Ждрепката одлучи – Против кого ќе игра Реал Мадрид на Светското клубско првенство (видео+фото)


Реал Мадрид преку ждрепка во Абу Даби ги дозна можните противници на Светското клубско првенство . Реал ќе игра дури во во полуфиналето на овој турнир. Таму го чека победникот од шампионот на Азија и од мечот Оукленд Сити и домаќинот Ал Џазира. Реал ја брани титулата и во Обединетите Арапски Емирати ќе се обиде да ја освои својата трета титула. Три титули во ова натпреварување засега има само Барселона. Во второто полуфинале ќе играат шампионот на Јужна Америка и подобриот од мексиканската Пачука и шампионот на Африка. Како изгледа составот на Реал Мадрид за сезоната 2017/18? Светското првенство за клубови ќе се одржи од 6 до 16 декември во Абу Даби. Финалето на 14-то Светско првенство за клубови е закажано за 16 декември на стадионот „Зајед“ чии капацитет изнесува 42.000 седишта. Статистики, бројки, факти за Супер купот 2017 во Скопје – Ова треба да се знае (фото)
| | веќе видена | слични
4 копии

Новак Ѓоковиќ ќе се врати на тениските терени кон крајот на декември во пресрет на егзибициониот турнир во Абу Даби. По пет месеци пауза откако го повреди лакотот, српскиот тенисер се пријави за турнирот кој ќе се одржува од 28. до 30. декември. „Среќен сум што се враќам во Абу Даби и што ќе учествувам на 10. издание на турнирот. Голема чест е што ќе настапувам на овој шампионат, конкуренцијата е силна и ќе биде вистински тест за моето враќање по повредата“ , истакна Ѓоковиќ. Србинот моментално е на 7. место на АТП листата, а три пати бил најдобар на турнирот во Абу Даби (2011, 2012, 2013 година), кој служи како подготовки за Аустралијан Опен. Покрај Новак, на овој турнир од елитата ќе учествуваат и Стен Вавринка, Рафаел Надал, Доминик Тим, Милош Раониќ.
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ се враќа во светот на тенисот, но тоа ќе го направи за некој месец, поточно во декември. За официјалнито сајт на турнирот во Обединетите Арапски Емират спрскито тенисер изјави дека многу се радува што одново ќе биде на теренот, а по онаа незгодна повреда на лактот на десната рака поради која паузира веќе неколку месеци. „Среќен сум што ќе се вратам во Абу Даби и што ќе бидам дел од десеттото издание на овој турнир. Голема чест ми е што ќе настапам на овој шампионат и што покрај мене ќе играат навистина сјајни тенисери. Ќе биде тоа вистински вовед во почетокот на новата сезона. Абу Даби е прекрасно место и тоа ќе биде големо доживување за сите фанови"- изјави во овој момент седмиот тенисер на светската ранг листа. Покрај Ѓоковиќ, кој досега три пати го освојуваше овој турнир (2011, 2012, и 2013 година), враќање на теренот најавија и Стен Вавринка, додека од порано учеството го потврдија и бројот 1, Рафаел Надал, Пабло Карењо-Буеста, Доминик Тим и Милош Раониќ.
| | веќе видена | слични

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ својот кам-бек на терените ќе го направи пред крајот на оваа година. Денеска тој го потврди својот настап на турнирот во Абу Даби кој се игра од 28 до 30 декември. Со тоа Ѓоковиќ ќе стави крај на петмесечната пауза поради повреда. “Исклучително сум возбуден што се враќам во Абу Даби и што ќе учествувам на јубилејното десетто издание на турнирот. Голема чест е да се биде дел од такво натпреварување. Составот е многу силен и тоа ќе биде идеална можност за мое враќање и за почеток на сезоната” , изјави Ѓоковиќ. Покрај него, на турнирот ќе игра и Стен Вавринка, како и Рафаел Надал, Доминик Тим, Пабло Карењо Буста и Милош Раониќ.
| | веќе видена | слични

Освојувачот на 12 гренд слем титули, Новак Ѓоковиќ, во декември ќе се врати на тениските терени. По долгата пауза, својот прв турнир ќе го има на шампионатот во Абу Даби, кој се одржува од 28 до 30 декември. Ова ќе биде прв натпревар на српскиот тенисер по полуфиналето на Вимблдон кога го предаде мечот против Томаш Бердих поради повреда на лакотот. Ѓоковиќ досега трипати го освојувал турнирот во Абу Даби. „Пресреќен сум што се враќам во Абу Даби. Вистинска чест е да се биде дел од толку посебен турнир“, вели Ѓоковиќ. Овој турнир не е дел од АТП-турнејата, но организаторите даваат огромни парични награди за да ги привлечат најголемите тениски ѕвезди.
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешниот светски рекет број 1, Новак Ѓоковиќ, кој во моментов е на 7-то место на АТП, најави брзо враќање на терените. Тој последната изјава ја даде во врска со неговото учество на егзибицискиот турнир во Абу Даби, кој ќе се одржи во период од 28 до 30 декември оваа година. – Голема е честа да се игра во Абу Даби. Јас сум среќен што ќе настапам на 10. издание на овој голем турнир кој воедно претставува и еден вид најава на новата сезона. Ова ќе биде и еден тест за мене да видам до каде сум со подготовките. Инаку, за љубителите на тенисот, Абу Даби претставува место каде се собираат најдобрите светски тенисери и верувам дека ќе уживаат во нашите мајстории, – потенцираше Ѓоковиќ, кој три пати го има освојувано Абу Даби (2011, 2012, 2013).
| | веќе видена | слични

Еден од најдобрите тенисери во светот, Новак Ѓоковиќ ќе се врати на терените после повредата уште во декември на егзибицискиот турнир во Абу Даби. Ѓоковиќ е надвор од терените поради повреда уште од јули месец, а сега официјално потврди дека ќе се врати на турнирот во Абу Даби кој на програмата е од 28-ми до 30-ти декември. „Среќен сум што се враќам во Абу Даби и што ќе бидам дел од 10-то издание на овој турнир. Голема е честа да се настапува на овој шампионат бидејќи покрај мене ќе играат фантастични тенисери и тоа ќе биде вистински вовед на сезоната. Абу Даби е фантастично место и ова ќе биде голем настан за сите фанови“, изјави Ѓоковиќ. Покрај Ѓоковиќ враќање на терените најави и Стан Вавринка, кој исто така паузираше поради повреда, а во Абу Даби уште ќе настапат и Рафа Надал, Доминик Тим, Милош Раониќ и Пабло Карењо-Буста.
| | веќе видена | слични

Иако првиот официјален турнир после подолга пауза ќе го има дури на Австралија Опен, Новак Ѓоковиќ на тениските терени ќе се врати кон крајот на декември. Србинот потврди дека ќе учествува на егзибициониот турнир Мубдал во Абу Даби кој се игра од 28 до 30 декември, што е многу побргу од првите претпоставки според кои српскиот тенисер на терените требаше да се појави после јануари. Ѓоковиќ верува дека тоа е идеален момент за враќање после паузата која траеше од Вимблдон, поради проблеми со лактот. „Многу сум возбуден поради тоа што ќе се вратам во Абу Даби по петти пат и ќе учествувам во јубилејното десетто идание на овој турнир. Голема чест е да се биде дел од така посебен турнир. Учесниците се многу јаки, тоа ќе биде совршен начин за враќање и почеток на сезоната. Абу Даби е неверојатно место, тоа ќе биде фантастичен настан за сите навивачи“, изјави Новак Ѓоковиќ. Покрај Ѓоковиќ во Абу Даби ќе настапат уште и Рафаел Надал, Станислав Вавринка, Милош Раониќ, Пабло Карењо – Буста и Доминик Тим.
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ својот прв турнир по долгата пауза ќе го има на Мубадала светскиот тениски шампионат во Абу Даби на крајот на декември. Српскиот освојувач на 12 гренд слем титули нема играно откако се повлече од полуфиналето на Вимблдон против Томаш Бердих поради повреда на лактот. На турнирот во Абу Даби, кој го има освоено трипати, Ѓоковиќ ќе им се приклучи на Рафаел Надал, Доминик Тим и Стен Вавринка. Турнирот се одржува од 28 до 30 декември. „Пресреќен сум што се враќам во Абу Даби по петти пат за да учествувам во 10. издание на шампионатот. Вистинска чест е да се биде дел од толку посебен турнир“, вели Ѓоковиќ. Овој турнир не е дел од АТП турнејата, но организаторите од Обединетите Арапски Емирати даваат фантастични парични награди за да ги привлечат најголемите тениски ѕвезди.
| | веќе видена | слични

Ѓоковиќ се пријавил на турнирот кој се игра од 28 до 30 декември. -Среќен сум што се враќам во Абу Даби и што ќе учествувам на 10-тото издание на турнирот. Голема чест е да се настапи на овој шампионат, конкуренцијата ќе биде голема и тоа ќе биде вистински тест за моето враќање и почетокот на сезоната, изјавил Ноле за сајтот на турнирот. Ѓоковиќ во моментов е седмиот тенисер во светот, три пати беше најдобар во Абу Даби (2011, 2012, 2013) на турнирот кој служи како подготовка за Австралија Опен.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 89 | | | веќе видена

Шпанскиот ас, Рафаел Надал одигра квалитетно на овогодинешното издание на Вимблдон на кое како и лани дојде до полуфиналето во кое подобар од него беше Рожер ...
сите 290 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Еден пријавил па почнала истрагата, но по обелоденувањето на случајот и некои други бизнисмени пријавиле во Јавното бвинителство дека биле уценувани. Во ...
сите 364 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 101 | | | веќе видена

Лидерска средба најверојатно нема да има. Извори од СДСМ синоќа брифираа дека лидерот Зоран Заев им соопштил на сопартијците дека форматот на средбата без ...
сите 309 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ждрепката одлучи – Против кого ќе игра Реал Мадрид на Светското клубско првенство (видео+фото)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: