Ердоган освои 49,9 отсто од гласовите

Владејачката Партија на правдата и развојот (АКП) на парламентарните избори во Турција освои близу 50 отсто од гласовите, но тоа не е доволно за да распише референдум за нов устав Според пребројаните 99,7 отсто гласови, партијата на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган освои 49,9 отсто од гласовите, или 325 пратеници, што е само пет помалку од потребното за распишување на референдум за планираните уставни измени. Партијата на Ердоган ја освои првпат власта во 2002 година, по што Турција стана економска сила и влијателна држава на глобално ниво, пренесува Reuters . АКП сега ќе мора да прави компромис, со некоја друга партија во Собранието, кое брои 550 пратенички места, со цел да го промени уставот, напишан пред 30 години за време на воената власт. „Народот ни испрати порака дека треба да направиме нов устав, преку консензус и преговори. За новиот устав ќе разговараме со опозиционите партии“, изјави Ердоган во победничкиот говор пред седиштето на партијата во Анкара. На вчерашните избори, Републиканската ...
| | веќе видена | слични

Турскиот претседатал Абдулах Ѓул денеска ја прифати оставката на досегашната влада, врачена од премиерот Реџеп Таип Ердоган. Ердоган на парламентарните избори во неделата го освои третиот по ред мандат. Досегашните министри ќе останат на чело на министерствата се додека Вишата изборна комисија официјално не ги потврди резултатите од изборите и не биде формирана новата влада. Владејачката Партија на правдата и развојот на Ердоган освои 50 проценти од гласовите.
| | веќе видена | слични

Премиерот Реџеп Таип Ердоган кој го доби третиот по ред мандат да формира влада, изјави дека во однос на надворешната политика Турција ќе биде „глас“ на муслиманите кои живеат во регионот. Според прелиминарните резултати, до сега владејачката Партија на правдата и развојот освои 49,80 отсто гласови – 3,5 отсто повеќе од пред четири години. Според изборниот закон, по кој на водечките партии се додаваат гласовите на партиите кои не влегоа во парламентот, таа ќе има 325 од вкупно 550 места во парламентот. Но, тоа не е доволно да може сама да предлага нов Устав, па ќе мора да бара сојузници, иако политичките противници го обвинуваат Ердоган дека се однесува како властодржец и немилосрдно се пресметува со противниците. „Народот ни упати порака да подготвиме нов Устав преку консензус и со преговори“, изјави доцна синоќа Ердоган и најави дека ќе соработува со опозициските партии. Во неговата партија велат дека Уставот треба да се промени, бидејќи сегашниот важечки Устав го пишувале и усвојувале генерали по воениот ...
| | веќе видена | слични

Владејачката Партија за правда и за развој (АКП) на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган е победник на парламентарните избори во Турција со освоени речиси 50 проценти од гласовите. Според првичните резултати, АКП освоила 49,9 проценти од гласовите или 325 пратенички места, само пет помалку за двотретинско мнозинство. Со ваквиот резултат партијата на Ердоган, не може самостојно да усвои нов Устав на земјата. Имено, Ердоган во текот на предизборната кампања пропагираше дека има намера да го поништи актуелниот парламентарен систем предвиден со актуелниот Устав воведен од армиските генерали по воениот пуч во 1982 година и да го замени со претседателски систем по пример на Франција и на САД. Во својот прв говор по изборите, турскиот премиер Ердоган изјави дека ќе се потруди да постигне консензус со другите партии заради промена на Уставот. Победата на Ердоган, кој првпат дојде на власт во 2002 година, се должи на одличните економски резултати поради кои Турција полека станува битен глобален играч. Втора по број на ...
| | веќе видена | слични

Победата на Реџеп Таип Ердоган и АКП на парламентарните избори е несреќа за Турција, констатира во својот коментар Баха Гингер. Плуралистичката демократија на парламентарните избори во Турција донесе факти кои не можат да се побијат - околу 50 проценти гласови за Партијата за правда и развој (АКП) на премиерот Реџеп Таип Ердоган е резултат во кој никој не може да се сомнева, а и одзивот на изборите од над 84% ја потврдува демократската легитимност на успехот на АКП. Со тоа, АКП, трет пат едно по друго, ги претрка сите предизвикувачи и значително го зголеми бројот на освоени гласови во однос на претходните избори - во 2002 година освои 34%, пред четири години 46,5%, а сега 50 проценти. Во облакот прашина што го остава зад себе галопирачката АКП, резултатите на социјалдемократската-кемалистичка Републиканска Народна Партија (ЦХП) со околу 25% освоени гласови и десноекстремната партија на Националистичкото движење МХП, со околу 13%, делуваат прилично бледо. На што се должи третата голема победа на Ердоган во ...
| | веќе видена | слични

Владејачката АКП сепак не обезбеди двотретинско мнозинство во парламентот Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган, чија Партија на правдата и развојот (АКП) оствари убедлива победа на завчерашните парламентарни избори, вети дека ќе се обиде да постигне консензус за донесување на новиот устав на Турција. Првичните резултати покажуваат дека АКП освоила 49,9 отсто од гласовите, што значи дека Ердоган ја доби довербата на голем број гласачи за трет премиерски мандат. Според резултатите, владејачката партија би требало да има 326 пратенички места во парламентот, што е за четири места помалку од 330-те пратенички мандати, колку што се потребни за распишување на референдумот за новиот устав. И покрај тоа што Ердоган не освои доволно пратенички места за референдумот, АКП оствари најголем изборен успех по 2002 година, кога првпат ја освои власта, пренесува Ројтерс. Критичарите стравуваат дека Ердоган, кој има репутација за нетрпеливост кон различни мислења, би можел да ја искористи изборната победа за зацементирање на ...
| | веќе видена | слични

Партија на правдата и развојот на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган не успеа да го освои „супермнозинството“ од 367 пратеници, со кои „папа Таип“ ќе можеше самоволно, без потреба за референдум, да го менува уставот Владејачката Партија на правдата и развојот на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган (57) на парламентарните избори освои близу 50 отсто од гласовите, но не и доволно места за да распише референдум за нов устав, покажаа прелиминарните резултати. Партијата на Ердоган освои 49,9 отсто од гласовите, што значи дека ќе има 327 од вкупно 550 места во новиот состав на парламентот. Опозициска Републиканска народна партија на Кемал Калачдароглу доби 25,9 проценти од гласовите и 135 мандати во парламентот. Партијата на националистичко дејствие доби 13 отсто од гласовите и 54 места во парламентот. Другите партии не успеаја да го преминат прагот од десет проценти за влез во парламентот. Во новиот состав на парламентот влегуваат и 36 пратеници од прокурдската Партија за мир и демократија, кои учествуваа ...
| | веќе видена | слични

Личности: Реџеп Таип Ердоган Сто години подоцна, еден релативно млад политичар, дефинитивно, ја урна предрасудата за Турција како „болниот од Босфорот“, предизвикувајќи го самозадоволниот европски затворен „христијански клуб“ да се замисли околу плановите за интегрирање на Турција во ЕУ. Со годишен економски пораст од приближно десет отсто, сличен на оној на Кина, со самостојна надворешна политика која ги предизвикува САД, а води сметка за блискоисточните интереси, со што Турција станува модел за земјите од арапскиот свет што бараат демократски реформи, турскиот премиер (башбакан), Реџеп Таип Ердоган, дефинитивно, е „фаца“ на која во идните планови ќе мора сметаат и САД и ЕУ и земјите од Блискиот Исток. Сега по педесет години молење пред европските порти само 30 отсто од Турците гледаат на ЕУ како излезно решение за нивните маки. Турскиот министер за надворешни работи, Ахмет Давутоглу, во една прилика ќе предупреди дека наскоро не Турција туку ЕУ ќе биде таа што ќе побара интеграција на Унијата со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Анкара - Во новиот турски Парламент, кој ќе биде составен по завчерашните парламентарни избори ќе има повеќе жени од досега, односно 78 наспроти досегашните 50, покажуваат неофицијалните резултати од изборите. Жените се очекува да претставуваат 14 проценти од составот на новиот Парламент. Поголем дел од жените во новиот парламентарен состав, околу 45, се избрани од листите на владејачката Партија на правдата и развојот (АКП) на премиерот Реџеп Таип Ердоган.
| | веќе видена | слични

Владејачката партија АКП убедливо победи на изборите во Турција Тој вети дека ќе бара консензус од опозицијата и турското граѓанско општество за изготвување нов либерален устав, достоен на Турција и се заложи за изнаоѓање решение за курдскиот конфликт Владејачката Партија на правдата и развојот на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган, трет пат по ред, освои убедлива победа на парламентарните избори во Турција, освојувајќи 49,91 отсто од гласовите. Сепак, таа победа нема да му обезбеди двотретинско мнозинство во законодавниот дом на земјата за да распише референдум за долгонајавувааниот нов устав и сите промени што тој ги најавува. Тоа, практично, значи дека лидерот на најмоќната турска партија ќе мора да прави компромис со една од опозициските партии. Во новиот Парламент партијата на Ердоган ќе има 326 од вкупно 550 места, додека најсилната опозициска Републиканска народна партија на Кемал Калачдароглу доби 25,9 проценти од гласовите и 135 мандати. Трета е Партијата на националистичко дејствие која со освоени ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 156 | | | веќе видена

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 101 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ердоган освои 49,9 отсто од гласовите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: