Германија ќе ги повлекува војниците од „Инџирлик“

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел вчера изјави дека поради внатрешни причини, Турција не може да осигури пристап на германски пратеници до военовоздухопловната база „Инџирлик“ на југот од земјата и во тие услови Германија ќе треба да ги премести своите војници, јави ДПА. Габриел на заедничка прес-конференција во Анкара со својот турски колега Мевљут Чавушоглу истакна дека германскиот парламент ќе побара од турската влада друга база за сместување на германските НАТО-војници. Чавушоглу изјави дека неговата земја и натаму ќе им забранува на германските политичари посета на воената база „Инџирлик“, која е предмет на спор меѓу сојузниците на НАТО и Анкара. Според него, можна е посетата на возената база во Kонја, но не и во Инџирлик. Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел по средбата со Чавушоглу изјави дека неговата земја нема избор, освен да ги повлече своите војници од „Инџирлик“. Чавушоглу минатата недела во Анкара изјави дека посети во „Инџирлик“ се можни и побара од ...
| | веќе видена | слични

Со оглед на растечките предизвици за безбедноста министерот за одбрана на СРГ, Урсула фон дер Лајен повика на зголемување на буџетот на армијата, соопшти националниот дневен весник Франкфуртер Алгемајне Цајтунг. “Топлите зборови не се доволни”, изјави министерот на денот на отворени врати во касарната “Аугустдорф” во Северна Рајна-Вестфалија. За потребите на Бундесверот “во следните неколку години околу финансирањето треба поголема поддршка од општеството”, истакна министерот за одбрана. Урсула фон дер Лајен појасни дека за успешно учество во борбата против тероризмот во странство на армијата итно и треба модернизирана воената техника. Во Германија денеска се одбележува Денот на Вооружените сили, потсетуваат од редакцијата./ Loading...
| | веќе видена | слични
6 копии

Нема да има европска армија. Ќе останат вооружените сили на европските држави и националните парламенти сами ќе решаваат во какви операции ќе учествуваат нивните војници, изјави германската министерка за одбрана, Урсула фон дер Лајен. - ЕУ не е конкуренција на НАТО, истакна министерката, додавајќи дека ЕУ обединува воени средства, кои треба да бидат подобро координирани, со граѓански средства како инвестиции во стабилноста и развојот. Според неа, и создавањето на европскиот команден центар во Брисел е првиот сериозен чекор. Фон дер Лајен нагласи дека референдумот во Велика Британија и претседателските избори во САД им ги отвориле очите на Европејците. - Европејците треба поактивно да ја преземат безбедноста во сопствените раце, објасни германската министерка.
| | веќе видена | слични

– ЕУ не е конкуренција на НАТО, истакна министерката, додавајќи дека ЕУ обединува воени средства, кои треба да бидат подобро координирани, со граѓански средства како инвестиции во стабилноста и развојот. Според неа, и создавањето на европскиот команден центар во Брисел е првиот сериозен чекор. Фон дер Лајен нагласи дека референдумот во Велика Британија и претседателските избори во САД им ги отвориле очите на Европејците. – Европејците треба поактивно да ја преземат безбедноста во сопствените раце, објасни германската министерка.
| | веќе видена | слични
11 копии

Кабинетот на германската канцеларка Ангела Меркел го одобри повлекувањето на германските војници од воено-воздухопловната база Инџирлик во Турција. Во текот на месецов, трупите ќе се преселат во Јордан. Одлуката е донесена откако Анкара им забрани влез во базата на пратеници од Бундестагот поради политичко- дипломатски несогласувања. Инџирлик се наоѓа во близина на границата меѓу Турција и Сирија, и има суштинско значење за борбата против терористичката група Исламска држава.
| | веќе видена | слични

Одлуката за повлекување на германските трупи од турската воена база „Инџирлик“ е донесена после неуспешната мисија за помирување на Берлин и Анкара. Германската влада денес донесе конечна одлука за повлекување на своите сили од турската воздушна база „Инџирлик“. Германските војници, авиони и воена опрема деновиве ќе бидат преместени во Јордан поради зголемената напнатост на релација Берлин - Анкара. Владата го одобрила предложениот план на германската министерка Урсула фон дер Лејен, па Германија секако ќе продолжи со операциите во рамките на Анти-ИСИС кампањата, но овој пат германските авиони ќе полетуваат од Јордан. Оваа одлука беше донесена откако Турција им забрани на германските власти да ја посетат таа база на НАТО каде што беа распоредени околу 260 војници на германската армија во рамките на меѓународната коалиција за борба против Исламската држава во Сирија и Ирак. Сепак, како последица на ваквата одлука на германската влада, Германија на два месеци ќе ги суспендира летовите на своите извиднички ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Германската влада донесе одлука за преселба на Бундесверот од турската база Инџирлик, откако со властите во Анкара не можеше да се договори околу правото на германските парламентарци за посета на базата. Во Кувајт, Кипар и во Јордан, извидувачките тимови на Бундесверот во изминатите недели бараа алтернативи за турската воена воздухопловна база Инџирлик. Изборот падна на јорданскиот воен аеродром Ал Азрак, кој германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лајен имаше можност самата да го види минатиот месец. Ал Азрак, според неа, претставува „споредлива алтернатива“ на Инџирлик. Уште пред официјално да биде одлучено за преселбата, Бундесверот се подготвуваше за тоа, откако германската влада не успеа да постигне договор со Турција околу правото на германските парламентарци за посета на Инџирлик. Добредојдени во Јордан Аеродромот Ал Азрак, кој го користи јорданското воено воздухопловство, се наоѓа на околу 150 километри источно од главниот град Аман и на 50 километри јужно од границата со Сирија - значи ...
| | веќе видена | слични

Премиерот на Турција, Бинали Јилдирим реагира ладнокрвно на претстојното повлекување на германските војници од НАТО базата “Инџирлик”, коментира националниот дневен весник Франкфуртер Алгемајне Цајтунг. “Нема решение кое е донесено од наша страна. Го прават она што го сакаат “, истакна Јилдирим. Турција одби да обезбеди неограничено право на посета на пратениците од Бундестагот во базата каде се распореди 260 војници на Берлин, и покрај обидот за решавање на спорот, преземен од министерот за надворешни работи Зигмар Габриел. (Макфакс) Loading...
| | веќе видена | слични
2 копии

Германскиот министер за надворешни работи на Германија, Зигмар Габриел најави дека ќе избегнува дополнително влошување во односите со НАТО партнерот Турција за време на повлекувањето на своите војници од турската база ИнџирликПричините за ваквиот умерен однос на Берлин според изјавата која што Габриел ја дал за радиото „Дојчландфункг“ е да не се дозволи спорот меѓу двете земји да ја приближи Турција до Русија. Според Габриел германските претставници ќе сторат се што можат да ја намалат ескалацијата на ситуацијата за време на трансферот на германските војници од базата Инџирлик во Јордан.– Пред се сите треба да организирама трансфер во кој ќе нема „мегафон дипломатија“ во која најчесто разменуваме навреди, изјавил Габриел, пренесува дописникот на МИА од Берлин.Габриел вели дека со канцеларката Меркел и министерката за одбрана Урсула фон ден Лејен се договориле за оваа тема да се разговара на утрешната седница на Владата во Берлин, а основа за дебатата ќе биде планот кој го подготвува Министерството за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Германската министерка истакна дека Берлин е подготвен за префрлање на војниците, додавајќи дека „е најдена соодветна алтернатива" со јорданската база Азрак и добиена е поддршка од јорданскиот крал Абдула Втори Германската армија е „подготвена за префрлање" од турската база Инџирлик во базата Азрак во Јордан, изјави германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лајен по неуспешните германско-турски преговори во врска со тоа прашање. - Неприфатливо е наши пратеници да не можат да ги посетат војниците, нагласи Фон дер Лајен, откако турската Влада ја утврди забраната за посета на пратеници од Бундестагот на германски војници, кои се наоѓаат во Инџирлик. Германската Влада в среда „ќе го разгледа и одлучи" за евентуалното преместување на околу 280 војници, како и на 10.000 тони материјали, кои се складирани во околу 200 контејнери. Германската министерка истакна дека Берлин е подготвен за префрлање на војниците, додавајќи дека „е најдена соодветна алтернатива" со јорданската база Азрак и добиена е поддршка од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 225 | | | веќе видена

Демократска партија на Турците преку соопштение изрази загриженост за случувањата во Исламската верска заедница.„Крајно сме загрижени поради последните ...
сите 356 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 332 | | | веќе видена

Масовното гласање значи поддршка на концептот за НАТО и ЕУ, за напредок на земјата и повеќе да не се враќа во мрачен режим, истакна претседателскиот кандидат ...
сите 131 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена

Многу мачнини, многу заматена и нечиста атмосфера и лошење тоа го донесе силното југозападно воздушно струење во државава и токму ова слободно може да се каже ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Германија ќе ги повлекува војниците од „Инџирлик“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: