Германија: протест на богатите за социјална правда

Богатството во Германија е нај нерамномерно распределено сега, о тколку кога било досега. Богатите станаа уште побогати, сиромашните се посиромашни. Но, има и богати кои ја согледуваат таа неправедност и социјално се ангажираат. Илјадници луѓе неодамна дојдоа на големата демонстрација во Берлин под мото „Умфертајлен“ (Umfairteilen), или т.н. ’фер-прераспределба’, со барање државата повисоко да ги оданочи богатите граѓани. За тоа се залага и Дитер Лемкул, што само по себе не е разбирливо - тој е милионер и оданочување на имотот директно би го засегнало. Богатството го добил по пат на наследство, и тоа постојано му се зголемува. -„Даночната политика на сите претходни влади, првенствено на црвено-зелената, ги привилегира богатите. Во нивна полза беа речиси сите намалувања на даноците. Јас плаќам помалку данок отколку претходно, со оглед на моите примања плаќам далеку помалку данок и моето богатство речиси двојно се зголеми за последните десет-петнаесет години“, -вели милионерот Дитер Лемкул.
| | веќе видена | слични

Останато

Македонија во преговорите за приклучување кон Европската Унија ќе користи модел во кој се вклучени и граѓански организации и експерти надвор од капацитетите на ...
сите 143 | | | веќе видена

Си бара ли Власта алиби за сѐ поизвесно неуспешниот референдум? Ова е прашањето кое произлегува по денешната прес-конференција на министерот за надворешни ...
сите 74 | | | веќе видена

Сooпштение на СДСМ: Христијан Мицкоски покажува дека има проблем со подобра иднина и со перспективите што се отвораат пред граѓаните на Македонија. Мицкоски и ...
сите 218 | | | веќе видена

Единствената партија која сега е пред нас се вика Македонија. Друга партија немаме. Ова не се избори, не одлучуваме за некој поединец, одлучуваме за нашата ...
сите 92 | | | веќе видена

Во комуникација со граѓаните да го презентираме она што мислиме дека е штетно од договорот со цел да можат да бидат информирани и да донесат правилна одлука. ...
сите 168 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Германија: протест на богатите за социјална правда

Од:
До кого (е-маил):
Порака: