ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ ВО СЕНКА НА ТЕРОРИСТИЧКИТЕ НАПАДИ: Во Велика Британија денес избираат нов лидер


Британците ќе се определуваат помеѓу 3.303 кандидати во 650 изборни окрузи во земјата, колку што има места во Долниот дом на Парламентот. Тоа значи дека за апсолутно мнозинство се потребни 326 пратеници Во Британија денес се одржуваат вонредни парламентарни избори, во сенка на два терoристички напади што се случија во текот на предизборната кампања, а исходот од гласањето ќе одреди кој ќе ја обликува иднината на Обединетото Кралство по излегувањето од Европската Унија. Британците, од 7:00 дo 22:00 часот, ќе се определуваат помеѓу 3.303 кандидати во 650 изборни окрузи во земјата, колку што има места во Долниот дом на Парламентот. Тоа значи дека за апсолутно мнозинство се потребни 326 пратеници. Право на глас имаат полнолетните Британци, потоа државјани на Република Ирска, и земјите од Комонвелтот, како и Британците и Ирците од Северна Ирска што живеат во странство, а кои се регистрирани на избирачкиот список во Британија во последните 15 години. UK election: PM May’s response to terror attacks have Brits ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Европскиот суд одлучи дека Гибралтар и Велика Британија можат да бидат третирани како една земја членка во однос на некои аспекти на европското право. Оваа одлука може да ги урна надежите на прекуморска територија да добие специјален статус по Брегзит.. Европскиот суд требаше да донесе одлука за спорот меѓу Гибралтарската асоцијација за обложување и британските даночни власти, откако во 2014 година Велика Британија воведе такса која компаниите за обложување треба да ја плаќаат за влоговите на британски корисници. Здружението за обложување, кое ги претставува букмејкерите во Гибралтар го оспори тоа, со образложение дека промената во законот води до двојно оданочување и ги крши европските правила кои гарантираат слобода при нудење услуги во Унијата. Британскиот суд побара мислење од Европскиот суд дали Гибралтар и Велика Британија треба да се третираат како една земја членка на ЕУ, за која европските правила не важат. Судот одлучи дека Гибралтар не е дел од Велика Британија, но дека со оглед на врските помеѓу ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани изјави дека „времето на популизмот е завршено", а доказ за тоа се резултатите од парламентарните избори во Велика Британија Претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани изјави дека „времето на популизмот е завршено", а доказ за тоа се резултатите од парламентарните избори во Велика Британија. - Ако пораките не се реализираат, тогаш се јавува разочарување. Избирачите забележаа дека Брисел не може да биде виновен за се. Изборите во Велика Британија покажаа дека времето на популизмот заврши. Тоа се случи и во Франција, Австрија и Холандија, истакна Тајани во интервју за италијанскиот весник „Кориера дела сера". Според него, загубата на парламентарното мнозинство од премиерката Тереза Меј покажува дека преговорите за излез на Лондон од ЕУ нема да бидат толку тешки. - Перспективата за т.н. „тврд Брегзит" е блокирана. Важно е во Британија да има силна влада, со која ЕУ ќе води отворен дијалог, а имајќи го тоа предвид Лондон да остане важен партнер за ...
| | веќе видена | слични

Велика Британија може да преживее уште едно намалување на нејзиниот кредитен рејтинг, откако изборите произведоа т.н. „висечки парламент“, предупреди пред „CNBC“, Мориц Кремер, директор на одделението за суверените рејтинзи во „S & P Global“. Конзервативците на премиерот Тереза ​​Меј останаа прва политичка сила, но изненадувачки загубија мнозинството во парламентот. Велика Британија го загуби екслузивниот кредитен рејтинг „AAA“, откако минатата година на референдум мнозинството од населението го поддржа излегување на земјата од Европската унија (ЕУ). Тогаш рејтинг агенција предупреди дека е загрижена дека оваа одлука може да ја влоши економската презентација на земјата и нејзината институционална рамка. Кремер изјави дека резултатот од изборите во четвртокот докажува дека намалувањето на рејтингот била правилна мерка и дека може да има уште намалувања. „Изгледите пред оценката се уште е негативна, што значи можно дополнително намалување или намалувања“, додава тој. „Тоа во голема мерка зависи од претстојните ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Британската премиерка свика предвремени избори, зашто сакаше големо мнозинство. По изборите таа воопшто нема мнозинство. Неверојатна погрешна калкулација. Тереза Меј беше толку сигурна дека ќе успее. Сакаше мандат кој ќе ѝ овозможи да формира силна влада и својата земја да ја поведе низ еден „тврд“ Брегзит. „Силно и стабилно“ беше мантрата на нејзината предизборна кампања. Се покажа дека таа наместо тоа, ја испровоцира својата сопствена пропаст. Британските избирачи ѝ го покажаа средниот прст и ја турнаа земјата во длабока политичка криза. Се сеќава ли некој на арогантните „ториевци“ кои пред овие избори сонуваа оти ќе имаат мнозинство од 150, па дури и 200 гласа? И кои прогнозираа целосна пропаст на Лабуристичката партија? Уште еднаш се покажа дека сите испитувања на јавното мислење беа за во отпад и оти избирачите имаа други идеи. Тие веќе не дозволуваат да бидат турнати во познат образец и многу брзо менуваат на страна. Катастрофална предизборна кампања Ова сигурно е најлошата предизборна кампања која ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерот на Лабуристичката партија, Џереми Корбин е „единствениот и вистински победник“ на британските предвремени парламентарни избори, иако владејачките конзервативци на премиерката Тереза Меј одново освоија најмногу пратеници во Долниот дом на Парламентот, оценуваат лондонските весници. Корбин беше прогласуван за „сигурен губитник“ на овие избори, не само од страна на ториевците и ним блиските медиуми, туку и од лабуристичките политичари од времето на Тони Блер и Гордон Браун, кои му свртеа грб, обвинувајќи го за „ултралевичарење“ и за програма која е застарена и од времето на раните осумдесети години на 20 век, кога Владата ја предводеше Маргарет Тачер. Џереми Корбин, кој за лидер на партијата беше избран во септември 2015 година, благодарејќи на подршката на крајната левица и левичарските синдикати кои сакаат преку еден таков лидер за да ја имаат контролата врз политиката на партијата, од тогаш во два наврати се соочиваше со обидите да биде сменет од функцијата. На почетокот на годинешната предизборна ...
| | веќе видена | слични

Новата британска влада ќе биде коалициска. Конзервативната партија го загуби апсолутното мнозинството во парламентот од 640 места. Досега имаша 330 а сега освои 319 мандати. За асполутна победа, што би овозможило самостојно формирање влада потребни се најмалку 326 пртатеници. Наместо да профитира, премиерката Меј доживеа фијаско бидејќи таа се надеваше дека предвремните избори ке ја засилат нејзината позиција во пресрет на преговорите со Брисел за Брегзитот. Лидерот на опозициксите лабурсти ја повика Меј да си поднесе оствака.Ја обвини за дестабилизација на земјата во време кога и е потребна стабилност за сите предизивки со кои таа се соочува , а не само околу Брегзтит. -Премиерката ги распиша изборите бидејќи сакаше мандат. Па мандатот што го доби е изгубени места за конзервативците, изгубени гласови, изгубена подршка и изгувена доверба. Мислам дека тоа е доволно за да заминете, порача Џереми Корбин лидер на лабуристите. Меј порача дека нема да се повлече и изрази подготвеност да предводи малцинска ...
| | веќе видена | слични

Лидерката на британските конзервативци и премиерка Тереза Меј нема да поднесе оставка од партиската функција и покрај притисокот од незадоволните ториевци, кои ги загубија пратеничките места. За формирање на нов кабинет бара поддршка од Демократската унионистичка партија на Северна Ирска и дозвола од Кралицата Елизабета Втора. Изборите ги распиша неочекувано со цел да ја зацврсти својата позиција пред почетокот на преговорите за излез од Европската унија на 19 јуни. „ Се сретнав со нејзиното височество, кралицата Елизабет аВтора, и ќе формирам влада, влада која ќе ни донесе сигурност и која ќе ја води Британија напред во овие времиња со суштинска важност за нас. Ќе продолжиме да соработуваме со пријателите и сојузниците од Демократската унионистичка партија. Двете партии со години работеа за интересите на целата земја “, изјави премиерката на Обединетото Кралство, Тереза Меј. Конзервативците загубија 16 места во парламентот во кој досега имаа апсолутно мнозинство од 330 пратеници. Лабуристите, кои освоија ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Никој од партиските функционери нема јавно побарано од Меј да се повлече, но медиумите тврдат дека партијата е во состојба на „пред граѓанска војна" и дека веке се лицитира со имињата на оние кои би можеле да ја наследат Лидерката на британските конзервативци и актуелна премиерка Тереза Меј нема да поднесе оставка на својата лидерска функција и покрај притисокот што врз неа се врши во партиските редови, од незадоволните ториевци, посебно од оние кои ги загубија своите пратенички места, јавуваат британските медиуми. Никој од партиските функционери нема јавно побарано од Меј да се повлече, но медиумите тврдат дека партијата е во состојба на „пред граѓанска војна" и дека веке се лицитира со имињата на оние кои би можеле да ја наследат. Прв на таа листа е министерот за надворешни работи и поранешен популарен градоначалник на Лондон, Борис Џонсон,, кој се претвори во силен приврзаник на Брегзит и на европското интергрирање. Тој ноќеска по својот реизбор како пратеник зборуваше само за иднината на Британија, ниту ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Лидерот на британските конзервативци и актуелен премиер Тереза Меј нема да поднесе оставка на својата лидерска функција и покрај притисокот што врз неа се врши во партиските редови, од незадоволните ториевци, посебно од оние кои ги загубија своите пратенички места, јавуваат британските медиуми. Никој од партиските функционери нема јавно побарано од Меј да се повлече, но медиумите тврдат дека партијата е во состојба на „пред граѓанска војна“ и дека веке се лицитира со имињата на оние кои би можеле да ја наследат. Прв на таа листа е министерот за надворешни работи и поранешен популарен градоначалник на Лондон, Борис Џонсон,, кој се претвори во силен приврзеник на Брегзит и на европското интергрирање. Тој ноќеска по својот реизбор како пратеник зборуваше само за иднината на Британија, ниту еднаш не споменувајќи ја партијата и актуелниот лидер, која веке во тој момент занаше дека нема да може да обезбеди мнозинство за самостојно управување со Британија. Меј пред седум недели неочекувано обави одржување на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 182 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 51 | | | веќе видена

Оставки на претседателот Александар Вучиќ, премиерката Ана Брнабиќ, првиот собраниски спикер Маја Гојковиќ, оставка на раководството на РТС и обезбедување ...
сите 190 | | | веќе видена

Барањето на Владата – ВМРО-ДПМНЕ да достави предлози во вид на амандмани околу предлог-законот за Обвинителството, македонската опозиција го нарекува обид за ...
сите 95 | | | веќе видена

Белград е еден од гарантите на Дејтонскиот договор врз основа на која функционира Република Српска, и нема дозволи постоењето на оваа структура да биде ...
сите 174 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ ВО СЕНКА НА ТЕРОРИСТИЧКИТЕ НАПАДИ: Во Велика Британија денес избираат нов лидер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: