Германска компанија презентираше електрични летечки такси возила


„Литиум“, старт-ап компанија од Германија штотуку претстави нов вид на такси – летала кои ќе работат на електричен погон. Ваквите возила ќе имаат капацитет до ...
| | веќе видена | слични

Историското полетување на летечкото такси е забележано во баварското село Оберфафенхофен, со што е докажан потенцијалот на концептот на електричните ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Германската стартап компанија „Лилиум“, со седиште во Минхен, претстави прототип од летачко такси со пет седишта. „Лилиум Џет“, кој претходно овој месец го ...
| | веќе видена | слични

Лилиум е многу поевтин од хеликоптер, бидејќи во него речиси и да нема механички делови, а троши само десетина енергија. Историското полетување на летечкото ...
| | веќе видена | слични

Летечко такси возило кое може да се повика преку мобилна апликација. Ова го планира германска компанија и тоа ќе биде реалност за шест години во светот. ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Германската „стартап“ компанија „Лилиум“, со седиште во Минхен, го претстави прототипот на летачко такси со пет седишта – проект кој планира да го реализира ...
| | веќе видена | слични

Lilium, старт – ап со седиште во Минхен, Германија, претстави летечко такси коешто полетува и слетува вертикално. Возилото е целосно електрично, а веќе успешно ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Не верувам дека во торбата „Луј Витон“ од Орце Камчев имало „џи-пи-ес“ уред, вели обвинителката Вилма Рускоска задолжена за случајот „Рекет“ откако вчера нови ...
сите 564 | | | веќе видена

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најавува амандмани за Законот за употреба на јазиците, но кај партиите од албанскиот блок не постои расположение за поддршка, а нивниот ...
сите 215 | | | веќе видена

Од друга страна, вицепремиерот Бујар Османи вели дека ќе се почитуваат препораките преку создавање на капацитети со цел имплементирањето на двојазичноста да не ...
сите 116 | | | веќе видена

Објавен е извештајот на Венециската комисија за Законот за употреба на јазиците. Според заклучоците, се оди предалеку во употребата на албанскиот јазик во ...
сите 297 | | | веќе видена

Полицијата во Нов Зеланд соопшти денеска дека уште две лица починале од повреди здобиени во ерупцијата на вулканот на Белиот остров оваа недела, со што бројот ...
сите 101 | | | веќе видена

За помалку од два дена премиерот Зоран Заев доживеа неверојатна авантура на две спротивставени ситуации по приемот во Бакингамската плата кај нејзиното ...
сите 125 | | | веќе видена

Соработката на полициите на Република Македонија и Република Словенија е на извонредно високо ниво, а во наредниот период продолжуваме во ист правец, изјави ...
сите 72 | | | веќе видена

Во пресрет на претстојните предвремени избори партиите влегоа во уште еден клинч. Овој пат тема финансирањето на претходната претседателска изборна кампања. ...
сите 123 | | | веќе видена

По денешното рочиште на случајот „Рекет” од однесување на судијката и обвинителката за организиран криминал при испитувањето на сведоците и обвинетите, станува ...
сите 115 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Германска компанија презентираше електрични летечки такси возила

Од:
До кого (е-маил):
Порака: