Без струја делови на Центар, Карпош и Студеничани

2 копии

Поради закажани технички зафати, во периодот од 11:00 до 15:00 часот без електрична енергија ќе останат корисниците од дел од улиците Мајаковски од бр. 63 до бр. 39, и ул. Црвена вода од бр, 23 до бр.43, во општина Центар. Во периодот од 09:00 до 13:00 часот без струја ќе бидат корисниците од дел од ул. Ловќенска во Општина Карпош. Исто така во периодот од 09:00 до 13:00 часот без струја ќе останат и корисниците на дел од с. Батинци, кои живеат на улиците со број 1, 6, и 7.
| | веќе видена | слични

( Фото: Pixabay ) Цената на струјата во Германија повторно отиде во минус, така што Германците им плаќаат на потрошувачите за да трошат струја. Германија потроши 200 милијарди долари во изминатите две децении за да промовира обновливи извори на енергија. Таа огромна инвестиција сега има неочекуван обрт - на граѓаните им се плаќа да трошат струја. Имено, цената на струјата падна „под нулата“. А сето тоа поради сончевото и ветровитото време, поради што преку соларните плочи и турбините на ветер, создадена е енергија повеќе од потребното. Како што производството на енергија во електраните на јаглен и нуклеарен погон не може едноставно да се прекине, Германците се принудени и натаму да продаваат струја на електромрежата, па макар и по цена да имаат губитоци. Тоа значи дека дошло до вишок производство на енергија, па цените станале негативни. Поимот негативна цена на електрична енергија претставува случај кога производителите на електрична енергија им плаќаат на потрошувачите, односно снабдувачите да ја купуваат ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Корисниците од селото Љубош, како и корисниците лоцирани на пат за село Количани и на стариот пат од Драчево кон село Батинци, сите стопански и нестопански објекти на патот за Батинци, објектите на фирмите Зинес, Беровиќ Бетон и Златна Рака утре од 8:30 до 13 часот ќе останат без напојување со електрична енергија.Во периодот од 9:00 до 11:30 часот, без струја ќе бидат и дел од корисниците од улиците „Кичевска“ и „Манчу Матак“ во општина Ѓорче Петров. Како што информира Регионалниот центар за управување со кризи на град Скопје, причина за прекинот во снабдувањето со електрична енергија е изведувањето планирани технички зафати во дистрибутивната мрежа од страна на екипите на ЕВН Македонија АД.
| | веќе видена | слични

Дали сте знаеле дека не сите исклучени електрични уреди всушност престануваат да црпат струја во моментот кога ќе го притиснете „црвеното копче“? Ќе се изненадите колку многу работи ви „крадат“ електрична енергија дури и кога се исклучени: Полначот собира електрична енергија дури и тогаш кога мобилниот не се полни. Не е тајна дека модемите за дигитална телевизија црпат енергија дури и откако ќе ги исклучите. Очигледно, телевизорот никогаш не е исклучен, туку е само на sleep mode. Дури и кога се исклучени, компјутерите и лаптопите работат. Овој ситен, навидум неважен детаљ, е показател дека рерната ви црпи енергија дури и кога не готвите. Кое е решението? Се знае:
| | веќе видена | слични
8 копии

Поради закажани технички зафати од 9:00 – 10:00 часот без електрична енергија ќе останат жителите на улица Мечкин Камен, од 9:00 – 11:00 часот без струја ќе бидат корисниците на улица Исаија Мажовски во Ѓорче Петров. Во периодот од 9:00 – 12:00 часот без струја исто така ќе останат жителите на улицата„ 23“ во с.Сопиште. Од 11:30 – 12:30 часот дел од с.Пекљане во Ѓорче Петров и од 9:00 – 15:00 часот дел од с. Орман исто така од Ѓорче Петров.
| | веќе видена | слични

Од 09:00 до 11:00 часот без струја ќе останат дел од корисниците на улица „Исаија Мажовски“, во општина Ѓорче Петров. Од 11:30 до 12,30 часот без струја ќе биде дел од село Пекљане,a од 09:00 до 15:00 часот дел од село Орман, во општина Ѓорче Петров. Oд 09:00 до 10:00 часот без струја ќе биде дел од улица „Мечкин Камен“, во општина Ѓорче Петров. Без електричен напон од 09:00 до 12:00 часот ќе биде улица 23 во село Сопиште, од општина Сопиште.
| | веќе видена | слични
4 копии

Без електрична енергија утре од 09:00 до 10:00 часот ќе биде дел од улица „Мечкин Камен“, во општина Ѓорче Петров. Како што информира Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, прекинот е поради закажани технички зафат. Од 09:00 до 11:00 часот без струја ќе останат дел од корисниците на улица „Исаија Мажовски“, во општина Ѓорче Петров. Без електричен напон од 09:00 до 12:00 часот ќе биде улица 23 во село Сопиште, од општина Сопиште. Од 11:30 до 12,30 часот без струја ќе биде дел од село Пекљане, додека од 09:00 до 15:00 часот дел од село Орман, во општина Ѓорче Петров.
| | веќе видена | слични

Во текот на утрешниот ден делови од Скопје ќе останат без струја, а причината за тоа се техничките зафати кои ќе бидат преземени во Ѓорче и Сопиште. Поради закажани технички зафати утре од 9:00 – 10:00 часот без електрична енергија ќе останат жителите на улица Мечкин Камен, од 9:00 – 11:00 часот без струја ќе бидат корисниците на улица Исаија Мажовски во Ѓорче Петров. Во периодот од 9:00 – 12:00 часот без струја исто така ќе останат жителите на улицата„ 23“ во с.Сопиште. Од 11:30 – 12:30 часот дел од с.Пекљане во Ѓорче Петров и од 9:00 – 15:00 часот дел од с. Орман исто така од Ѓорче Петров.
| | веќе видена | слични

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 188 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 64 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 145 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Со четири молотови коктели ноќеска беше нападната куќата на пратеничката на владејачката Сириза, Теодора Цакри од Јаница. Предизвикана е значителна материјална ...
сите 89 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Без струја делови на Центар, Карпош и Студеничани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: