Ѓоре Јовановски селектор на Бангладеш

Според Фудбалската федерација на Бангладеш, македонскиот тренер Ѓоре Јовановски наредната година ќе ја води репрезентацијата на оваа земја Претходно тренер на селекцијата на Бангладеш беше Хрватот Роберт Рубчиќ . Тој откако УЕФА на оваа земја не и’ дозволи двата меча против Пакистан во азиските квалификации за Мундијалот да ги одигра на свој терен ја напушти репрезентацијата. Барањето беше поради недоволната безбедност на спортистите од Бангладеш во Пакистан. Се’ уште е во сеќавање 2009 година кога во Лахоре, во Пакистан од огнено оружје беше нападната репрезентацијата на Шри Ланка. Рубчиќ си замина, а на негово место по итна постапка беше поставен нашиот стратег Ѓоре Јовановски .
| | веќе видена | слични

Тој може да стане четвртиот Македонец-селектор на странска репрезентација, по Видиниќ, Дојчиновски и Хаџиевски Ѓоре Јовановски, тренер Ѓоре Јовановски (55) може да стане четвртиот Македонец што ќе предводи странска фудбалска репрезентација, откако медиумите во Бангладеш објавија дека е назначен за предводник на фудбалската селекција на таа земја. Но... - Уште ништо не е договорено, иако во нивните медиуми е објавена веста. Преговараме, имам свои услови, ако ги исполнат заминувам. Тие веќе ми испратија и авионски билет за в недела. Ќе видиме - ни изјави Јовановски, кој сега е во Скопје. Пред некогашниот тренер на Вардар, Слога Југомагнат, Работнички, Милано, Металург, ЦСКА Софија... Македонци-селектори во странство беа Благоје Видиниќ (Мароко, Заир, Колумбија), Кирил Дојчиновски (Салвадор) и Ѓоко Хаџиевски (Азербејџан). Јовановски е првиот што би работел со азиска селекција, а втор што бил селектор и на Македонија и на странска селекција. Тој функцијата во Бангладеш треба да ја превземе од Хрватот Роберт ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот фудбалски стручњак Ѓоре Јовановски е именуван за нов селектор на репрезентацијата на Бангладеш. Договорот со Фудбалската федерација на оваа земја е потпишан на една година и, според локалните медиуми, е „тежок“ 60.000 долари. Кормилото на националниот тим Јовановски го презеде од рацете на Хрватот Роберт Рупчиќ. Брзото назначување на Јовановски за селектор на Бангладеш е направено поради ненадејното напуштање на селекцијата од Рупчиќ, а следниот квалификациски натпревар е на 29 јуни. Според медиумите во Бангладеш, причината за оставката на Рупчиќ била непопустливоста на ФИФА за жалбата на Бангладеш натпреварот со Пакистан во азиските квалификации да не се игра во Пакистан. Имено, кај соседот на Пакистан се уште е во сеќавање 2009 година кога во градот Лахоре со огнено оружје беше нападната репрезентацијата на Шри Ланка. Според претседателот на Фудбалската федерација на Бангладеш, Бадал Рој, од новиот селектор Ѓоре Јовановски е побаран пласман во втората рунда од квалификациите за СП 2014 година.
| | веќе видена | слични

Поранешниот тренер на македонската репрезентација Ѓоре Јовановски е новиот селектор на националниот тим на Бангладеш, информираат азиските медиуми. Јовановски седна на тренерското столче на местото на Хравтот Роберт Рубчиќ, на нешто повеќе од две недели пред почетокот на квалификациите за Светското првенство во 2014. 47 годишниот Јовановски ќе го има своето деби прелиминарната рунда против Пакистан на 29 јуни и на 3 јули. Неговиот претходник според тамошните медиуми, го напуштил тренерското место лут поради доцнењето на платата на 2 јуни и оттогаш немал контакт со тамошната фудбалска федерација. Јовановски е четврт странец на тренерската позиција на Бангладеш во последните три години. Официјално ќе биде промовиран на 19 јуни а потпишал договор на една година. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на Бангладеш му ја довери селекторската функција на нашиот Ѓоре Јовановски. Во наредните две години трофејниот тренер и наш поранешен селектор ќе седи на клупата на оваа азиска земја која е голема фудбалска енигма во наши рамки. Станува збор за репрезентација која моментално се наоѓа на 163. место на ФИФА рејтинг листата и селекција која нема поголеми успеси на азиско ниво. Според најавите, Јовановски со себе се очекува како помошник да го земе Борче Мицевски. Јовановски во 2002 година кусо ја предводеше Македонија, а очајните резултати доведоа до негова смена по само 6 месеци соработка со ФФМ. Тренерот кој во странство има работено со екипите на ЦСКА Софија и Самсунспор веднаш почнува со задачата затоа што игра официјални средби со Пакистан, кои на програмата се на 29 јуни и 3 јули. Информациите од Бангладеш говорат дека во оваа селекција сите репрезентативци настапуваат во домашниот шампионат. Искусниот тренер е селектор на земја која според популацијата е 80 пати побројна од нашава ...
| | веќе видена | слични

ФУДБАЛ МАКЕДОНСКИОТ СТРУЧЊАК НА РАБОТА ВО АЗИЈА Ѓоре Јовановски треба да биде назначен за нов селектор на репрезентацијата на Бангладеш, инаку рангирана на 163. место на светската ранг-листа на ФИФА. Поранешниот селектор на македонскиот национален тим е третиот стручњак од нашата земја кој ќе биде селектор на странска репрезентација, покрај Кирил Дојчиновски со Ел Салвадор и Ѓоко Хаџиевски со Азербејџан. Еден од најтрофејните македонски тренери ќе потпише договор од една година, а во Бангладеш треба да пристигне на промоција на 20 јуни. Ќе биде четврт странски селектор на Бангладеш во последните три години. - Се случи наеднаш, ми се јавија од агенцијата која ме застапува и ми рекоа дека ми обезбедиле ангажман да ја водам селекцијата на Бангладеш. Договорот уште не ми е потпишан, бидејќи не сум ги договорил условите под кои ќе работам, а покрај тоа се работи за далечна азиска земја. Не знам ниту што се бара од мене, кои резултати сака да ги постигне фудбалската федерација на оваа земја и не знам ништо за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Можноста катедралата Нотр Дам да добие нов модерен изглед, предизвика бес ширум Франција и светот, пренесе „РТ“.„Да го сопреме ова лудло. Мораме да покажеме ...
сите 805 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 230 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 115 | | | веќе видена

Гордана Силјановска Давкова во поседната ТВ-дебата на претседателските кандидати на ТВ21 пред самиот финиш на кампањата, односно изборниот молк, рече дека само ...
сите 164 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ѓоре Јовановски селектор на Бангладеш

Од:
До кого (е-маил):
Порака: