери освои се”

Фудбалерот на минхенски Баерн Тиаго Алкантара тврди декаЛионел Меси е најдобриот светски фудбалер, ама дека неговиот соиграч Франк Рибери треба да ја освои Златната Топка бидејќи освојуваше трофеи минатата сезона.Алкантара ова лето дресот на Барселона го замени со тој на Баерн, но истакна дека не жали за таа одлука.“Не можев да замислам дека ќе си одам од Барселона.Сепак, не жалам за тоа. Среќен сум во Минхен.”- рече Алкантара.“Меси е најдобар играч на светот, но Рибери освојуваше трофеи и тој е повеќе тимски играч”- изјави Тиаго
| | веќе видена | слични

Селекторот на светскиот и европски шампион, Шпанија, Винсенте дел Боске, призна дека во изборот за "Златната топка" за најдобар фудбалер на светот во 2013 година гласал за своите сонародници Андрес Иниеста и Чави Ернандес, како и за францускиот репрезентативец во дресот на Баерн (М), Франк Рибери. - Гласав по моја совест, бидејќи не сакав да влезам во судир на интереси. Својот глас го дадов за Чави и Иниеста. Тие беа на листата, за други не можев да гласам. На трето место е Рибери од логични причини. Тој ги освои првенството и купот на Германија, Лигата на шампиони, а со репрезентацијата на Франција се пласира на Светското првенство во 2014 година, изјави Дел Боске. Од неговиот избор само Рибери остана во трката за престижната награда на ФИФА и на "Франс фудбал", а за конкуренти ќе ги има Лионел Меси и Кристијано Роналдо.
| | веќе видена | слични

Иако има очајна минутажа и е заштитетн декор од клупата за резервни фудбалери на Реал (М), португалскиот интернационалец Фабио Коентрао, собра храброст јавно да изјави дека престижната награда на ФИФА и Франс Фудбал, популарната „Златна Топка” не смее да заврши во рацете на францускиот интернационалец од редовите на Баерн (М), Франк Рибери. „Меси е фантастичен фудбалер, но не игра во последниот период. Оваа награда не смее да заврши во рацете на Франк Рибери. Французинот има постигнато со 22 погодоци. Кристијано Роналдо има постигнато дупло повеќе погодоци”, изјави Коентрао. Самобендисаниот бек има заборавено дека фудбалот е тимска игра, дека Рибери во изминатата сезона освои се што можеше да освои, а неговиот сонародник, Роналдо, освен со погодоците, не може да се пофали со ниту еден освоен трофеј во изминатата сезона.
| | веќе видена | слични
5 копии

Селекторот на актуелниот европски и светски шампион Шпанија, Винсент дел Боске, призна дека во изборот за „Златна топка’’ односно најдобар светски фудбалер за 2013 година, гласал за неговите сонародници Андрес Иниеста и Чави Ернандез како и за францускиот репрезентативец Франк Рибери. - Гласав по мојата совест бидејќи не сакав да влезам во било каков судир на интереси. Ги дадов своите гласови за Чави и Иниеста. Тие беа на листата, за други не можев да гласам. На трето место е Рибери од логични причини. Тој го освои првенството, купот, Лигата на шампионите, а со репрезентацијата на Франција се пласира на Светското првенство, изјави Винсент дел Боске за шпанските медиуми. Сепак, од неговиот избор само францускиот репрезентативец Рибери остана во трка за престижното признание на ФИФА „најдобар фудбалери за 2013-та година“, кој за конкуренти за ќе ги има Лионел Меси и Кристијано Роналдо.
| | веќе видена | слични
2 копии

Селекторот на фудбалската репрезентација на Шпанија, Винсенте дел Боске, за радиото „Al Primer Toque“, изјавил дека, во изборот за Златна топка, гласал за Франк Рибери. „Логично е зошто својот глас му го дадов на Рибери. Тој освои најмногу трофеи во Европа, а со репрезентацијата избори пласман на Светското првенство“, рекол Дел Боске. Во потесниот избор за престижната фудбалска награда, покрај играчот на Баерн Минхен, се наоѓаат уште Лионел Меси од Барселона и Кристијано Роналдо од Реал Мадрид. Носителот на наградата Златна топка, ќе биде позната на 13.јануари 2014 година, а свечената церемонија ќе биде одржана во Цирих.
| | веќе видена | слични

- Гласав по мојата совест бидејќи не сакав да влезам во било каков судир на интереси. Ги дадов своите гласови за Чави и Иниеста. Тие беа на листата, за други не можев да гласам. На трето место е Рибери од логични причини. Тој го освои првенството, купот, Лигата на шампионите, а со репрезентацијата на Франција се пласира на Светското првенство, изјави Винсент дел Боске за шпанските медиуми. Сепак, од неговиот избор само францускиот репрезентативец Рибери остана во трка за престижното признание на ФИФА „најдобар фудбалери за 2013-та година“, кој за конкуренти за ќе ги има Лионел Меси и Кристијано Роналдо.
| | веќе видена | слични

Селекторот на европските и светските шампиони призна дека во изборот за Златната топка гласал за Иниеста, Чави и Рибери. Дел Боске од порано имаше откриено дека гласал за двајцата шпански репрезентативци, меѓутоа не сакаше да го открие името на третиот фудбалер. На крајот се покажа дека селекторот на Шпанците не го дал својот глас за Роналдо или Меси, туку за фудбалерот на Баерн Минхен, Франк Рибери. ,,Гласав како што мислев и не сакав да влезам во никаков конфликт. Гласав за Чави и Иниеста. Тие беа на листата, а за други не можев да гласам. На третото место е Рибери од очигледни причини. Го освои првенството, Лигата на шампионите, а со репрезентацијата на Франција се пласираше на Светското првенство'', открива Дел Боске.
| | веќе видена | слични

Голем број на селектори и капитени на националните тимови кои гласаат при изборот за најдобар фудбалер на годината, веќе објавија на кого му ги доделија гласовите, а уредниците на шпанската ТВ програма „Тики така" спроведоа и дополнителна анкета. Според Шпанците, познати се гласовите на една петтина од гласачите и веќе може да се предвиди добитникот на „Златната топка". Познати се 20,3% од гласовите доделени пред да бидат објавени тројцата финалисти и резултатите посочуваат дека оваа година победник ќе биде Кристијано Роналдо со 36,11%. Зад него е Лионел Меси со 24,27% а Франк Рибери со 22,22% е на третата позиција. Победникот ќе биде прогласен на свеченоста која ќе се одржи на 13 јануари во Цирих.
| | веќе видена | слични

„Логично е зошто својот глас му го дадов на Рибери. Тој освои најмногу трофеи во Европа, а со репрезентацијата избори пласман на Светското првенство“, рекол Дел Боске. Во потесниот избор за престижната фудбалска награда, покрај играчот на Баерн Минхен, се наоѓаат уште Лионел Меси од Барселона и Кристијано Роналдо од Реал Мадрид. Носителот на наградата Златна топка, ќе биде позната на 13.јануари 2014 година, а свечената церемонија ќе биде одржана во Цирих. крај/мф/нц
| | веќе видена | слични

Селекторот на шпанската фудбалска репрезентација, Висенте дел Боске, за шпанското радио "Ал Пример Токе" откри дека во изборот за наградата "Златна топка" не им дал гласови на Лионел Меси и Кристијано Роналдо. Шпанскиот селектор најмногу гласови им дал на фудбалерите на Барселона, Чави Ернандез и Андрес Иниеста, додека на трето место го ставил играчот на Баерн, Франк Рибери. "Гласав за Рибери од логични причини - освои најмногу трофеи во Европа, а со Франција се пласира на Мундијалот", изјави Дел Боске. Во трката за "Златна топка", покрај Рибери се и Кристијано Роналдо од Реал Мадрид и фудбалерот на Барселона, Лионел Меси. Победникот ќе биде познат на свеченоста која ќе се одржи во Цирих на 13. јануари следната година.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 284 | | | веќе видена

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски не може да се иззема од политичка одговорност за исчезнувањето на Груевски. Ова е ставот на поранешниот ...
сите 3 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

“Меси е најдобар, ама Рибери освои се”

Од:
До кого (е-маил):
Порака: