Бекам повторно ќе игра за Манчестер Јунајтед

Поранешниот англиски репрезентативец и член на Црвените Ѓаволи, Дејвид Бекам повторно ќе го облече дресот на Јунајтед... Утре вечер ќе се одигра пријателски натпревар помеѓу Манчестер и Јувентус во кој Бекам ќе се појави во првиот тим за Ѓаволите. Натпреварот е организиран во чест на Гери Невил, кој одлучи да се повлеќе од фудбалот. Покрај Бекам, на овој натпревар ќе настапат и останатите фудбалери кои играа за овие два тима во сезоната 1992/93. "Се ежам од самата помисла дека повторно ќе заиграм на Олд Тафорд. Носењето на дресот на Манчестер никогаш нема да ми здодее. Очекувам вечер со многу емоции. Јас и Гери игравме долго време заедно, а бевме и цимери. Тој е еден од најдобрите пријатели кои ги имам, а ми беше и кум на свадбата. Заслужи спектакл за опростување" - изјави Бекам. Инаку, Невил одигра 602 натпревари во дресот на Манчестер.
| | веќе видена | слични

Навистина уникатна снимка може да се види во интернет просторот на групата од златната ера на Манчестер Јунајтед. Имено, на истата се гледаат легендарните играчи на Рајан Гигс, Ники Бат, дејвид Бекам, Гери Невил, Фил Невил и Пол Сколс снимена во 1992-та година. Истата формација беше забележана и 19 години подоцна, на натпреварот одигран во чест на пензионирањето на Гери Невил во кој Манчестер Јунајтед ги одмери силите со Јувентус (1:2).
| | веќе видена | слични
2 копии

На „Олд Трафорд“ се одигра пријателски меч меѓу Манчестер јунајтед и Јувентус, а поводот беше завршување на играчката кариера на Гери Невил. Во 83 минута Невил излезе од игра испратен со овации од публиката и прегрнат од Дејвид Бекам кој допатува од САД да игра на овој спектакл. Гери Невил, неговиот брат Фил, Рајан Гигс, Пол Сколс, Ники Бат беа костурот на тимот кој ја освои Лигата на шампионите во 1999 година. Во 2003 година Невил премина во Реал. Резултатот од синоќешниот меч гласи 1:2. Голот за Манчестер го постигна Вејн Руни, за Јувентус стрелци беа Мануел Џиандонато и Сиомоне Пепе.
| | веќе видена | слични

Еден од најдобрите десни бекови во историјата на англискиот фудбал, Гери Невил, синоќа на „Олд Трафорд“ на пријателскиот натпревар против Јувентус официјално се прости од фудбалот и навивачите на „црвените ѓаволи“. Невил се повлече од активното играње фудбал во февруари поради честите повреди и ја заврши својата речиси 20 години долга одисеја во Јунајтед. На прошталниот меч на 36-годишниот фудбалер присутни беа и неговите поранешни соиграчи, членови на фантастичната генерација дипломци од 1992 година. Ники Бат, Дејвид Бекам и неговиот брат Фил Невил повторно го облекоа дресот на Манчестер Јунајтед, а тука беа Рајан Гигс и Пол Сколс во истата униформа. Натпреварот заврши со победа на Јувентус од 2-1. Вејн Руни беше еден од ретките играчи, кои не потекнуваат од школата на Јунајтед во првиот тим и токму тој го постигна првиот гол. Пепе израмни на 1-1, а победничкиот гол за „Старата дама“ го постигна Џандонато. Дејвид Бекам, по пауза од осум години, повторно го облече црвениот дрес со бројот 7 и на моменти ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Тимот на Јувентус го совлада Манчестер Јунајтед со 2-1 за време на прошталниот натпревар на Гери Невил, откако тој стави крај на својата кариера во текот на зимата. Дуелот на „Олд Трафорд“ беше доста емотивен, со оглед на тоа што на теренот повторно се собраа славните јуниори на клубот браќата Невил, Бекам, Ники Бат, Рајан Гигс и Пол Сколс, кои беа основните играчи при освојувањето на Лигата на шампионите во 1999 година. Најфанатичен беше дочекот на Дејвид Бекам, Бекс повторно го облече црвенииот дрес по трансферот во Реал Мадрид во 2003 година. Тој беше еден од најактивните на теренот и играше зад ѕвездата на вечерта Невил, кој беше поставен на невообичаената позиција помеѓу напаѓачите, наместо десен бек. Дуелот сепак помалку наликуваше на проштален, а повеќе го имаше карактерот на пријателски во кој фудбалерите на Јувентус влегоа доста сериозно. Вејн Руни го отвори резултатот во 20-та минута, по што беше заменет за да не дојде до некоја непредвидена повреда пред финалето во ЛШ. Пепе изедначи во ...
| | веќе видена | слични

Младиот фудбалер на Јувентус, Мануел Џиандонато се истакна постигнувајќи убав гол на Олд Трафорд на прошталниот натпревар на Гери Невил. Јувентус синоќа го победи Манчестер Јунајтед со 2-1 во проштален натпревар за Гери Невил на Олд Трафорд. Вториот гол за Старата Дама го постигна 19-годишниот Џинадонато од слободен удар во стилот на Дејвид Бекам. "Постигнав гол како Дејвид Бекам, и тоа пред него" - прокоментира со насмевка на лицето младиот фудбалер. "Во мојата кариера никогаш не сум имал шанса да го привлечам вниманието на себе и вечерва ја добив таа можност и ја искористив". "Да се постигне гол на овој прекрасен стадион беше неверојатно, затоа што вистинскиот фудбалски ветер дува овде".
| | веќе видена | слични
2 копии

Бекот на Манчестер Јунајтед Гери Невил замина меѓу легендите, а на неговата проштална средба “црвените ѓаволи” загубија со 2:1 од Јувентус. Гери Невил уште во февруари годинава стави крај на својата кариера по 20 години и 602 средби во тимот од Олд Трафорд. Тој е дел од генерацијата 1992. која го освои ФА купот за млади, а потоа во следните две децении беше прва опција на десен бек во еден од најголемите светски клубови. Во мечот со Јувентус, Гери играше со некогашните соиграчи од 90-тите, братот Фил, Дејвид Бекам, Рајан Гигс, Пол Сколс, Ники Бат, како и Вејн Руни, Вес Браун, Џон О’Шеј... Гигс беше асистент, а Руни стрелец на првиот гол на средбата, а и двајцата на теренот минаа по 30 минути по што заедно со Сколс заминаа на клупата. Покрај Невил, во центарот на вниманието беше и Бекам, за кого ова беше камбек во црвениот дрес за првпат по 2003. година и заминувањето во Реал Мадрид. Стрелци на двата гола за победа на гостите од Торино беа Симоне Пепе и Мануел Џандонато. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични
2 копии

Бекот на Манчестер Јунајтед, Гери Невил замина во легендите, а на прошталниот натпревар во негова чест „црвените ѓаволи" беа поразени со 2-1 од Јувентус. 36-годишниот Невил кариерата ја заврши во февруари, по 20 години и 602 натпревари за тимот од „Олд Трафорд". Невил беше дел од класата 1992. која го освои ФА Купот за млади, а во текот на следните две децении беше првата опција како десен бек во еден од најголемите клубови во светот. Во натпреварот против Јувентус, Гери играше со поранешните соиграчи од 1990-те години, неговиот брат Фил, Дејвид Бекам, Ники Бат, и сегашните играчи Пол Сколс, Вес Браун, Рајан Гигс, Џон О'Шеј и Вејн Руни. Ова беше особено емотивна вечер и за Дејвид Бекам, кој за првпат го облече дресот на Манчестер Јунајтед откако во 2003 година се пресели во Реал Мадрид. Невил одигра 83 минути, кога публиката од „театарот на соништата" за последен пат го поздрави со огромен аплауз и овации.
| | веќе видена | слични

Со прошталниот натпревар против Јувентус на Олд Трафорд, Гери Невил се збогува од Манчестер Јунајтед, англиската ѕвезда, Дејвид Бекам повторно го облече дресот на Црвените Ѓаволи. Синоќа во чест на Гери Невил на Олд Трафорд се одигра пријателски натпревар помеѓу Манчестер Јунајтед и Јувентус кој го доби италијанскиот тим со 2-1. На прошталниот натпревар на Невил се собра старата гарда на Манчестер Јунајтед, неговиот брат Фил, Дејвид Бекам, Рајан Гигс, Пол Сколс и Ники Бат. Невил на свечен начин ја круниса својата успешна кариера исполнета со многу трофеи. Манчестер Јунајтед поведе со 1-0 со погодокот на Вејн Руни, Јуве направи пресврт со головите на Пепе и Џандонадо. Главна атракција на натпреварот беше Дејвид Бекам кој повторно го облече дресот на Манчестер Јунајтед, ги одигра сите 90 минути и со добрите пасови потсети на старите времиња. "Најважно беше што момците од натпреварот заминаа без повреди. Уживав оваа вечер, ова беше одлично опростување" - изјави Гери Невил по натпреварот. "Се ...
| | веќе видена | слични

"Фудбалерите на Јувентус го совладаа Манчестер Јунајтед со 2:1 во пријателскиот меч на Олд Трафорд кој се одигра во чест на пензионирањето на фудбалерот Гери Невил. Невил, од 1993 година го носи дресот на Јунајтед за кој одигра 602 натпревари. Тој беше дел од генерацијата која во 1992 година го освои ФА Купот за младинци, а потоа беше незаменлив на десната бековска позиција кај „црвените ѓаволи“. Во мечот со Јувентус, Гери играше со некогашните соиграчи од 90-тите, братот Фил, Дејвид Бекам, Рајан Гигс, Пол Сколс, Ники Бат, како и Вејн Руни, Вес Браун, Џон О’Шеј... Гигс беше асистент, а Руни стрелец на првиот гол на средбата, а и двајцата на теренот минаа по 30 минути по што заедно со Сколс заминаа на клупата. Стрелци на двата гола за победа на гостите од Торино беа Симоне Пепе и Мануел Џандонато. Покрај Невил, во центарот на вниманието беше и Бекам, за кого ова беше камбек во црвениот дрес за првпат по 2003. година и заминувањето во Реал Мадрид. "
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 95 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери испрати покани за учество во набљудувањето на изборот за претседател на државата што ...
сите 166 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 113 | | | веќе видена

Досега никој немал храброст да ми даде поголема улога. Мислам дека можеби и поради изгледот, дека не сум слаба и згодна. На Теона ѝ беше важен талентот, ...
сите 96 | | | веќе видена

Во Градската општа болница „8 Септември“ од повредените од тешката сообраќајна несреќа, во моментов се лекуваат 19 пациенти. Од нив, 14 пациенти се стабилни и ...
сите 216 | | | веќе видена

Под мотото „За честита Македонија“ ВМРО-ДПМНЕ денеска во Струга ја почна конвенцијата за избор на кандидат за претседател на државата за претстојните избори ...
сите 124 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бекам повторно ќе игра за Манчестер Јунајтед

Од:
До кого (е-маил):
Порака: