Референдум ќе нема, уставни измени ќе има: Грчката влада не се откажува од промена на нашиот устав


Сложено има за севкупна употреба, но и ревизија на евентуални одредби во Уставот кои алудираат на иредентизам е ставот на грчкиот претседател и дел од политичарите во земјата. Ова вчера го соопшти портпаролот на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, одговарајќи на новинарски прашања. „Сакаме сложено име кое што ќе важи за сите и ќе биде за севкупна употреба. За да важи за сите, предуслов е промена на уставното име на соседот. Без промена на уставното име на соседот, не може да биде исполнет предусловот да важи за сите. Промена на уставното име за да биде правно исправно, бара и промени на Уставот на соседната земја. Ако постојат одредби во Уставот на соседната земја, кои би можеле да упатуваат на иредентизам, ќе треба и тие да се ревидираат“, изјави Ѕанакопулос. Во македонскиот државен врв по ова прашање владее целосна конфузност.Премиерот Заев вели дека ќе нема уставни измени и дека името мора да оди на референдум, додека пак ДУИ смета дека сите одлуки мора да ги донесе Собранието.Артан Груби од САД се ...
| | веќе видена | слични
7 копии

- Грчката министерка за административна реконструкција смета дека преговорите меѓу Македонија и Грција се наоѓаат во идеален моментум, наспроти тврдењата на лидерот на опозициската Нова демократија дека во овој момент нема околности за решение. Олга Геровасили, во интервју за грчката новинска агенција АПЕ-МПЕ, вели дека грчката влада ги користи создадените услови, јавува дописникот на МИА од Атина. - Во овој момент, преговорите се во тек под покровителство на Обединетите нации. Се прават значителни напори и од двете страни. И покрај она што го кажува Мицотакис, моментумот е идеален. И ја користиме оваа ситуација, како што би направила секоја одговорна влада, покажувајќи разумност, преговарачки способност, а имајќи ја како единствен водечки критериум, одбраната на нашите национални интереси, вели Геровасили. Таа ги повтори грчките позиции за сложено име, ерга омнес и објасни дека ако не се постигне конечно решение, тогаш ќе се случи она што ги плашело оние кои излегле на протестите во Грција. - Денес над 100 ...
| | веќе видена | слични

Олга Геровасили, во интервју за грчката новинска агенција АПЕ-МПЕ, вели дека грчката влада ги користи создадените услови, јавува дописникот на МИА од Атина. - Во овој момент, преговорите се во тек под покровителство на Обединетите нации. Се прават значителни напори и од двете страни. И покрај она што го кажува Мицотакис, моментумот е идеален. И ја користиме оваа ситуација, како што би направила секоја одговорна влада, покажувајќи разумност, преговарачки способност, а имајќи ја како единствен водечки критериум, одбраната на нашите национални интереси, вели Геровасили. Таа ги повтори грчките позиции за сложено име, ерга омнес и објасни дека ако не се постигне конечно решение, тогаш ќе се случи она што ги плашело оние кои излегле на протестите во Грција. - Денес над 100 земји, ПЈРМ ја имаат признаено како „Македонија“. Сакаме ова да остане вака? Нѐ интересира да се реши името, што е катализатор за целосна нормализација на билатералните односи? Или сакаме прашањето да се влече уште 20 години, како што предложи ...
| | веќе видена | слични

Грчката министерка за административна реформа Олга Геровасили смета дека преговорите меѓу Македонија и Грција се наоѓаат во идеален моментум која грчката влада, како и секоја друга одговорна влада, го искористува водејќи сметка за националните интереси. – Во овој момент, преговорите се во тек под покровителство на Обединетите нации. Се прават значителни напори и од двете страни. И покрај она што го кажува Мицотакис, (дека во овој момент нема околности за решение н.з) моментумот е идеален. И ја користиме оваа ситуација, како што би направила секоја одговорна влада, покажувајќи разумност, преговарачки способност, а имајќи ја како единствен водечки критериум, одбраната на нашите национални интереси – вели Геровасили во интервју за грчката новинска агенција АПЕ-МПЕ. Таа ги повторува грчките позиции за сложено име ерга омнес и објаснува дека ако не се постигне конечно решение, тогаш ќе се случи она што ги плашело оние кои излегле на протестите во Солун и Атина. – Денес над 100 земји, ПЈРМ ја имаат признаено како ...
| | веќе видена | слични

Говорејќи за протестите за „одбрана на името Македонија“, јавува дописникот на МИА од Атина, Флабурарис, потенцира дека „на ниту еден политичар не му се допаѓа конфронтација со емоциите на народот, особено за едно особено чувствително прашање“, но вели дека конкретниот случај е во интерес на земјата, а со тоа и на целото општество. - Немам впечаток дека поголемиот дел од грчкиот народ не знае дека разговорите за името на ПЈРМ не се случуваат сега за прв пат. Тоа е дискусија што трае децении во која соседите веќе имаат стекнато името и она што се обдуваме е да ја разграничиме историјата, со сложено име, без иредентистички аспирации во нивното секојдневие и во нивниот Устав. – објаснува министерот без ресор на Грција, задолжен за координација на работата на владата, пренесува МИА. /МИА
| | веќе видена | слични
5 копии

Се обидуваме да ја разграничиме историјата, со сложено име, без иредентистички аспирации во секојдневието и Уставот на соседната земја, вели грчкиот министер без ресор, Алекос Флабурарис во интервју за весникот „Неа селида“. Говорејќи за протестите за „одбрана на името Македонија“, јавува дописникот на МИА од Атина, Флабурарис, потенцира дека „на ниту еден политичар не му се допаѓа конфронтација со емоциите на народот, особено за едно особено чувствително прашање“, но вели дека конкретниот случај е во интерес на земјата, а со тоа и на целото општество. - Немам впечаток дека поголемиот дел од грчкиот народ не знае дека разговорите за името на ПЈРМ не се случуваат сега за прв пат. Тоа е дискусија што трае децении во која соседите веќе имаат стекнато името и она што се обдуваме е да ја разграничиме историјата, со сложено име, без иредентистички аспирации во нивното секојдневие и во нивниот Устав. – објаснува министерот без ресор на Грција, задолжен за координација на работата на владата, пренесува МИА.
| | веќе видена | слични
8 копии

Портпаролот на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, изрази оптимизам дека може да се постигне заемно прифатливо решение. Ѕанакопулос ова го кажа на гостувањето во емисија на Првата програма на грчкото државно радио. - По вчерашната средба преговорите продолжуваат врз база на рамката што беше поставена со нашите соседи. Оптимисти сме дека ќе успееме да постигнеме заемно прифатливо решение. Сепак, не сакам во овој момент да предвидам ништо. Работиме во насока да се постигне договор за сложено име што ќе важи за сите и за севкупна употреба, за што предуслов е уставна ревизија кај соседот, особено во однос на уставното име, рече Димитрис Ѕанакопулос за грчкото радио. Како што јавува дописникот на МИА од Атина, портпаролот на грчката Влада, како што кажа, не сакаше да ги коментира техничките детали од преговорите, особено во однос на тоа дали нацрт спогодбата и е доставена на македонската страна.
| | веќе видена | слични
5 копии

Сложено име за внатрешна и надворешна употреба и промена на македонскиот Устав е позицијата, која се погласно се споменува од грчката страна во преговорите за името со Македонија, кои и натаму се во фокусот на грчките медиуми. Портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос ја повтори грчката позиција - сложено име, кое ќе важи за сите и ќе биде за севкупна употреба. - Тоа значи дека не може да биде поинаку од промена на уставното име на соседот и ова, сметаме дека е рамката во која би можело да се најде токму ова заемно прифатливо решение, рече Ѕанакопулос, пренесува МИА. Заменик-министер за поморство на Грција, Нектариос Санторињос ги повтори грчките позиции за сложено ерга омнес име, објаснувајќи дека „не може да го смениш името за севкупна употреба и за во внатрешноста на земјата, ако не го смениш Уставот“. Според лидерот на партијата Сојуз на централисти, Василис Левандис, пак, Грција го има загубено спорот со името, со самото тоа што разговара за сложено име со вклучен терминот Македонија. Левендис, ...
| | веќе видена | слични

Портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос ја повтори грчката позиција - сложено име, кое ќе важи за сите и ќе биде за севкупна употреба. - Тоа значи дека не може да биде поинаку од промена на уставното име на соседот и ова, сметаме дека е рамката во која би можело да се најде токму ова заемно прифатливо решение, рече Ѕанакопулос, пренесува МИА. Заменик-министер за поморство на Грција, Нектариос Санторињос ги повтори грчките позиции за сложено ерга омнес име, објаснувајќи дека „не може да го смениш името за севкупна употреба и за во внатрешноста на земјата, ако не го смениш Уставот“. Според лидерот на партијата Сојуз на централисти, Василис Левандис, пак, Грција го има загубено спорот со името, со самото тоа што разговара за сложено име со вклучен терминот Македонија. Левендис, кој е против името Македонија, завчера се сретна со американскиот амбасадор во Атина, Џефри Пајат, по што истакна дека Американците се категорични дека ова прашање е завршено. Дел од медиумните во Атина коментираа дека нацрт ...
| | веќе видена | слични

Сложено име за внатрешна и надворешна употреба и промена на македонскиот Устав е позицијата. Ова вчера го повтори портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос, речиси истовремено додека во Виена се одржуваше средбата на министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас, со медијаторот Метју Нимиц. – Тоа значи дека не може да биде поинаку од промена на уставното име на соседот и ова, сметаме дека е рамката во која би можело да се најде токму ова заемно прифатливо решение, рече Ѕанакопулос, пренесува МИА. „То вима“: Што содржи пакетот идеи на Нимиц за решение на спорот Истата позиција ја повтори и заменик-министер за поморство на Грција, Нектариос Санторињос ги повтори грчките позиции за сложено ерга омнес име, објаснувајќи дека „не може да го смениш името за севкупна употреба и за во внатрешноста на земјата, ако не го смениш Уставот“. Според лидерот на партијата Сојуз на централисти, Василис Левандис, пак, Грција го загубила спорот со името, со самото тоа што разговара за сложено име со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Можноста катедралата Нотр Дам да добие нов модерен изглед, предизвика бес ширум Франција и светот, пренесе „РТ“.„Да го сопреме ова лудло. Мораме да покажеме ...
сите 749 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 181 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 115 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Вмро-Дпмне и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова гостуваше во емисијата Еден на Еден и ги покажа своите танцувачки ...
сите 214 | | | веќе видена

Тројцата претседателски кандидати Блерим Река, поддржан од Алијансата за Албанците и Беса, кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова и ...
сите 192 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Референдум ќе нема, уставни измени ќе има: Грчката влада не се откажува од промена на нашиот устав

Од:
До кого (е-маил):
Порака: