Србија навива за соседите на Светското првенство

Иако нивниот тим не учествува на Светското првенство, српските граѓани ги поддржуваат своите соседи од БиХ и Хрватска. Србите се собираат во кафуле во Белград да ги гледаат и поддржат тимовите на БиХ и Хрватска на Светското првенство. [Ивана Јовановиќ/SETimes] За Лидија Цветиќ, адвокат од Белград, навивањето за Босна и Херцеговина и Хрватска на Светското првенство 2014 е сосема природно. Цветиќ (33) е родена пред конфликтите во 90-тите - родена во Југославија, земја во која Бошњаците, Хрватите и Србите живееја заедно. „Бев многу несреќна кога немавме никој од регионот да го поддржуваме на Светското првенство, па моравме да навиваме за Бразил или Аргентина. Конечно ги имаме нашите соседи и луѓето со кои живеевме скоро до вчера“, рече Цветиќ за SETimes . „Ја поддржувам пред сè Босна, но и Хрватска. Во Босна имам многу пријатели и секогаш кога одев таму, пред или по војната, ми беше добро. Ги сакам тие луѓе и среќна сум што сега се квалификуваа за првпат, и сите треба да ги поддржиме. Единствено ми е жал што ...
| | веќе видена | слични

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ изјави дека, и покрај тоа што се подготвува за Вимблдон, успева да биде во тек со случувањата од Светското фудбалско првенство. „Сите ги следат случувањата во Бразил, па и јас ги гледам натпревар. Кога и да имам слободно време, заедно со мојот тим и пријателите уживам во добар фудбал“, истакна Ѓоковиќ. Кога станува збор за репрезентациите кои навива тука нема никакви дилеми. Со сето срце навива за Грција, како и за соседните БиХ и Хрватска, а исто така додаде дека е воодушевен од настапите на Костарика. „Тоа се наши соседи, па ги бодрам. Се надевам дека некој од нив ќе ја мине групната фаза. Тимот на Костарика претставува огромно изненадување за мене. Исто така и сите јужноамерикански екипи играат одлично. Претпоставувам дека тоа е така поради тоа што се навикнати на климата и временските услови“, додава Новак.
| | веќе видена | слични

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 198 | | | веќе видена

Кампањата за претседателските избори можеби официјално не е започната, но затоа кандидатите ги користат сите можности да им се додворуваат на гласачите. Пред ...
сите 215 | | | веќе видена

Началникот на полицијата во Нов Зеланд, Мајк Буш изјави денеска дека напаѓачот од Красјтчрч имал намера да изврши уште еден напад. Според полицијата, Тарант ...
сите 200 | | | веќе видена

Граѓаните кои купиле станови во зградите на земјиштето помеѓу Илинденска и кејот на Вардар, во скопски Карпош, каде претходно се наоѓаше ресторанот „Имес“, ...
сите 179 | | | веќе видена

Како што најавија од опозицискиот Сојуз за Србија (СзС) денеска пред зградата на општина Гроцка, во близина на Белград, се одржа протест со цел разрешување од ...
сите 216 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател на државата, Стево Пендаровски, денеска се сретна со граѓаните на главниот град, Скопје. На средбите со граѓаните низ ...
сите 97 | | | веќе видена

Франција е подготвена да стави вето на барањето на Велика Британија за одложување на Брегзит доколку Лондон не понуди никаков алтернативен план или, пак, со ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Србија навива за соседите на Светското првенство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: