Новинарите од весниците на Рамковски излегуваат на протест

Скопје – Стотина новинари од Време, Шпиц и „**** е Ре“ кои денеска ќе протестираат пред фирмите на „Перо Наков“, јави Канал 5. Новинарите биле испровоцирани од вчерашната изјава на Велија Рамковски дека сметката на А1 е полна така што можела да послужи како гаранција за домашен притвор за него и за другите обвинети од Пајажина. Новинарите кои до пред две недели работеа во весниците на Рамковски не зеле плата за мај и јуни, ниту пак им се платени придонесите од почетокот на годинава со објаснување дека нема пари. Новинарите од кои дел работат во порталот Плус инфо дознале дека од 1 август ќе добијат отказни решенија.
| | веќе видена | слични

Довчерашниот главен и одговорен уредник на „Шпиц“, Бранко Героски, преминува во неделникот „Фокус“. Оваа информација што кружеше во јавноста неколку дена вчера ни ја потврди лично Героски, враќајќи се од летниот одмор во Грција. Како што вели, менувањето на „клупскиот дрес“ немало никаква врска со заладување на односите со сопственикот на А1 телевизија и на трите згаснати весници на „Перо Наков“, Велија Рамковски. Героски денеска ќе се појави на оваа адреса за да го регулира статусот, а потоа и во редакцијата на „Фокус“. „На сите ни е јасно дека од 2 јули весникот ‘Шпиц‘ не постои, така што јас и моите колеги сме без ангажман. Сосема природна работа е да бараме начин како да дејствуваме во јавноста. Јас сум новинар веќе 26 години и имам намера да го кажувам своето мислење и ставови до крајот на работниот век. Немам намера да седам дома и да глумам дисидент“, ни изјави вчера Героски. Низ јавноста веќе се слушнаа коментари дека Героски го напушта Рамковски, кој веќе седум месеци е во притвор, а на цедило ги ...
| | веќе видена | слични

Управата за јавни приходи не му го одзела џипот на поранешниот уредник на Шпиц, Бранко Героски, За да докаже, Героски на својот портал денеска објави фотографија на која со потемнет тен, стои покрај зелен џип, марка Nisan X-Trail, со наслов, дека со него, отпатувал на одмор на Халкидики, Грција. Според текстот, Героски сакал пред читателите да ги демантира наводите, на една национална телевизја која според него, објавила дека инспекторите на УЈП му го одземале џипот и дека тоа го револтирало и го натерало да си поднесе оставка на местото главен уредник во Шпиц. „Оваа дилема, која ја разви една национална телевизија, повикувајќи се на информација од локален интернет портал, ви ја расчистува фотографијата до која дојде Плусинфо. Кадарот како Героски стои покрај неговиот џип, марка Нисан, е овековечен вчера во Грција, каде што тој го минува годишниот одмор овие две недели “ - стои во текстот на Героски.
| | веќе видена | слични

Дали Бранко Героски, поранешен главен и одговорен уредник во Шпиц, дал отказ од фирмата издавач на весникот - Плус продукција, бидејќи бил револтиран поради тоа што Управата за јавни приходи (УЈП) го запленила неговиот џип од дворот на редакцијата на Перо Наков бб.? Оваа дилема, која ја разви една национална телевизија, повикувајќи се на информација од локалеn интернет портал, ви ја расчистува фотографијата до која дојде Плусинфо. Кадарот како Героски стои покрај неговиот џип, марка Нисан, е овековечен вчера во Грција, каде што тој го минува годишниот одмор овие две недели. Инаку, УЈП вршеше попис на возилата во сопственост на фирмата, која покрај Шпиц, ги издаваше весниците Време и Коха Ере, како и на А1 телевизија, во почетокот на неделава. Тогаш, даночниот орган, кој од двете фирми побарува вкупно 10 милиони евра, заплени 5 возила. Вчера, пак, заплени дополнителни 15 автобили, комбиња и автобуси, меѓу кои имаше и еден џип, но во црна боја. Тоа целосно го разликува од џипот во зелена боја, кој ја сочинува ...
| | веќе видена | слични

Оптимизмот што сака да го наметне грчкиот министер за финансии има слаба продорна моќ затоа што должничката криза и тоа како ја загрозува ликвидноста на банките И новинарите се свртеа против газдата на медиумите на Перо Наков, кои излегоа на протести барајќи си ги заостанатите плати и придонеси
| | веќе видена | слични

Десетина новинари од дневните весници „Шпиц“ и „1Е“ вчера излегоа на протест пред зградата на А1-телевизија Причина се неисплатените плати и придонеси за мај и за јуни, во услови кога сопственикот на медиумите, Велија Рамковски, само два дена пред тоа, во одбраната пред судот, изјави дека сметката на А1 е полна и може да послужи како гаранција за неговиот домашен притвор. Новинарите што протестираа не знаеја да одговорат дали колегите од редакциите на „Време“ и на „Коха е ре“ не им се придружиле зашто одлучиле да го бојкотираат протестот или поради недоволна координација. Управителот на „Плус продукција“, која ги издава весниците, им соопштил на новинарите дека весниците дефинитивно згаснуваат и одат во стечај. Новинарите добија поддршка и од Синдикатот на новинарите.
| | веќе видена | слични

Вработените на штрајк Плус Продукција се наоѓа во полоша состојба од кога и да е, сметката е блокирана, извесно е дека фирмата ќе влезе во стечај, а тоа значи дека дефинитивно нема да биде возможно рестартирање на весниците “Време“, “Шпиц“ и “**** е ре“. Ова вчера им беше соопштено на десетина вработени во весниците кои директно на Перо Наков бб од раководството на Плус Продукција побараа исплата на заостанатите плати од мај до јули и придонеси од април месец. “Не ни потврдија дека има отказни решенија, но ни рекоа дека фирмата нема изглед дека ќе може да продолжи да работи, а тоа значи дека околу 150 лица, новинари, технички персонал, дистрибутивна мрежа ќе останат без работа“, изјави Владо Ѓорчев уредник во “Шпиц“. Новинарите добиле поддршка и од главниот и одговорен уредник на “Шпиц“, Бранко Героски, но тој не се појави на Перо Наков поради тоа што бил надвор од земјава. Неофицијално, Героски заминува во неделникот “Фокус“. За малиот одѕив од останатите колеги Ѓорчев се сомнева дека е резултат на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„ Исплата на три заостанати плати и придонеси за четири месеци побараа вработените во весникот „Шпиц“ од менаџментот на „Плус продукција“, која ги издаваше трите весници на „Перо Наков“. Дваесетина вработени во весникот, со понекој колега од „Време“ и без ниту еден претставник на „**** ре“, вчера во дворот од А1 телевизија изразија протест од актуелните состојби во нивните медиуми, кои згаснаа пред десетина дена. Новинарите, кои официјално се на колективен одмор, имаа кратка средба со управителот на „Плус продукција“, но од неа не излегоа задоволни. „Не ни беше понуден ниту грам оптимизам дека работите ќе бидат решени. Напротив, известени бевме дека ситуацијата е уште полоша“, изјави Владо Ѓорчев од „Шпиц“. На вработените им било речено дека весниците, најверојатно, ќе одат под стечај, бидејќи речиси и не постоеле шанси да биде платен долгот од еден милион евра, кој и' го должи „Плус продукција“ на Управата за јавни приходи. Платите и придонесите, кои според вработените во „Шпиц“, изнесуваат околу 10.000 ...
| | веќе видена | слични

Менџаментот на "Плус продукција", која ги издава весниците, најави дека ќе оди во стечај и дека трите медиуми дефинитвно ќе згаснат Група од дваесетина новинари, претежно од весникот "Шпиц", вчера одржаа протест пред канцелариите на "Перо Наков" барајќи исплата на задоцнетите плати и придонеси. Неофицијално, тие се одлучиле на овој чекор откако сопственикот на А1 и првообвинет во случајот "Пајажина" во својот исказ даден пред судскиот совет ги понуди сметките на трите весника како гаранција дека нема да избега од државата ако му се определи куќен притвор. Новинарите сметаат дека тоа е погрешен чекор, бидејќи голем дел од нив се во незавидна состојба и наскоро ќе останат на улица и оти треба да се исплатат нивните примања наместо да се тргува со нивните пари. Претставниците на новинарите разговараа со управителот на "Плус продукција", Бобан Шошкиќ, кој им објаснил дека весниците нема да продолжат да се издаваат и оти најверојатно ќе им дадат некаква сума пари. - Не прими управителот на "Плус продукција" и во ...
| | веќе видена | слични

Новинарите од дневниот весник Шпиц протестираа пред А1. Без подршка од нивните колеги од другите весници на Плус Продукција, Време и Коха е Ре, петнаесетина вработени дојдоа да си ги побараат заостанатите плати и придонеси. Иако технички се уште се вработени во весникот, на влезот ги дочека мал отпор. На вработените сепак им беше дозволено да се соберат во дворот на телевизијата. Брзо потоа беа повикани на разговор со менаџментот. По нив, средба со раководството на Плус Продукција имаше и синдикатот. - „ Ова е дефинитивен крај на Шпиц, Време и Коха е Ре, а за понатаму што ќе биде...фирмата ќе оди во стечај, сето тоа ќе влезе во стечајната маса, ние како доверители ќе си имаме побарувања“- изјави меѓу другото заменикот на главниот уредник во Шпиц, Владо Ѓорчев. - „ Договерена е уште една средба на која што ќе ни биде точно презентирано- постои ли каква и да е можност за да се надоместат неисплатените плати“- изјави претседателот на ССНМ, Тамара Чаусидис. Подршка за протестот пратил и главниот и одговорен ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 348 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 78 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 467 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Новинарите од весниците на Рамковски излегуваат на протест

Од:
До кого (е-маил):
Порака: