Г.г Стефан и Иванов на погреб на патријархот Павле

Поглаварот на МПЦ, според информаците на Вечер, отпатувал за Белград, откако вчера претставници на Синодот на СПЦ ја прецизираа завчерашната изјава на Бачкиот епископ г. Иринеј Македонија на највисоко државно и црковно ниво ќе му оддаде почит на 95-годишниот патријарх на Српската православна црква. Денеска во Белград патуваат Претседателот Ѓорѓе Иванов, и Архиепископот г.г Стефан. Поглаварот на МПЦ, според информаците на Вечер отпатувал за Белград, откако вчера претставници на Синодот на СПЦ ја прецизираа завчерашната изјава на Бачкиот епископ г.Иринеј, кој изјави дека делегација од МПЦ е добредојдена, но нема да има официјален статус. Вчера, како што велат црковни извори за Вечер, од Српската патријаршија на македонските владици им било соопштено дека изјавата на Иринеј за неофицијалниот статус се однесувала на тоа дека владиците на МПЦ нема да можат да учествуваат во опелото и литургијата, што е и логично, бидејќи МПЦ се уште не е признаена во православниот свет, но затоа МПЦ ќе има статус на дел од ...
| | веќе видена | слични

Македонија на највисоко државно и црковно ниво ќе му оддаде почит на 95-годишниот патријарх на Српската православна црква. Утре во Блеград патуваат претседателот Ѓорѓе Иванов, но и Архиепископот Стефан. Поглаварот на МПЦ, според информаците на Сител ќе патува за Белград, откако денеска претставници на Синодот на СПЦ ја прецизираше вчерашната изјава на Бачкиот епископ Иринеј, кој изјави дека делегација од МПЦ е добредојдена, но нема да има официјален статус. Денеска, како што велат црковни извори за Сител, од Српската патријаршија на македонските владици им било соопштено дека изјавата на Иринеј за неофицијалниот статус се однесувала на тоа дека владиците на МПЦ нема да можат да учествуваат во опелото и литургијата, што е и логично, бидејќи МПЦ се уште не е признаена во православниот свет, но затоа МПЦ ќе има статус на дел од официјалните црковни делегации. - Никој во МПЦ не живее во илузии дека нашите владици ќе сослужуваат. Едноставно како претставници на МПЦ сакаме да му оддадеме почит на патријархот - ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе присуствува на закопот на српскиот патријарх Павле во Белград, на покана на српскиот претседател Борис Тадиќ, со кого ќе оствари и билатерална средба. На церемонијата на која ќе присуствуваат неколку претседатели од регионов, меѓу кои, од Црна Гора и од Босна и Херцеговина, како и вселенскиот патријарх Вартоломеј и кардинал-пратеник од папата. Најавено е дека Грција на погребот ќе ја претставува заменик-шефот на грчката дипломатија, Димитрис Друцас. (Н.Р.)
| | веќе видена | слични

Како термини за изборот на патријарх се споменуваат февруари или мај Високи великодостојници од православниот свет денес во Белград ќе присуствуваат на погребот на патријархот Павле кого, според најавите, на последната прошетка низ Белград ќе го испратат половина милион луѓе. Иако и во текот на вчерашниот ден имаше повеќе шпекулации околу составот на делегацијата на Македонската православна црква, извесно е дека ќе ја предводи архиепископот Стефан. Поради непризнатиот статус на нашата црква од страна на СПЦ, македонските духовници нема да сослужуваат во опелото, но присуството на погребот е своевиден залог за успешна разврска на спорот, како и потврда на добрососедските односи на двата народа. Неофицијално, одлуката за присуството на г.г. Стефан на погребот се должи на позитивните сигнали од црковен Белград, поточно од клучните луѓе во СПЦ. На испраќањето во манастирот Раковица ќе присуствува и претседателот на државата Ѓорге Иванов, така што и духовната и световната власт ќе бидат претставени на највисоко ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Ако дојдат од Скопје, добредојдени се, тоа е убав гест, меѓутоа не се делегација“, немаат официјален статус. Митрополитот на Српската православна црква, Иринеј ова го рече набројувајќи ги црковните делегации, кои ќе присуствуваат на погребот на српскиот патријарх Павле, закажан за четврток крај Белград. Епископот Бачки рече дека СПЦ не упатила покана до Македонската православна црква, но додаде „ако дојдат од Скопје, добредојдени се, тоа е убав гест, меѓутоа не се делегација“, пренесе Фонет. СПЦ не ја признава автокефалноста на МПЦ, од каде најавија дека двајца митрополитите ќе присуствуваат на погребот на патријархот Павле.
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонскиот премиер Никола Груевски упати телеграма со сочувство до својот српски колега Мирко Цветковиќ, по повод смртта на српскиот патријарх Павле. Со големо жалење ја примив веста за смртта на поглаварот на Српската православна црква, патријархот Павле, се вели во телеграмата. Загубата на човекот кој 19 години беше на чело на Српската православна црква, претставува голема загуба за Српската Православна Црква, за Вашата земја и за пријателскиот српски народ, истакнува Груевски. (Крај)
| | веќе видена | слични

Митрополитот на Српската православна црква, Иринеј ова го рече набројувајќи ги црковните делегации, кои ќе присуствуваат на погребот на српскиот патријарх Павле, закажан за четврток крај Белград. Епископот Бачки рече дека СПЦ не упатила покана до Македонската православна црква, но додаде „ако дојдат од Скопје, добредојдени се, тоа е убав гест, меѓутоа не се делегација“, пренесе Фонет. СПЦ не ја признава автокефалноста на МПЦ, од каде најавија дека двајца митрополитите ќе присуствуваат на погребот на патријархот Павле.
| | веќе видена | слични

Македонскиот премиер Никола Груевски испратил телеграма со сочувство до неговиот српски колега Мирко Цветковиќ за смртта на поглаварот на   српската православна црква, патријархот Павле. Во истата пишува  дека загубата на човекот кој 19 години беше на чело на Српската православна црква, претставува голема загуба за Српската Православна Црква, за Вашата земја и за пријателскиот српски народ. “Во овие моменти на национална жалост, од мое лично име, и од името на Владата на Република Македонија Ви ги упатувам изразите на моето длабоко и искрено сочувство“, се наведува во телеграмата.
| | веќе видена | слични

Во Србија е тридневна жалост поради смртта на патријархот Павле, кој задутре во 13 часот ќе биде погребен на гробиштата во манастирот Раковица Посмртните останки на поглаварот на Српската православна црква (СПЦ) дотогаш ќе бидат изложени во Соборната црква во Белград, каде што непрестано доаѓаат граѓани за да му оддадат почест на патријархот, јави Б92. На седница на Синодот на СПЦ е одлучено патријархот Павле да биде погребен во манастирот Рокавица, бидејќи тоа била негова желба која повеќепати ја изразил усно, но и писмено во тестамент со кој бил запознаен и Синодот на СПЦ. Синодот одлучил функцијата поглавар на СПЦ до изборот на нов патријарх да ја извршува митрополитот црногорско-приморски Амфилохије Радовиќ, досегашен заменик на патријархот Павле. Изборниот Сабор на СПЦ се очекува да биде закажан во согласност со Уставот на СПЦ, односно до 15 февруари.
| | веќе видена | слични

Делегација на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, предводена од владиките Петар и Тимотеј, кој е претседател на црковната комисија за надворешни работи, ќе присуствува на погребот на поглаварот на Српската православна црква в четврток во Белград, но нема да присуствува на богослужбата затоа што СПЦ не го дозволува тоа. Во богослужбата ќе учествува расчинетиот владика Зоран Вранишкоски, кого СПЦ го признава како официјален и единствен претставник на православните верници од Македонија. - На погреб не се кани. Нормално дека ќе испратиме делегација на погребувањето на патријархот Павле в четврток. Но, нашата делегација нема да учествува на богослужбата поради веќе познати причини - вели митрополитот Тимотеј, портпарол на МПЦ. Според него, додека не се избере нов поглавар на СПЦ, не може да се очекува ништо од преговорите меѓу Скопје и Белград. Ниту на Архиепископскиот црковно-народен собор на МПЦ, кој се одржа минатиот четврток, не станало збор за ова прашање затоа што, како што објаснува ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 407 | | | веќе видена

Во текот на денов територијата на државава подпадна под најавениот Медитерански циклон ОЛИВИЈА и истиот условува врнежи од снег на повеќе места каде е ...
сите 252 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 355 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 211 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 121 | | | веќе видена

Буџетот кој криминогената власт го предлага за 2019 година е мегаломански, расипнички и дополнително ќе ги осиромаши граѓаните на Република Македонија. Ова ...
сите 229 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Г.г Стефан и Иванов на погреб на патријархот Павле

Од:
До кого (е-маил):
Порака: