Вработените на „Шпиц“ и „Време“ си ги бараат заостанатите плати

Дел од новинарите и уредниците на „Шпиц“ и „Време“, кои од пред десетина дена се на колективен годишен одмор денеска дојдоа пред редакциите на двата весници. Тие на средбата со раководството, фирмата издавач „Плус Продукција“ излегоа со барање да им се исплатат двете заостанати плати, за месеците мај и јуни. На состанокот на кој присуствуваа предводниците на протестот, управителот на фирмата издавач Бобан Шошкиќ и членови на Синдикатот на новинарите, добиле уверување дека менаџерскиот тим прави напори и бара начин согласно законите да се исплатат заостанатите плати. За напорот да се стори се говори и фактот дека придонесите на вработените се исплатени, и затоа менаџментот замоли да не се шират дезинформации во јавноста дека придонесите не се подмирени од почетокот на годината. Весниците „Шпиц“, „Време“ и „Коха ере“ се наоѓаат во тешка финансиска состојба, соочени со стечај откако државата ги блокираше нивните сметки за наводен долг за затаен данок. Конечниот епилог од овие средби беше договор за нова ...
| | веќе видена | слични

Довчерашниот главен и одговорен уредник на „Шпиц“, Бранко Героски, преминува во неделникот „Фокус“. Оваа информација што кружеше во јавноста неколку дена вчера ни ја потврди лично Героски, враќајќи се од летниот одмор во Грција. Како што вели, менувањето на „клупскиот дрес“ немало никаква врска со заладување на односите со сопственикот на А1 телевизија и на трите згаснати весници на „Перо Наков“, Велија Рамковски. Героски денеска ќе се појави на оваа адреса за да го регулира статусот, а потоа и во редакцијата на „Фокус“. „На сите ни е јасно дека од 2 јули весникот ‘Шпиц‘ не постои, така што јас и моите колеги сме без ангажман. Сосема природна работа е да бараме начин како да дејствуваме во јавноста. Јас сум новинар веќе 26 години и имам намера да го кажувам своето мислење и ставови до крајот на работниот век. Немам намера да седам дома и да глумам дисидент“, ни изјави вчера Героски. Низ јавноста веќе се слушнаа коментари дека Героски го напушта Рамковски, кој веќе седум месеци е во притвор, а на цедило ги ...
| | веќе видена | слични

Управата за јавни приходи не му го одзела џипот на поранешниот уредник на Шпиц, Бранко Героски, За да докаже, Героски на својот портал денеска објави фотографија на која со потемнет тен, стои покрај зелен џип, марка Nisan X-Trail, со наслов, дека со него, отпатувал на одмор на Халкидики, Грција. Според текстот, Героски сакал пред читателите да ги демантира наводите, на една национална телевизја која според него, објавила дека инспекторите на УЈП му го одземале џипот и дека тоа го револтирало и го натерало да си поднесе оставка на местото главен уредник во Шпиц. „Оваа дилема, која ја разви една национална телевизија, повикувајќи се на информација од локален интернет портал, ви ја расчистува фотографијата до која дојде Плусинфо. Кадарот како Героски стои покрај неговиот џип, марка Нисан, е овековечен вчера во Грција, каде што тој го минува годишниот одмор овие две недели “ - стои во текстот на Героски.
| | веќе видена | слични

Дали Бранко Героски, поранешен главен и одговорен уредник во Шпиц, дал отказ од фирмата издавач на весникот - Плус продукција, бидејќи бил револтиран поради тоа што Управата за јавни приходи (УЈП) го запленила неговиот џип од дворот на редакцијата на Перо Наков бб.? Оваа дилема, која ја разви една национална телевизија, повикувајќи се на информација од локалеn интернет портал, ви ја расчистува фотографијата до која дојде Плусинфо. Кадарот како Героски стои покрај неговиот џип, марка Нисан, е овековечен вчера во Грција, каде што тој го минува годишниот одмор овие две недели. Инаку, УЈП вршеше попис на возилата во сопственост на фирмата, која покрај Шпиц, ги издаваше весниците Време и Коха Ере, како и на А1 телевизија, во почетокот на неделава. Тогаш, даночниот орган, кој од двете фирми побарува вкупно 10 милиони евра, заплени 5 возила. Вчера, пак, заплени дополнителни 15 автобили, комбиња и автобуси, меѓу кои имаше и еден џип, но во црна боја. Тоа целосно го разликува од џипот во зелена боја, кој ја сочинува ...
| | веќе видена | слични

Оптимизмот што сака да го наметне грчкиот министер за финансии има слаба продорна моќ затоа што должничката криза и тоа како ја загрозува ликвидноста на банките И новинарите се свртеа против газдата на медиумите на Перо Наков, кои излегоа на протести барајќи си ги заостанатите плати и придонеси
| | веќе видена | слични

Десетина новинари од дневните весници „Шпиц“ и „1Е“ вчера излегоа на протест пред зградата на А1-телевизија Причина се неисплатените плати и придонеси за мај и за јуни, во услови кога сопственикот на медиумите, Велија Рамковски, само два дена пред тоа, во одбраната пред судот, изјави дека сметката на А1 е полна и може да послужи како гаранција за неговиот домашен притвор. Новинарите што протестираа не знаеја да одговорат дали колегите од редакциите на „Време“ и на „Коха е ре“ не им се придружиле зашто одлучиле да го бојкотираат протестот или поради недоволна координација. Управителот на „Плус продукција“, која ги издава весниците, им соопштил на новинарите дека весниците дефинитивно згаснуваат и одат во стечај. Новинарите добија поддршка и од Синдикатот на новинарите.
| | веќе видена | слични

Вработените на штрајк Плус Продукција се наоѓа во полоша состојба од кога и да е, сметката е блокирана, извесно е дека фирмата ќе влезе во стечај, а тоа значи дека дефинитивно нема да биде возможно рестартирање на весниците “Време“, “Шпиц“ и “**** е ре“. Ова вчера им беше соопштено на десетина вработени во весниците кои директно на Перо Наков бб од раководството на Плус Продукција побараа исплата на заостанатите плати од мај до јули и придонеси од април месец. “Не ни потврдија дека има отказни решенија, но ни рекоа дека фирмата нема изглед дека ќе може да продолжи да работи, а тоа значи дека околу 150 лица, новинари, технички персонал, дистрибутивна мрежа ќе останат без работа“, изјави Владо Ѓорчев уредник во “Шпиц“. Новинарите добиле поддршка и од главниот и одговорен уредник на “Шпиц“, Бранко Героски, но тој не се појави на Перо Наков поради тоа што бил надвор од земјава. Неофицијално, Героски заминува во неделникот “Фокус“. За малиот одѕив од останатите колеги Ѓорчев се сомнева дека е резултат на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„ Исплата на три заостанати плати и придонеси за четири месеци побараа вработените во весникот „Шпиц“ од менаџментот на „Плус продукција“, која ги издаваше трите весници на „Перо Наков“. Дваесетина вработени во весникот, со понекој колега од „Време“ и без ниту еден претставник на „**** ре“, вчера во дворот од А1 телевизија изразија протест од актуелните состојби во нивните медиуми, кои згаснаа пред десетина дена. Новинарите, кои официјално се на колективен одмор, имаа кратка средба со управителот на „Плус продукција“, но од неа не излегоа задоволни. „Не ни беше понуден ниту грам оптимизам дека работите ќе бидат решени. Напротив, известени бевме дека ситуацијата е уште полоша“, изјави Владо Ѓорчев од „Шпиц“. На вработените им било речено дека весниците, најверојатно, ќе одат под стечај, бидејќи речиси и не постоеле шанси да биде платен долгот од еден милион евра, кој и' го должи „Плус продукција“ на Управата за јавни приходи. Платите и придонесите, кои според вработените во „Шпиц“, изнесуваат околу 10.000 ...
| | веќе видена | слични

Менџаментот на "Плус продукција", која ги издава весниците, најави дека ќе оди во стечај и дека трите медиуми дефинитвно ќе згаснат Група од дваесетина новинари, претежно од весникот "Шпиц", вчера одржаа протест пред канцелариите на "Перо Наков" барајќи исплата на задоцнетите плати и придонеси. Неофицијално, тие се одлучиле на овој чекор откако сопственикот на А1 и првообвинет во случајот "Пајажина" во својот исказ даден пред судскиот совет ги понуди сметките на трите весника како гаранција дека нема да избега од државата ако му се определи куќен притвор. Новинарите сметаат дека тоа е погрешен чекор, бидејќи голем дел од нив се во незавидна состојба и наскоро ќе останат на улица и оти треба да се исплатат нивните примања наместо да се тргува со нивните пари. Претставниците на новинарите разговараа со управителот на "Плус продукција", Бобан Шошкиќ, кој им објаснил дека весниците нема да продолжат да се издаваат и оти најверојатно ќе им дадат некаква сума пари. - Не прими управителот на "Плус продукција" и во ...
| | веќе видена | слични

Новинарите од дневниот весник Шпиц протестираа пред А1. Без подршка од нивните колеги од другите весници на Плус Продукција, Време и Коха е Ре, петнаесетина вработени дојдоа да си ги побараат заостанатите плати и придонеси. Иако технички се уште се вработени во весникот, на влезот ги дочека мал отпор. На вработените сепак им беше дозволено да се соберат во дворот на телевизијата. Брзо потоа беа повикани на разговор со менаџментот. По нив, средба со раководството на Плус Продукција имаше и синдикатот. - „ Ова е дефинитивен крај на Шпиц, Време и Коха е Ре, а за понатаму што ќе биде...фирмата ќе оди во стечај, сето тоа ќе влезе во стечајната маса, ние како доверители ќе си имаме побарувања“- изјави меѓу другото заменикот на главниот уредник во Шпиц, Владо Ѓорчев. - „ Договерена е уште една средба на која што ќе ни биде точно презентирано- постои ли каква и да е можност за да се надоместат неисплатените плати“- изјави претседателот на ССНМ, Тамара Чаусидис. Подршка за протестот пратил и главниот и одговорен ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 116 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вработените на „Шпиц“ и „Време“ си ги бараат заостанатите плати

Од:
До кого (е-маил):
Порака: