5 најпопуларни масажи


Овој водич ќе ви помогне да одберете каков тип на масажа ви одговара вам 1) Шведска масажа Овој тип на масажа најчесто се применува во САД. Позната е како едноставна масажа на вашето тело. Се користат долги мазни потези и кружни движења на површните слоеви на мускулите. Оваа масажа се изведува со масло или лосион за тело. Оваа масажа може да биде релаксирана и нежна. 2) Масажа со ароматерапија Ароматерапевската масажа е терапија со додавање на едно или повеќе растителни масла, етерични масла. Треба да се изберат масла за релаксација, за енергичност, за намалување на стрес и др. Едно од најчестите масла кои се користат во оваа масажа се маслата од лаванда. Оваа масажа е погодна за намалување на стресот. 3) Масажа со топли камења Загреани мали камења се поставуваат на телото на одредени точки за да се олабави мускулатурата на телото и за да се постигне пријатна и цврста рамнотежа на центарот за енергија на телото. Топлината е пријатна. Оваа масажа е добра ...
| | веќе видена | слични

По цели три години пауза, Ѓорѓи Крстевски следната недела се враќа на домашната музичка сцена со песна и спот, кој деновиве на повеќе локации се снимаше во соработка со Даниел Јовески. Новата песна на Ѓорѓи, која е неговото комплетно авторско дело, се снимаше во музичкото студио Крстевски и е во брз, летен ритам. Новата песна претставува почеток на низа активности и новитети кои во наредниве месеци ќе следуваат од нашиот кантавтор...
| | веќе видена | слични

Научниците од британската академија за звучна терапија ја открија песната која опушта повеќе од било која масажа. Станува збор за песната „Вeјтлес“ од британскиот бенд „Маркони Унион“. Во истражувањето учествувале 40 жени, а 65 отсто од нив биле помалку нервозни, откако ја ислушале оваа песна. Слушнете ја песната, па проценете дали делува.
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 230 | | | веќе видена

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 73 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 127 | | | веќе видена

Пет лица се повредени од кои едно потешко во сообраќајна несреќа на три возила што денеска околу 12:30 часот се случила на регионалниот пат Желино-Групчин, ...
сите 195 | | | веќе видена

Калишкиот манастирски комплекс го сочинуваат четири светилишта, две пештерски цркви посветени на Богородица и Атанасиј Велики и уште две цркви едната посветена ...
сите 47 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена

Зоран Велјовиќ, експерт за геометрија, истакнува дека никогаш не присуствал на фудбалски натпревар, но и тој даде свој удел во дебатата дали голот на Боакје е ...
сите 84 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

5 најпопуларни масажи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: