СП во фудбал и рекламите- сосем нормално лудило

Цел свет знае дека фудбалот е пред сѐ е бизнис. Со Светското првенство во Русија започна и маркетинг лудилото. Кога Август Еткер во 1891 година во неговата аптека во Билефелд започна прашокот за пециво да го пакува во мали кесички и да ги продава по 10 фенинга по парче, го постави темелот за големата семејна империја. За овој претприемач уште од почетокот рекламата е многу важна. „Како може светот да знае дека правиш нешто добро ако не го покажеш тоа?, " гласеше мотото на Еткер, поради што уште во 1908 година основаше оддел за маркетинг и реклами. Негативни реакции поради реклама за прашок за пециво Што би рекле колегите од тоа време за рекламата на нивните наследници во 21 век? На еден плакат во Швајцарија е претставена жена која стои покрај шпорет и има испечено „фудбалска“ торта. Слоганот на рекламата гласи: „Усреќи го сопругот иако има втора љубов." Слика од жена покрај шпорет – тоа кај многумина не проаѓа добро. На социјалните мрежи има многу лоши и негативни коментари: Од „Кој може да го посоветува ...
| | веќе видена | слични

Светскиот фудбалски првак има итна потреба од победа во втората средба во групата во Сочи. Тренерот Јоахим Лев од својата екипа бара вложување максимална енергија. За бранителот на титулата, Германија, натпреварот со екипата на Шведска на Светското фудбалско првенство во Русија 2018, вечер во 20 часот, е речиси судбоносен. Светскиот првак има итна потреба од победа во втората средба во групата во Сочи. Победа води натамошно учество во игрите на Мундијалот, а пораз ќе значи комплетен дебакл. По резултатот од 0:1 против Мексико, тренерот Јоахим Лев од својата екипа бара вложување максимална енергија. Во дуелот германската репрезентација најверојатно ќе влезе без Матс Хумелс, одбранбениот играч се повредил на тренинг. Германските медиуми зборуваат за „сѐ или ништо“, а фудбалските навивачи се во вистински грч. Еден мал показател на националната „емоционална состојба“: некои супермаркети најавија предвремено затворање за „на своите вработени да им овозможат да го следат фудбалскиот натпревар“. Екипата на Шведска ...
| | веќе видена | слични

Швајцарските фудбалски репрезентативци победата против екипата на Србија ја проследија со гестот - албански двоглав орел. Дали провокацијата ќе биде казнета, прашуваат весниците на германски јазик. Гранит Џака и Џердан Шаќири со своите гестови ги провоцираа српските гледачи. Тие ја подгреваат дискусијата во врска со швајцарската репрезентација, која се сметаше за завршена или барем ублажена, пишува Ноје цирхер цајтунг: „Џердан Шаќири и Гранит Џака, двајцата најталентирани играчи на оваа генерација на швајцарскиот фудбал, со два гола натпреварот во Калининград го решија во корист на својот тим. Никој во оваа репрезентација не игра како нив. Но, нивната политичка сензибилност и општествената свест се неразвиени. Требаше да пуштат вечерва да зборува само фудбалот. Но, прославувајќи ги головите, тие зборуваа со своите раце, со култниот код кој српските гледачи на стадионот и на ТВ сигурно го сфатија за провокација. Џака и Шаќири покажаа со прсти двоглав албански орел, а тоа е националистички гест и тоа во ...
| | веќе видена | слични

Маскотите на фудбалските Мундијали треба да носат среќа и да ги претставуваат земјите-домаќини. Идејата е благородна, но понекогаш знаела да се врати и како бумеранг. Маскотата на актуелното Светско првенство во фудбал во Русија се вика „Забивака“. Во слободен превод од руски тоа би значело нешто како „малиот голгетер". Забивака е сладок волк во фудбалски дрес. Во една анкета организирана меѓу руските граѓани во 2016. година, тој успеа да победи во битката против еден тигар и еден мачор за маскота на турнирот. Според ФИФА, Забивака би требало да ја отелотворува забавната страна на фудбалот. И секако животното треба да поттикне продажбата на рекламниот материјал. Во градовите каде се игра првенството, волкот може да се види на секое ќоше. Како и на повеќето претходни Мундијали, маскотата и годинава е животно и има некаква врска со земјата-домаќин. Слично како и бразилската маскота Фулеко на претходното СП, или Закуми, леопардот со зелена боја од Мундијали во Јужна Африка, кој како и повеќето негови ...
| | веќе видена | слични

Првпат по 16 години на фудбалските светски првенства (СП) ниту еден меч од 1-то коло не заврши со најнепопуларниот резултат, 0-0. На Мундијалот во Русија на првите 16 меча немаше реми без голови, а најблиску до таков резултат беа пет меча на кои резултатот беше 1-0. Последно СП без резултат 0-0 во прво коло беше тоа во 2002 година во Јужна Кореја и во Јапонија. На минатото СП во Бразил во 1-то коло имаше еден резултат 0-0, а на мундијалите во 2006 во Германија и во 2010 во Јужна Африка по два, како и во 1998 година во Франција. Без „нули“ во првата рунда помина СП во 1994 година во САД, едно реми имаше во 1990 година во Италија, но тогаш настапуваа по 24 репрезентации на планетарните шампионати итн. И покрај отсуството на нерешени резултати без голови, во првото коло на СП 2018 беа постигнати помалку голови од рекордното прво коло поставено на СП 2014. Сега 38 пати се тресеа мрежите (2,38 во просек), а во Бразил беа постигнати 49 гола на 16-те меча (3,06 во просек). Меѓу шесте мундијали на кои играа по 32 ...
| | веќе видена | слични

Пораз во прво коло на Светско првенство може да не значи ништо, ама ако се анализира статистиката во поново време, тоа значи кобен крај за шампионот. Вака стојат работите на Мундијалите од СП 2002 до сега: - 89% од земјте кои се квалификувале во ТОП 16, победиле или одиграле нерешено во прво коло. - 64% од земјите кои се квалификувале во ТОП 16 победиле во прво коло. - Од тие останати 36% значи дека 23 селекции загубиле или одиграле нерешено во прво коло. 69% од тие 23 земји ремизирале и само 31% загубиле. - Бразил и Германија се во тие 36%, а не во тие 64%. - Германија е во незавидна положба и има задача да го расипе тој висок процент од 89%. Да бидеме поконкретни: СП 1998 Франција шампион СП 2002 Елиминирани во групна фаза (Прво коло пораз од Сенегал. Второ коло нерешено со Уругвај. Трето коло пораз од Данска. Не постигнаа ниту еден гол) СП 2006 Италија шампиони СП 2010 Елиминирани во групна фаза (Прво коло нерешено со Парагвај. Второ коло нерешено со Нов Зеланд. Трето коло пораз од Словачка) СП 2010 ...
| | веќе видена | слични

После комплетирањето на првото коло од групната фаза во натпреварувањето на Светското фудбалско првенство во Русија, уште еднаш добивме потврда за доминацијата на Европа во светскиот фудбал. Иако актуелниот Светски првак Германија не започна најдобро, односно доживеа изненадувачки пораз од Мексико со резултат од 1:0, сепак европските сили вкупно забележаа осум победи, четири нерешени резултати и два порази. Вчера серијата ја продолжи и Русија со победата од 3:1 над Египет, во отворањето на второто коло од групната фаза на Мундијалот. Доминацијата на Европа е очекувана, а изненадување претставуваат некои други интересни статистички податоци. Имено, почетокот на овогодинешното првенство го одбележаа погодоци постигнати од прекини. Во првото коло од прекини се постигнати дури 20 од вкупно 38 гола на првенството, што е 52,6 отсто. На последното СП во Бразил од прекини беа постигнати 38 од вкупно 171 голови, што е 22 отсто. Денеска продолжува второто коло од групната фаза и тоа со Португалија и Роналдо кој токму ...
| | веќе видена | слични

Ако се исклучи натпреварот Русија-Египет (3:1), дури 23 од вкупно 38 голови (16 мечеви, прво коло) се реализирани после прекин - корнери, слободни удари или од пенали, што е околу две третини од вкупниот број на голови во досегашниот дел на Светското првенство. Директно од прекин, ги имаше вкупно четири, видовме дури девет пенали (и уште два нереализирани), а девет голови беа постигнати после центаршут од агол или после прекршок. Actually dept: First World Cup since *2002* not to see any 0-0 draws in the opening round of group games #factcheck #jamboreecheck — Duncan Alexander (@oilysailor) June 19, 2018 Занимливо е тоа што на претходното СП во Бразил 2014 имаше вкупно 48 голови после прекин, а во оваа фаза на турнирот - само три. Се поставува прашањето што е причината поради ваквиот голем процент на постигнати голови после прекин - дали причината е тоа што репрезентациите во текот на подготвителниот период особено тренирале во делот на нападот или едноставно послабо се фокусирале на дефанзивата. Дури и ...
| | веќе видена | слични

Русија вети безбедно Светско првенство во фудбал. За да се постигне тоа, воведени се строги контроли и опсежни безбедносни мерки. Беше тоа момент кога на многумина им се замрзна крвта во вените: еден таксист во саботата (16.06.) со својот жолт автомобил се залета недалеку од Црвениот плоштад во толпа пешаци која стоеше покрај улица. Седум лица се повредни, меѓу нив и еден навивач од Мексико. Непосредно по несреќата стигна вест дека возачот е од Киргистан- средноазиска земја со мнозиско муслиманско население. Многумина во Русија веднаш помислија- терористички напад. Кусо потоа пристигна демант: московскиот градоначалник Сергеј Собјанин во обраќање кон медиумите изјави дека возачот едноставно загубил контрола над своето возило. Пораката е јасна- нема терористички напад. Подоцна се дознаа нови детали: возачот на такси возилото го заменил педалот за гас со кочницата, бил преморен. „Многу ми е жал“, изјави возачот, „само сакав да си одам дома и да спијам“. Според наводите на руските агенции, наскоро судот би ...
| | веќе видена | слични

Со настапот на Каспер Шмајхел за Данска, во саботата се комплетира 26-та комбинација татко и син на фудбалските мундијали. На оваа листа се издвојуваат семејство од Шведска (татко и два сина со настапи на СП) и од Мексико (татко, зет и внук), а од сите 26 семејства, во три се славела титулата Голманот Каспер Шмајхел со настапот за Данска на мечот со Перу во 1-то коло на Светското првенство (СП) влезе во историјата на фудбалските мундијали како 26-ти син на поранешен фудбалер што играл на некое светско првенство. Татко му Петер Шмајхел бранеше за Данска на СП 1998. Првпат на планетарните шампионати се комплетира комбинација татко – син во 1970 година, кога Марио Перез настапи за Мексико, како и неговиот татко на СП 1930. Од попознатите фудбалски презимиња во ваква фудбалска лоза се, на пример, Италијанците Чезаре (СП 1962) и Паоло Малдини (СП 1990, 1994, 1998 и 2002), Французите Жан (СП 1966) и Јури Џоркаеф (СП 1998 и 2002), Уругвајците Пабло (СП 1966) и Диего Форлан (СП 2002, 2010 и 2014), Шпанците Мигуел ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Заврши вештачењето на телефонот на Катица Јанева - но детали нема. Обвинителката Вилма Русковска го добила извештајот од мобилниот телефон на катица Јанева кој ...
сите 316 | | | веќе видена

Како ќе стигне власта до 2/ 3 мнозинство за законот со кој СЈО останува дел од организиран криминал? Ќе има ли нови пазарање во законодавниот дом или пак ќе ...
сите 160 | | | веќе видена

Штитење на криминалци и сокривање на криминалот е одлика единственo на ВМРО-ДПМНЕ. Единствениот криминален октопод е сместен во Будимпешта и е раководен од ...
сите 221 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помирување, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помирувањето го ...
сите 129 | | | веќе видена

Британското списание „The Sun“ пишува дека бракот на најдобриот тенисер на светот има проблеми. Англичаните во текот на Вимблдон го покажаа своето вистинско ...
сите 155 | | | веќе видена

Прашањето дали Македонија ќе го добие посакуваниот датум за преговори со ЕУ во октомври годинава, практично ќе претставува и одговор на тоа дали во земјава ќе ...
сите 249 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СП во фудбал и рекламите- сосем нормално лудило

Од:
До кого (е-маил):
Порака: