Германија: протест на богатите за социјална правда

Богатството во Германија е нај нерамномерно распределено сега, о тколку кога било досега. Богатите станаа уште побогати, сиромашните се посиромашни. Но, има и богати кои ја согледуваат таа неправедност и социјално се ангажираат. Илјадници луѓе неодамна дојдоа на големата демонстрација во Берлин под мото „Умфертајлен“ (Umfairteilen), или т.н. ’фер-прераспределба’, со барање државата повисоко да ги оданочи богатите граѓани. За тоа се залага и Дитер Лемкул, што само по себе не е разбирливо - тој е милионер и оданочување на имотот директно би го засегнало. Богатството го добил по пат на наследство, и тоа постојано му се зголемува. -„Даночната политика на сите претходни влади, првенствено на црвено-зелената, ги привилегира богатите. Во нивна полза беа речиси сите намалувања на даноците. Јас плаќам помалку данок отколку претходно, со оглед на моите примања плаќам далеку помалку данок и моето богатство речиси двојно се зголеми за последните десет-петнаесет години“, -вели милионерот Дитер Лемкул.
| | веќе видена | слични

Останато

Антизападниот пион Христијан Мицкоски, мора да излезе пред јавноста и да одговори за сите отворени сомнежи за неговата улога во бегството на неговиот ментор, ...
сите 210 | | | веќе видена

Според одредени и неофицијални информации, поранешниот премиер Никола Груевски политичкиот азил во Република Унгарија ќе го бара врз основа на документот ...
сите 252 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 62 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 132 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Германија: протест на богатите за социјална правда

Од:
До кого (е-маил):
Порака: