Унгарија донесе одлука за подигање на ограда кон Романија

Унгарија ќе подигне ограда и долж деловите на својата граница со Романија, соопшти денеска премиерот Виктор Орбан. „Донесена е одлука за подигање ограда и на границата со Романија“, рече Орбан. Романија денеска го повика унгарскиот амбасадор поради планот на Будимпешта да ја продолжи граничната ограда кон Романија со цел да го спречи приливот на мигранти кои се обидуваат да стигнат до северна Европа. Унгарските војници, полиција и инженери го обележуваат патот на оградата на јужната граница со Романија и се подготвуваат да ја продолжат металната бариера изградена на линијата на разграничување со Србија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Бодликавата жица служи за да се спречат кривични дела, а не деца и возрасни кои бегаат, велат од компанијата Германската компанија Мутанокс одбила да и продаде на Унгарија меѓу 9000 и 10000 ролни бодликава жица. Како што објави "Ди велт", Унгарија жицата најверојатно ќе ја купи од кинеска компанија, пренесува Анадолија. -Бодликавата жица е наменета за спречување кривични дела, но деца и возрасни кои бегаат не спаѓаат во таа категорија, соопштија од германската компанија. Бодликавата жица би чинела неколку стотини илјади евра. Унгарскиот премир Виктор Орбан најави во средата дека неговата земја по жичената ограда на границата кон Србија, ќе гради ограда и на границата со Романија и на одредени делови од границата со Хрватска. -Очигледно е дека рутата повеќе не оди преку унгарско-српската граница. Таа ќе оди во дуга насока поради што одлучивме да изградиме ѕид кон Романија. Исто така ќе кренеме ограда и на одредени места долж хрватската граница, појасни Орбан. Во средата бегалците ја пробија оградата и се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Унгарија ќе подигне ограда по должина на границата со Хрватска, изјави унгарскиот премиер Виктор Орбан во разговорот за австрискиот дневен весник Die Presse. „Ќе подигнеме ограда и на некои места на границата со Хрватска“, вели Орбан и додава дека е донесена одлука и за подигнување на ограда на границата со Романија. Откако Унгарија во вторникот ја затвори својата граница кон Србија, на која изгради ограда висока до 4 метри и долга 175 километри за да ги спречи илегалните минувања на имигрантите и бегалците, тие се свртија кон Хрватска како рута на својот пат кон богатите западноевропски земји кои благонаклоно гледаат на нивното доаѓање, како Германија и Шведска. „Тука станува многу гадно“, изјавил за агенцијата Hina Ахмад, 58-годишен трговец од Багдад кој дошол на официјалниот граничен премин кај Шид, но наскоро сфатил дека има повеќе шанси да влезе во ЕУ преку српската граница со Хрватска. „Штом слушнавме за правецот преку Хрватска, не се двоумевме многу., Сакам да стигнам во Шведска за да се најдам таму ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Унгарскиот премиер Виктор Орбан најави дека Унгарија планира да изгради ограда и на делови од нејзината граница кон Хрватска. - Решивме да изградиме ограда и на границата со Романија, а ќе изградиме ограда и на некои места по должина на границата со Хрватска, изјави Орбан во интервју за виенскиот весник „Пресе“. (Фото: ЕПА) Унгарија веќе ја огради границата кон Србија, а најавата за изградба на ограда и кон Романија уште вчера ја даде шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто. - Решивме да започнеме подготвителни работи за изградба на ограда по должина на унгарско-романската граница, со разумна должина, во случај мигрантскиот притисок да се насочи кон Романија, изјави Сијарто.
| | веќе видена | слични

Орбан и додава дека е донесена одлука и за подигнување на ограда на границата со Романија. Откако Унгарија во вторникот ја затвори својата граница кон Србија, на која изгради ограда висока до 4 метри и долга 175 километри за да ги спречи илегалните минувања на имигрантите и бегалците, тие се свртија кон Хрватска како рута на својот пат кон богатите западноевропски земји кои благонаклоно гледаат на нивното доаѓање, како Германија и Шведска.
| | веќе видена | слични
2 копии

Унгарскиот премиер Виктор Орбан најави изградба на ѕид долж границата со Романија, како и на одредени места на унгарско-хрватската граница. Моќта не е во ѕидовите туку во ригорозните закони, вели Орбан, додавајќи дека залудни се напорите за интеграција на муслиманските заедници во европските општества. Виктор Орбан изјави дека е очигледно дека трасата на мигрантите веќе не оди преку унгарско-српската граница, и поради тоа го објавува подигањето на ѕидот кон Хрватска и Романија, пренесува Танјуг. “Рутата ќе оди во друга насока, па затоа решивме да изградиме ѕид на границата со Романија. Исто така, ќе бидат одредени места по должината на хрватската граница каде ќе се подигне ограда”, рече Орбан во интервју за дневниот печат Виена. Тој истакнува дека за изградбата на ѕид на границата разговарал со министерот за внатрешни работи, и дека за тој потфат веќе има планови. Според него, рутите ги дефинираат шверцерите, а не на луѓето, и вели дека целта е јасна, а таа е Германија или Скандинавија. Орбан, во врска со ...
| | веќе видена | слични

Унгарија притвори 29 азиланти во судирите на Унгарско – Српската граница денес, среда. Меѓу нив е идентификуван и еден терорист, изјавил помошникот за безбедност на Премиерот на Унгарија. Гворги Баконди, безбедносен советник на Унгарскиот премиер Виктор Орбан, изјавил дека 20 полицајци се повредени во нередите откако бегалците ја пробија жичаната ограда на границата помеѓу Унгарија и Србија на преминот Роске – Хоргос. 29 лица се уапсени, изјавил Баконди и додал дека “полицијата исто така фати и идентификуваше терорист”
| | веќе видена | слични

Гворги Баконди, безбедносен советник на Унгарскиот премиер Виктор Орбан, изјавил дека 20 полицајци се повредени во нередите откако бегалците ја пробија жичаната ограда на границата помеѓу Унгарија и Србија на преминот Роске – Хоргос. 29 лица се уапсени, изјавил Баконди и додал дека “полицијата исто така фати и идентификуваше терорист”
| | веќе видена | слични

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 235 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ е првата партија во Европа со почесен претседател – криминалец во бегство, Мицкоски да одговори за средбата со Груевски и посетите на Белград и ...
сите 238 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 295 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 61 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Намалувањето на загадувањето на воздухот од в година ќе биде стратешки приоритет на Владата. „На седницата што се одржа вчера беше разгледан и усвоен предлог ...
сите 229 | | | веќе видена

Колку лавината што ја предизвика случајот „Груевски“ може да влијае на кој било начин на стабилноста на обезбеденото мнозинство од 80 пратеници? Сериозни се ...
сите 46 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Унгарија донесе одлука за подигање на ограда кон Романија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: