Новак најсериозно изгледа ги сфатил егзибициските мечеви!


По триумфот од 2:1 над Гаел Монфис вчера, србинот денеска за само 50 минути го збриша големиот ас Роже Федерер со 6:2, 6:1. "Го сакам овој турнир и обожувам да играм тука. Јас вчера играв и се привикнав на подлогата. Играв одлично и тоа ми значи многу. На самиот почеток од подготовките сме и луѓето би требало да знаат дека ова не е најдоброто што го умееме" - џентлменски изјави Ѓоковиќ по убедливиот триумф. Тој во сабота од 14 часот ќе настапи и во финалето против подобриот од мечот Надал-Ферер. Иако ова беше 11 победа на србинот над Федерер, скорот (официјален) меѓу нив ќе остане 14-10 во корист на швајцарецот бидејќи овој турнир, иако доходовен не е на календарот на АТП. Федерер не беше претерано разочаран по убедливиот пораз и со насмевка на лицето изјави: "Жал ми е ако ве разочарав малку. Утре имам уште еден меч и ќе се потрудам да одиграм многу подобро" . Овој турнир е интересен по тоа што се игра и за третото место, па Федерер утре ќе се сретне со поразениот од второто полу-финале. Ако треба да се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ ја пречека новата 2012 година на најдобар начин. Во последниот ден од 2011-та, Ноле ја освои титулата на егзибицискиот турнир во Абу Даби. Во финалето лидерот во светската АТП листа го победи Давид Ферер со 6:2, 6:1. Со истиот резултат ден порано Ѓоковиќ го победи и Швајцарецот Роџер Федерер. Шпанецот Ферер го победи со 6:3, 6:2 во полуфиналето сонародникот Рафаел Надал, но не успеа да му се спротивстави на било каков начин на Ѓоковиќ. Во првиот сет Ѓоковиќ поведе со 3:0 и му дозволи само два гејма на противникот. Во вториот дел Србинот повторно реализираше брејк уште на почетокот и поведе со 2:0. Ферер го освои следниот сервис-гејм, но не успеа да направи ништо повеќе. Надал пак го победи Федерер со 6:1, 7:5 во натпреварот за третото место.
| | веќе видена | слични

Најдобриот тенисер на светот во моментов Новак Џоковиќ со 2:0 во финалето на егзибицискиот трунир во Абу Даби го победи Давид Ферер од Шпанија. Резултатот по сетови 6:2 и 6:1. За овој триумф на турнирот Џоковиќ заработи чек вреден 250.000 УСА долари.
| | веќе видена | слични

Тенисерот број еден во светот Новаќ Ѓоковиќ е победник на овогодиинешниот екзебиционен турнир Mubadala World Tennis Championships којшто се одржува во Абу Даби. Откако во полуфиналето на брз и ефикасен начин беше подобар од Федерер, во финалето Новак Ѓоковиќ беше подобар од Давид Ферер во два сета со 6-2/6-1. Во натпреварот за третото место Рафаел Надал беше пободар од Роџер Федере во два сета со 6-1/7-5. На турнирот оваа година учествуваа Новак Ѓоковиќ, Рафаел Надал, Роџер Федерер, Давид Ферер, Гаел Монфис и Жо Вилфрид Цонга. Тројцата најдобри тенисери вечерва ќе ја дочекаат Новата Година на бродот “Принцезата Елизабета II” каде што исто така ќе биде екипата на Милан, како и многу други познати филмски и музички ѕвезди.
| | веќе видена | слични
2 копии

Давид Ферер против Новак Ѓоковиќ е финалето на овогодинешноот издание на престижниот егзибициски тениски турнир “Mubadala World Tennis Championship” во Абу Даби кое се игра денес. Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ неочекувано лесно, речиси и без отпор го совлада Федерер кој во двата сета освои само 3 гејма. А според многумина стручњаци Надал го избегнал дуелот со Ѓоковиќ во претсезоната со пораз од неговиот сонародник Давид Ферер исто така во два сета. Утре покрај финалето меѓу Ѓоковиќ и Ферер, ќе се игра и мечот за третото место меѓу Федерер и Надал.
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ и Шпанецот Давид Ферер ќе играат во финалето на егзибицискиот тениски турнир што се игра во Абу Даби. Ѓоковиќ во полуфиналето беше подобар од Роже Федерер, а Ферер многу лесно го доби дуелот со Рафаел Надал. Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ неочекувано лесно, речиси и без отпор го совлада Федерер кој во двата сета освои само 3 гејма. А според многумина стручњаци Надал го избегнал дуелот со Ѓоковиќ во претсезоната со пораз од неговиот сонародник Давид Ферер исто така во два сета. Утре покрај финалето меѓу Ѓоковиќ и Ферер, ќе се игра и мечот за третото место меѓу Федерер и Надал. /З.А.
| | веќе видена | слични

Новак Џоковиќ многу лесно го совлада Роџер Федерер во полуфиналето во Абу Даби. Најдобро пласираниот тенисер во светот го совлада некогашниот првенец на АТП листата Федерер со 2:0 (6:2, 6:1). Џоковиќ во финалето на "Mubadala World Tennis Championship" ќе игра против подобриот од двајцата Шпанци, Рафаел Надал и Давид Ферер.
| | веќе видена | слични

Најдобриот светски тенисер во 2011 година, Србинот Новак Ѓоковиќ и Шпанецот Давид Ферер ќе играат утре во финалето на егзибициониот турнир во Абу Даби. Ѓоковиќ денеска во полуфиналето убедливо го совлада големиот конкурент Швајцарецот Роџер Федерер со 6:2, 6:1, додека ферер беше поуспешен од сонародникот Рафаел Надал со 6:3, 6:2. Победникот на турнирот ќе освои 250.000 долари, а пред мечот за прво место, предвидено е Надал и Федерер да се сретнат во борба за третото место.
| | веќе видена | слични

Други спортови Ѓоковиќ го победи Федерер за 44 минути Абу Даби, 30 декември – Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, го декласира швајцарецот Роже Федерер со 6-2, 6-1 во полуфиналето на егзибиционистичкиот турнир во Абу Даби. За разлика од завршницата на минатата сезона, која швајцарецот ја заврши со 17 победи едно по друго и три наслови по ред, додека Ѓоковиќ се мачеше со здравствени проблеми, во овој меч српскиот тенисер играше извонредно и заврши работа по само 44 минути. Мечот беше изедначен до резултат од 2-2 во првиот сет, а тогаш Ѓоковиќ освои 9 гемови по ред. Потсетуваме, Ѓоковиќ во четвртокот го победи Французинот Монфил, додека на федерер ова му беше прв настап на егзибиционистичкиот турнир на шесте тенисери, кој на победникот му носи дури 250.000 долари. Во другото полуфинале ќе се сретнат Рафаел Надал и Давид Ферер. КОМЕНТАРИ ДОДАЈ КОМЕНТАР Име Е-пошта Коментар * Код * 2156
| | веќе видена | слични

Давид Ферер се пласираше во финалето од ревијалниот турнир во Абу Даби, откако во денешниот втор полуфинален меч го декласираше својот сонародник Рафаел Надал со 6-3, 6-2. Надал влезе во овој меч како бранител на трофејот од минатата година, но второрангираниот светски тенисер не успеа да најде начин да го запре својот ривал, кој делуваше подобро во сите делови од тениската игра. Ферер го почна мечот со атомски тенис и многу брзо стигна до предност од 4-0 во првиот сет. Надал успеа да се консолидира, се приближи до 5-3, но тоа беше се што овој тенисер успеа да направи на овој меч. Давид Ферер најпрвин го доби стартниот сет со 6-3, потоа и во вториот сет поведе со 4-0, по што рутински го приведе мечот до својот крај. Шпанецот за противник во финалето ќе го има Новак Ѓоковиќ, кој што во првото полуфинале премногу лесно и рутински славеше над Роже Федерер со 6-2, 6-1. Победникот на овој финален меч ќе замине дома со чек од 250.000 американски долари.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 426 | | | веќе видена

Бегството на екс премиерот Никола Груевски ја заостри политичката реторика помеѓу власта и опозицијата. СДСМ прстот го впери кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Според ...
сите 356 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 287 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 285 | | | веќе видена

Во Министерството за надворешни работи денеска бил повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор ...
сите 245 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 230 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

Славниот Борис Бекер го поздрави големиот успех на својот сонардоник Александер Зверев кој успеа да триумфира на завршниот АТП турнир во Лондон. Прво со две ...
сите 205 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Новак најсериозно изгледа ги сфатил егзибициските мечеви!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: