Русија ги отфрла наводите за постоење заговор за убиство на Ѓукановиќ

13 копии

Руската амбасада во Лондон ги отфрли наводите на британскиот весник „Дејли Tелеграф“ за вмешаност на Москва во обидот за рушење на уставниот поредок на Црна Гора и атентат врз поранешниот премиер и актуелен лидер на владејачката Демократска партија на социјалистите (ДПС), Мило Ѓукановиќ. „Телеграф“ ги рециклира одамна отфрлените вести, со цел да ги зајакне тензиите со Русија. Како и секогаш, нема докази, туку тоа е чисто нагаѓање. Што ќе биде следната недела?, напиша Амбасадата на Русија во Лондон на Твитер. Британскиот весник, повикувајќи се на извори од британската Влада, објави дека Русија планирала да го убие поранешниот премиер на Црна Гора, Ѓукановиќ и да ја собори неговата влада минатата година. Во текстот се наведува дека организатори биле руски разузнавачи, кои имале поддршка од Москва за да го саботираат планот на Подгорица да влезе во НАТО. Тие планирале заземање на зградата на Собранието и убиство на Ѓукановиќ. „Дејли телеграф“ наведува дека планот е спречен само неколку часа пред да биде ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Поранешниот црногорски премиер Мило Ѓукановиќ ја обвини Русија за деструктивна политика на Балканот по „спречениот обид за соборување на неговата прозападна Влада“. Ѓукановиќ, кој се повлече по тврдењата за „проруски заговор“ во октомври со цел „да се спречи земјата да се приклучи кон НАТО“, изјави дека Москва „мобилизирала големо количество деструктувен матерјал кон Црна Гора“. Тој истакна дека проруски опозициски групи во Црна Гора „сакале да формираат нова марионетска влада, која ќе им служи само на интересите на Москва“. Црногорските обвинители ја обвинија Русија и нејзините оперативци од тајните служби за планирање „обид за преврат“, кој меѓудругото вклучувал и план за убиство на Ѓукановиќ. Кремљ демантира дека учествувал во некаков заговор за преврат.
| | веќе видена | слични

Москва не сакала извештај за психичката состојба на новиот американски претседател Доналд Трамп. Тоа го изјави портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков, информираат светските агенции. „Кремљ не барал психолошки портрет на Трамп“, рече портпаролот. Претходно американската телевизија NBC соопшти, повикувајќи се на поранешниот заменик министер за надворешни работи на Русија, Андреј Фјодоров дека руски дипломати подготвувале специјално досие за Владимир Путин, кое содржи психолошки портрет на новиот американски претседател. Според Фјодоров документот, во кој постојано се прават дополнувања, е составен во рамките на подготовките за идната средба на рускиот претседател со Трамп, чиј датум и место сеуште не се познати. „Во Кремљ се врши многу сериозна подготвителна работа“, изјави поранешниот дипломат пред телевизискиот канал. Според него станува збор за документ од седум страници, „опишувајќи го психолошкиот портрет на Трамп“. Ова досие „се базира главно на последните два-три месеци и последните недели“, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на владејачката во Црна Гора Демократска партија на социјалистите, Мило Ѓукановиќ изјави дека Русија се меша во случувањата во Западен Балкан, без да понуди дополнителна гледна точка, пренесува AП. „Би сакал да ја видиме руската алтернатива за Западен Балкан. Мислам дека станува збор само за исмејување со земјите од Западен Балкан … каде нашиот регион се користел како адут во историјата“, рече Ѓукановиќ. Тој го потврди мислењето дека на денот на парламентарните избори на 16 октомври минатата година имало обид за државен удар. „Имаше обид преку крвопролевање и удар да се постави нова марионетска влада, која би служела на интересите на Москва. Таа сака да испрати порака на Европа и НАТО, дека тие не можат да се шират на Балканот без нејзина согласност“, истакна Ѓукановиќ. Тој ги посоветува земјите од Балканот да не паѓаат под влијание на руската манипулација и посочи дека иднината на регионот е во ЕУ и НАТО.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ѓукановиќ, кој се повлече по тврдењата за „проруски заговор" во октомври со цел „да се спречи земјата да се приклучи кон НАТО", изјави дека Москва „мобилизирала големо количество деструктувен матерјал кон Црна Гора" Поранешниот црногорски премиер Мило Ѓукановиќ ја обвини Русија за деструктивна политика на Балканот по „спречениот обид за соборување на неговата прозападна Влада". Ѓукановиќ, кој се повлече по тврдењата за „проруски заговор" во октомври со цел „да се спречи земјата да се приклучи кон НАТО", изјави дека Москва „мобилизирала големо количество деструктувен матерјал кон Црна Гора". Тој истакна дека проруски опозициски групи во Црна Гора „сакале да формираат нова марионетска влада, која ќе им служи само на интересите на Москва". Црногорските обвинители ја обвинија Русија и нејзините оперативци од тајните служби за планирање „обид за преврат", кој меѓудругото вклучувал и план за убиство на Ѓукановиќ. Кремљ демантира дека учествувал во некаков заговор за преврат.
| | веќе видена | слични
2 копии

Русија кон крајот на 2016-тата година планирала атентат на поранешниот премиер на Црна Гора, Мило Џукановиќ и рушење на неговата влада, објавил британски "Daily Telegraph" , повикувајќи се на извор од британската влада. Државниот удар во Црна Гора на денот на парламентарните избори, во текот на кој било планирано заемање на зградата на Собранието и убиство на Џукановиќ, го воделе руски разузнавачи со поддршка и благослов од Москва, за да го саботираат планот на Црна Гора за влез во НАТО, пишува Telegraph , пренесува Dnevnik.hr . Се наведува дека планот, кој требало да предизвика крвопролевање и да ја внесе земјата во немири, бил спречен во последен момент. Весникот пишува дека Москва минатата година неколку пати ѝ порачала на Црна Гора дека треба да се откаже од членство во НАТО, и дека Москва сака државата со 600.000 жители да остане во нејзината сфера на влијание, или барем неутрална. "Обидот за државен удар во Црна Гора и убиството на Мило Џукановиќ, планиран на 16-ти ноември минатата година, е пример ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Црногорскиот специјален обвинител ја обвини Русија и нејзината тајна служба дека подготвувала пуч во земјата и убиство на долгогодишниот премиер Мило ЃукановиќОбвинителот Миливоје Катниќ изјави дека истрагата во наводниот обид за пуч од октомври минатата година за уривање на црногорската влада и спречување на земјата да му се приклучи на НАТО покажала дека „руските државни тела биле вмешани во одредено ниво“.Денеска, портпаролот на рускиот претседател, Дмитри Песков ги отфрли ваквите обвинувања како „апсурдни“ и „неодговорни“.„Не може да стане ниту збор за било какво мешање на руски официјални претставници во внатрешните работи на Црна Гора“, рече Песков. „Русија не се мешала и нема да се меша во внатрешни работи на други земји, и особено во Црна Гора со која имаме многу добри односи“.Претходно, и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги демантираше таквите информации, оценувајќи ги како „неосновани обвинувања“ кои не се поддржани од „ниту еден факт“.Околу 20 лица, повеќето српски државјани, ...
| | веќе видена | слични

Тој посочи дека таквите тврдења на црногорскиот Специјален јавен обвинител Миливоје Катниќ се премногу сериозни и не се темелат на веродостојни информации.   Со сличен став излезе и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Според него, оваа вест „стои рамо до рамо“ со други неосновани обвинување кон Русија за Кибер напади врз целиот запад и за мешање во предизборните кампањи во повеќето западни земји. Реакциите се одговор на написите на британскиот весник „Дејли Телеграф“ дека Русија лани планирала да ја собори црногорската влада и да изврши атентат врз тогашниот премиер Мило Ѓукановиќ.   
| | веќе видена | слични
5 копии

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, во понеделникот остро ги критикува како неосновани неодамнешните тврдења дека руските власти биле наводно вмешани во обид за државен удар во Црна Гора минатата година во текот на парламентарните избори. Ова доаѓа откако британски „Телеграф“ објави извештај во кој се тврди дека Москва ковала заговор за соборување на владата на Црна Гора и убиство на доскорешниот црногорски премиер Мило Ѓукановиќ. Во него се тврди дека Русија заговарала атентат врз Ѓукановиќ и соборување на владата за да го саботира планот на земјата за членство во НАТО. Во ноември минатата година црногорските власти објавија дека спречиле обид за државен удар. Беа уапсени 50-ина лица од Црна Гора и Србија, а Интерпол распиша потерница по двајца државјани на Русија за време на парламентарните избори во земјата. - Статијата на „Телеграф“ е уште едно неосновано обвинување против нас и нашата земја вклучувајќи ги и наводите за хакирање против целиот Запад, интервенции во изборни кампањи на ...
| | веќе видена | слични

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека наводите оти Русија помогнала во организирањето на обидот за државен удар во Црна Гора минатата година се неосновани, објави РИА. Изјавата на Лавров следи откако британскиот весник Tелеграф, повикувајќи се на извори од британската Влада објави дека Русија планирала да го убие бившиот црногорски премиер Мило Ѓукановиќ и да ја собори неговата влада минатата година. Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков истакна дека обвинувањата се апсурди и неосновани. -Ние не се мешаме во внатрешните работи на други земји, вклучувајќи ја и Црна Гора, изјави Песков. Претходно Амбасадата на Русија во Лондон го отфрли пишувањето на Телеграф за вмешаноста на Москва во обидот за уривање на уставниот поредок на Црна Гора и за атентатот на бившиот премиер и актуелниот лидер на владејачката партија ДПС Мило Ѓукановиќ. -Телеграф рециклира одамна отфрлени вести за да ги засили тенциите со Русија. Како и секогаш нема докази, само напаѓање. Што ќе има следната ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Македонската евровизиска претставничка Тамара Тодевска изјави дека би било погрешно доколку наместо Евровизија, оваа година парите биле потрошени на амбулантни ...
сите 200 | | | веќе видена

Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека претседателот на Алијансата за Албанците, Села, упати честитки до претседателот Пендаровски по ...
сите 217 | | | веќе видена

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 166 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Русија ги отфрла наводите за постоење заговор за убиство на Ѓукановиќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: