Германија:Без памет нема ни заработка

Германија:Без памет нема ни заработка Германските компании годинава вложиле рекорден износ во истражување и развој. Во добар дел тоа е и поуката извлечена од економската криза: на светскиот пазар може успешно да се работи само ако се нуди развиена технологија. Германските фабрики годинава во изтражување и развој вложил рекорден износ што достигнува речеиси 54 милијарди евра, објави Дојче Веле. Здружението што ги обединува фондациите кои вложуваат во наука и истражувања во Германија, соопшти дека вложувањата во нови произвои и технологија оваа година биле за пет проценти повисоки од лани. За економскиот експер Јан Виески од Рурскиот универзитет во Бохум причината е јасна: германските компании ја извлекле поуката од финансиската и економската криза која покажала дека на глобалниот, меѓународен натпревар може да се биде успешен само ако се нуди технологија на иднината. На европскиот економски простор, Германија го зазема всушност третото место според количините издвоени за истражување. Пред неа се Шведска ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Аналитичарите Сашо Клековски и Владимир Божиновски едногласни во објаснувањето зошто ВМРО-ДПМНЕ има несогласување со договорот и со референдумот во вечерашното ...
сите 22 | | | веќе видена

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, заедно со министерот за економија, Крешник Бектеши, на Кањонот Матка го пречекаа Министерот за Европа и ...
сите 239 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 70 | | | веќе видена

Вардарци со силно темпо продолжуваат на одигрување натпревари. После големата победа против актуелниот шампион на Европа, црвено-црните слетаа во Скопје, вчера ...
сите 95 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Германија:Без памет нема ни заработка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: