Надал одигра за историја, одигра за одмазда

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал стана дел од историјата на тенисот со седмата освоена титула на отвореното првенство на Франција - Роланд Гарос. Во продолжението од финалето, кое вчера беше суспендирано поради дожд, рекетот број 2 успеа да го врати изгубениот брејк во четвртиот сет и со нов брејк стигна до победа од 3:1 во сетови. Овој пораз на Џоковиќ го запре на неговиот пат кон освојување на четирите Гренд Слем титули во низа, нешто што претходно им има успеано само на Дон Баџ во 1938 и на Род Лејвер во 1962 и 1969 година. Од друга страна пак, Надал се осамостои на врвот по освоени титули на овој турнир. Претходно го делеше првото место со шест освоени титули заедно со Бјорн Борг. Титулата има многу големо значење за Надал поради фактот дека тој успеа да го совлада Србинот во финале на еден Гренд Слем после три порази (на Вимболдон, УС Опен и Австралија Опен).
| | веќе видена | слични

Рекорден седми трофеј на париската земја, ефект 52:1 во победи, 7/7 во финалињата се запрепастувачките бројки зад Шпанецот Дупката во скршената клупа покрај теренот е сведоштво за тоа колку сизифовска работа е да се игра против Рафаел Надал на Ролан Гарос, со оглед на статусот на Шпанецот на „најдобар тенисер на земјени терени во историјата“ по освојувањето на рекордниот седми трофеј на Отвореното првенство на Франција. Новак Ѓоковиќ најде секаква можна употреба на својот рекет во финалето што се развчлече до понеделникот. Водечкиот на АТП-листата прво го удри од земја, потоа со него ја уништи клупата покрај теренот, при што парчиња се распрскаа на сите страни, па дури и се удри неколку пати по глава со рекетот. Но, ништо од тоа не му помогна на Србинот да стане првиот човек во последните 43 години што освоил четири гренд-слема во низа. Наместо тоа, Ѓоковиќ со измешани мисли во главата и со измачена душа направи двојна сервис-грешка и го фрли Надал на колена во славенички занес по победата од 6-4, 6-3, 2-6, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Новак Ѓоковиќ и понатака убедливо го држи првото место на АТП листата, која е објавена веднаш по финалето на Ролан Гарос. Ѓоковиќ загуби во финалето, во вториот Грен Слем оваа сезона, од Рафаел Надал, но поради тоа што отиде чекор подалеку во однос на претходната година, неговата предност сега изнесува преку 2.000 бодови во однос на шпанецот. Швајцарецот Роже Федерер е на третата позиција со 750 бодови помалку од Надал. Меѓу првите десет на АТП листата, се случи само една промена, откако американецот Џон Изнер го презеде десеттото место од својот сонародник Марди Фиш, кој го пропушти натпреварувањето во Париз.
| | веќе видена | слични

И покрај поразот во финалето од Ролан Гарос, Новак Ѓоковиќ ја зголеми својата предност на врвот од АТП-листата во однос на Рафаел Надал, со оглед на фактот дека Шпанецот и лани беше првак во Париз, додека Новак напредуваше и се пласираше во финалето, откако минатата година беше елиминиран во полуфиналето од Федерер. Србинот се уште е првопласиран со вкупно 12.280 АТП-поени, пред Рафаел Надал со 10.060 и Роже Федерер со 9.310 поени. Ваквата позитива на Новак во однос на главните ривали делува убедливо, но мора да се напомене дека следните три месеци ќе бидат клучни за Ѓоковиќ, со оглед на големиот број на поени што Србинот ќе ги брани по одличните резултати во овој период минатата година. Само за илустрација, Ѓоковиќ ќе брани дури 5.600 бода, што ќе се одразат негативно доколку не успее да ги одбрани трофеите во Вимблдон, УС Опен и Монтреал. Евентуален „кикс“ на Србинот ќе чека Рафаел Надал, кој што има за бранење „само“ 2.600 бода бидејќи загуби во финалињата во Лондон и Њујорк, ...
| | веќе видена | слични

Првиот светски рекет, Новак Ѓоковиќ, не успеа во подвигот да ги врзе четирите грен-слем титули и да влезе во историјата на тенисот како третиот играч на кого му успеало тоа. Сепак, Србинот не жалеше премногу по загубеното финале на Ролан Гарос, во кое седми пат Рафаел Надал докажа дека е неприкосновен владетел на земјените терени. Ѓоковиќ им изрази голема благодарност на сите кои беа блиску до него, а воедно и покрај сознанието дека Париз е „тезга“ на Шпанецот, сепак најави подобра игра и нов поход на трофејот идната година. -Му честитам на Рафа и на неговата екипа за новата титула. Тој е голем играч и неговиот тим е извонреден. И благодарам и на публиката, на сите оние кои ме бодреа во финалето, благодарам што го сакате овој спорт. Голема благодарност и на мојот табор, на семејството и пријателите. Голема чест ми е да бидам во оваа ситуација, прв пат во кариерата играв финале на Ролан Гарос, уживав во дуелот. Рафа овој пат беше подобар, се надевам дека и идната година ќе се најдам во завршницата и оти ќе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Рафаел Надал седми (рекорден) пат во својата кариера го крена трофејот на вториот сезонски грен-слем, Ролан Гарос. На париската црвеница Шпанецот има импресивни 52 победи и еден единствен пораз. Во големото финале на Отвореното тениско првенство на Франција, на „Матадорот“ му беа потребни два дена (поради дождот) во уште еден антологиски дуел да го надигра големиот пријател и ривал Новак Ѓоковиќ. Славеше по четири сета, со 6:4; 6:3; 2:6 и 7:5. -Му честитам на Ѓоковиќ и на неговиот тим. Беа неверојатни. За мене е привилегија што сум овде. Им благодарам на сите кои што ми овозможија да го освојам овој турнир. Најмногу на мојата екипа, семејството, пријателите. Беше навистина незаборавно. Се надевам дека повторно ќе дојдам, дека ќе се видиме идната година, рече Надал откако го собори рекордот на Бјорн Борг со седум совоени титули во француската престолнина. -За мене ова е голема чест. Овој турнир е најдобриот на светот, мило ми е што сум повторно во Париз. Да се освои титулата е нешто незаборавно, вели Рафа, ...
| | веќе видена | слични

Шпанецот Рафаел Надал триумфира на тенискиот гранслем-турнир Ролан Гарос рекорден седми пат, откако славеше во финалето што траеше два дена. Со седмата тениска титула на Ролан Гарос Надал во четири сета го совлада првиот светски рекет, Србинот Новак Ѓоковиќ, со 6-4, 6-3, 2-6 и 7-5. За Надал ова беше 11-та гранслем-титула, вкупно 50-та во кариерата. Тој, од своето деби на Ролан Гарос во 2005 година, забележа 52 победи и само еден пораз - во 4. коло пред три години од Швеѓанецот Робин Содерлинг. Надал се израмни по бројот на победи во Париз со Американката Крис Еверт, но во машка конкуренција го надмина Швеѓанецот Бјорн Борг, кој во 70-те и 80-ите години од 20 век оствари шест триумфи во Париз. Ѓоковиќ, пак, пропушти да стане првиот тенисер по 43-годишна пауза што победил на четирите гранслем-турнири во низа.
| | веќе видена | слични

Рафаел Надал го освои седмиот Ролан Гарос во својата кариера, во мечот против Новак Ѓоковиќ. Не се знае кој зборува полош англиски, новинарот или... ...Срѓан Ѓоковиќ, во интервјуто по прекинатиот меч во финалето. Таткото на Ноле ја критикувал праксата на Тони Надал, тренерот на светскиот број два, кој во текот на мечот му дава совети на својот внук. Според неговите зборови - "it the not sportski". „Тоа е голем проблем. Тој постојано се служи со ’коучинг’. Тоа, ајде што е строго забрането, но апсолутно не е спортски. Новак е најдобар тенисер на светот. Најдобар во историјата на тенисот“ – рекол Срѓан Ѓоковиќ. Знаеме дека му е татко, но скромноста е доблест чичко Срѓан! Преслушајте го интервјуто овде:
| | веќе видена | слични

Рафаел Надал трет пат по ред го порази Новак Ѓоковиќ во последните три меѓусебни дуели и стигна до историски седми триумф на Роланд Гарос. Со тоа тој го помина легендарниот Бјорн Борг и уште еднаш се докажа дека е неприкосновен на земја. Натпреварот почна фантастично за Надал кој поведе брзо со 2-0 во сетови, но потоа Ѓоковиќ се врати во игра, намали на 2-1 и четвртиот сет исто така го почна со водство, но мечот мораше да биде одложен заради дожд до следниот ден. А тогаш, како што во спортот се случува, Надал повторно покажа повеќе моќ и го доби и четвртиот сет за вкупни 3-1 во сетови и седма титула на Роланд Гарос. Официјално, Рафаел Надал го победи Новак Ѓоковиќ со 6-4, 6-3, 2-6 и 7-5. Всушност, колку Надал е неприкосновен на оваа подлога и во Париз, покажува податокот дека единствениот пат во кариерата кога загубил, беше во 2009, во финалето, кога загуби од швеѓанецот Робин Содерлинг, што значи дека Надал има 52 победи и еден пораз на Роланд Гарос. Сепак, Ѓоковиќ сè уште се наоѓа на првото место на АТП ...
| | веќе видена | слични

Рафаел Надал оставри победа над светскиот тенисер број 1, Новак Ѓоковиќ со 6:4, 6:3, 2:6, 7:5 во веројатно најспецијалниот момент во неговата кариера. Шпанецот уште еднаш го запиша своето име во историјата на тенисот. Светскиот рекет број 2 триумфираше со титулата од Ролан Гарос по рекорден седми пат и стана најуспешниот играч на црвените земјени терени. Надал го надмина постигнувањето на Бјорн Борг од шест трофеи во Париз и стана само вториот тенисер во отворената ера, кој освоил седум пати еден турнир од Гренд Слем по Пит Сампрас, кој го направи тоа на Вимблдон. "Ова е многу емоционален момент, најверојатно најспецијалниот во мојата кариера. Да го држам во рацете овој трофеј е нешто незаборавно. Огромна чест. За мене Ролан Гарос е најспецијалниот турнир во светот", изјави по натпреварот Надал. "Ова беше многу тежок натпревар против најдобриот тенисер во моментов. Изгубив три последователни финалиња од него на Гренд Слем турнирите - на Вимблдон и US Open минатата година и во Австралија во оваа, па сум многу ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 289 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 691 | | | веќе видена

Кривичните пријави против претседателот на Собранието, заменикот секретар на Собранието и до директорот на „Службен весник“ се безпредметни, изјави пратеникот ...
сите 283 | | | веќе видена

Јелена повторно се огласила од Кина, но Душко го нема на видик.Јавноста и понатаму бруи за аферата на Јелена Карлеуша и фудбалерот Дгњен Врањеш. Мислењата се ...
сите 180 | | | веќе видена

Кристијан Нинески од Скопје денеска е најсреќен при вадењето на светиот крст од водите на реката Вардар во Скопје. Кристијан како што кажа се фрла по шестти ...
сите 236 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Надал одигра за историја, одигра за одмазда

Од:
До кого (е-маил):
Порака: