Ѓоковиќ и Надал лесно го минаа првото коло на Ролан Гарос


Бранителот на титулата во Париз, Новак Ѓоковиќ и најдобар српски тенисер без многу проблеми, со 3-0 во сетови го доби натпреварот со Марсел Гранољерс на почетокот на Ролан Гарос Ова е прва победа на Ѓоковиќ откако го ангажираше Андреа Агаси за тренер. Србинот попладнево лесно со 3-0 во сетови (6-3, 6-4, 6-2) славеше над Марсел Гранољерс во првото коло на Ролан Гарос. Без проблеми на стартот помина и Рафел Надал, кој се натпреварува за 10. титула во Париз. Шпанецот исто така со 3-0 во сетови (6-1, 6-4, 6-1) ја доби премсетката со домашниот тенисер Беноа Пер.
| | веќе видена | слични

Српскиот рекет, Новак Ѓоковиќ ја оправда улогата на фаворит и обезбеди пласман во четвртфиналето на Ролан Гарос. Бранителот на трофејот ја доби денешната пресметка со Алберт Рамос-Винолас со 3-0 во сетови со тоа што се соочи со проблеми само во првата делница. Во тој прв сет Шпанецот му парираше на фаворитот, двајцата по два пати си го одземаа сервисот и се дојде до тај-брејк во кој Ноле славеше со 7-5. Потоа се беше полесно за Ѓоковиќ, комплетно го надигра противникот со 6-1 и 6-3 за четвртфинале каде за противникот ќе го има Доминик Тим.
| | веќе видена | слични
2 копии

Поради тешката победа на Ѓоковиќ и судиската одлука во корист на Мареј по која дојде до пласман во 1/8 финалето, двајцатa тенисери го навлекоа гневот кај новинарите и присутните гледачи на турнирот во Франција, па затоа во наредните натпревари ќе имаат уште потешка задача да дојдат до триумф Во третото коло на грен слем турнирот Ролан Гарос, Србинот Новак Ѓоковиќ, имаше анонимен противник, Диего Шварцман, Аргентинец кој го изнамачи вториот рекет да го совлада дури по пет сета 5:7, 6:3, 3:6, 6:1, 6:1. За разлика од српскиот тенисер, Шпанецот Рафаел Надал рутинирано во три сета го прегази Грузиецот Николоз Базилашвилј на кого му препушти само еден гем во целиот натпревар (6:1, 6:0, 6:0). Поради рутинската победа на Надал, Ѓоковиќ беше испровоциран од новинарите за време на прес - конференцијата, пред се поради тешко извојуваната победа против Шварцман. Твојот став е позитивен кога ќе кажеш „во ред, добро, одиграв пет сета", но дали Надал кој со 3:0 го заврши својот меч ќе беше задоволен од тешката победа? Дали ...
| | веќе видена | слични

Во вчерашниот дождлив ден среќа да ги завршат мечевите и да се квалификуваат во осминафиналето имаа Марин Чилиќ (со совлада Фелисиано Лопез со 3:0, Кевин Андерсон (подобар во пет сета од Кајл Едмунд), Енди Мареј кој со совлада Дел Потро со 3:0,и Стен Вавринка кој исто така во три сета беше подобар од Фабио Фоњини. Кај дамите понатаму минаа Карла СуарезНаваро, Ализ Корне, Симона Хлеп и Каролина Возниацки. На денешната програма се сите прекинати мечеви но и дуелите на Надал, Тим и Ѓоковиќ кои ќе се обидат за својот пласман понатаму на Отвореното првенство на Франција во тенис, Ролан Гарос, да извојуваат победи над своите противници. Денес на програмата се (од 11:00): да се заврши Чунг – Кеи Нишикори (5:7, 4:6, 7:6, 3:0) да се заврши Џон Ишнер – Карен Качанов (6:7,0:0) 12:00 Милош Раониќ – Пабло Карењо Буста да се заврши – Ришар Гаске – Гаел Монфис (5:6) 12:30 Роберто Баутиста Агут – Рафаел Надал 16:00 Алберт Рамос Винољас- Новак Ѓоковиќ 16:00 Доминик Тим – Хорацио Зебаљос Дами: 11:00 Севастова -Петра Мартиќ ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Рафаел Надал експресно избори пласман во четвртото коло на Ролан Гарос. Во третата рунда Шпанецот го декласира Николоз Басилашвили со 6:0, 6:1, 6:0. Деветкратниот освојувач на Ролан Гарос, од првиот до последниот поен, со својата игра направи Грузиецот да изгледа како рекреативец. Шпанецот за 90 минути игра мина низ третото коло, а во наредната рунда го очекува дуел со сонародникот Роберто Баутиста-Агут, кој исто така со максимален резултат го порази Чехот Јиржи Весели.
| | веќе видена | слични

Диего Шварцман сосема заслужено доби стоечки овации од сите присутни на централниот терен на Ролан Гарос и покрај тоа што загуби од Новак Ѓоковиќ со 3:2 во сетови, а дека аргентинскиот играч навистина ги заслужи истите ни потврди и реакцијата на Србинот кој одново покажа голема класа и висок степен на прав џентлмен. Ѓоковиќ речиси една минута му аплаудираше на Шварцман додека го напушташе теренот, а дека нискиот по раст Аргентинец ќе остане во навистина свежо и позитивно сеќавање на публиката во Париз најдобро ни говори фудбалската реакција со која ги воодушеви сите присутни на трибините. При третиот сет, Шварцман најде простор да покаже дел од своите импресивни фудбалски и жонглерски способности, а сето тоа наиде на навистина срдечни аплаузи од публиката на Френч Опен. Schwartzman is handy with his feet as well
| | веќе видена | слични
2 копии

Новак Ѓоковиќ со многу мака го мина третото коло на Ролан Гарос откако доста неочекувано наиде на доста силен отпор од страна на Диего Шварцман, па на крајот мораше да го извлече најдоброто од себе за да победи со 3:2 во сетови. Шварцман имаше водство од 1:0 и 2:1 во сетови, но сепак во четвртиот и петтиот сет едноставно немаше против игра за Ѓоковиќ кој доминираше во секој поглед. Ноле ги доби последните два сета со преубедливи 6:1 и 6:1, но сепак и во такви услови Србинот успеа да се извади од кожа поради еден потег на судијата Алберт Рамос. Главниот судија го опомена Ѓоковиќ при резултат 4:0 во четвртиот сет, а тоа комплетно го разлути Новак кој влезе во жестока вербална пресметка. Причина за опомената беше „сочната“ порака на српски (да ти е… мајката) која ја испрати Ѓоковиќ кон својот бокс и неговите нервозни реакции, но светскиот рекет број еден не можеше да сфати зошто Рамос одлучил да го казни кога не ни разбира српски. – Каков проблем имаш бре ти? Ајде кажи ми што кажав, да не разбираш српски. Ти си ...
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ мораше да одигра пет сета за да го победи Диего Шварцман на Ролан Гарос, а притоа имаше и непријатен конфликт со судијата, што дополнително го отежни мечот во кој два пати имаше негатива од еден сет. Но, откако дуелот од третото коло сепак заврши во негова корист, српскиот тенисер направи потег за пример, испраќајќи го противникот со аплауз, поддржувајќи ги овациите кои Шварцман ги доби од француската публика.
| | веќе видена | слични
2 копии

Вториот светски рекет Новак Ѓоковиќ го победи Диего Шварцман од Аргентина со 3-2 во сетови, иако по третиот сет губеше со 1:2.Претходно во текот на денот на вториот годинашен Грен слем, од фаворитите место меѓу 16-те најдобри обезбедија шестиот носител Доминик Тим (Австрија), четвртиот носител Рафаел Надал (Шпанија) и петтиот фаворит Милош Раониќ (Канада).Денешната програма во Париз на „Ролан Гарос“ ќе биде заокружена со мечот меѓу Лук Пуј (Франција) и Алберт Рамос Винолас (Шпанија). Победникот од овој дуел ќе биде противник на Ѓоковиќ во следната рунда.
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ имаше тешки моменти против Диего Шварцман, но со пресврт успеа да го добие мечот и да се пласира во осминафиналето на Ролан Гарос. Бранителот на трофејот имаше негатива од 1:2 во сетови, а потоа со извонредна игра му препушти само две игри на ривалот од Аргентина. Шварцман имаше контрола во првите три сета и поведе со 2:1 (7:5, 3:6, 6:3), но не го издржа шампионското темпо на Новак. Српскиот ас додаде гас и на двапати со 6:1 ги доби последните два сета и маратонот од 3:2.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Храброста на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас реши долготраен проблем, кој ќе и овозможи на Македонија да се движи напред кон НАТО и Европската унија, ...
сите 527 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 624 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ѓоковиќ и Надал лесно го минаа првото коло на Ролан Гарос

Од:
До кого (е-маил):
Порака: