Германска левичарска партија бара да се затворат воените бази на САД

Германската левичарска партија Die Linke во парламентот бара затворање на американските воени бази во Германија. „САД и НАТО сојузниците го дестабилизираа Блискиот Исток и се виновни за бегалската криза“, вели партијата. Германската опозициска левица Die Linke го критикуваше планот на Ангела Меркел за имигрантската криза истакнувајќи дека планот може само да донесе штета доколку не се пронајде решение за коренот на проблемите, односно причината зошто бегалците пристгнуваат во Европа. Претставници на партијата Die Linke вчера во германскиот парламент истакнаа дека за бегалската криза се виновни САД и нивните НАТО партнери затоа што го дестабилизирале Блискиот Исток со воените интервенции за промена на режимите. Заменик претседателот на партијата, Дитмар Бартш истакна: „Можам уште сега да ви кажам дека идниот бран на бегалци ќе пристигнува од Јемен - денешниот извоз на оружје креира бран на бегалци утре. Западните земји предводени од САД го дестабилизираа целиот регион дозволувајќи создавање на терористички ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 70 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 258 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Германска левичарска партија бара да се затворат воените бази на САД

Од:
До кого (е-маил):
Порака: