Германија го призна либијскиот Национален совет за транзиција

2 копии

Германија го признава либискиот Национален совет за транзиција, политички орган на либиската опозиција, како единствен легитимен претставник на таа држава Ова денеска во Бенгази, главното упориште на противниците на либискиот режим, го изјави шефот на германската дипломатија, Гвидо Вестервеле . „Националниот совет е единствениот легитимен претставник на либискиот народ“, рече Вестервеле по разговорот со претставниците на тоа тело. „Сакаме слободна Либија, во која ќе има мир и демократија, без Гадафи“, рече германскиот министер, најавувајќи дека Германија наскоро ќе отвори дипломатско претставништво во Бенгази. Германија постана 13 држава, која што го признава Националниот совет.
| | веќе видена | слични
4 копии

Германија стана најновата земја која го призна Националниот преоден совет на Либија, како легитимен претставник на народот. Одобрувањето на германскиот шеф на дипломатијата Гвидо Вестервеле било доста значајно при посетата на Бенгази бидејќи не сака Берлин да биде вовлечен во конфликтот. “Сметаме дека вистинската работа ќе започне по времето на Гадафи“, изјави Вестевеле, додавајќи дека “тоа е многу важно за обновата на земјата, а со тоа и подобра иднина на либискиот народ“. Борбата во меѓувреме продолжува на неколку фронта. Силите лојални на Гадафи се обидуваат да ги задушат бунтовниците во Мисрата за да го спречат маршот кон Триполи. Бунтовничките сили се наведува дека биле близу на својот пат заземајќи клучни позиции на западот од земјата. Но, последните извештаи говорат дека трупите на Гадафи бомбардираа рафинерија за нафта во Мисрата оставајќи сериозни штети.
| | веќе видена | слични

Германија го призна бунтовничкиот Преоден национален совет како единствен легитимен претставник на либискиот народ, јави телевизијата „Ал Џазира“. Министерот за надворешни работи на Германија, Гидо Вестервеле, вчера го посети Бенгази, каде што се наоѓа седиштето на Преодниот национален совет и се сретна со лидерите на либиската опозиција. По пристигнувањето во Бенгази, Вестревеле изјави дека целта на неговата посета е „да ги поддржи либиската револуција и Преодниот национален совет“. Владата во Берлин минатата недела најави дека ќе отвори Канцеларија за врски во Бенгази, преку која ќе се воспостави контакт со либиските бунтовници.
| | веќе видена | слични

Останато

Основното јавно обвинителство по допрен глас од соседите ќе го истражува случајот со семејството кое живее во станот во скопската населба Аеродром кое живее ...
сите 187 | | | веќе видена

Продолжува „војната“ со соопштенија помеѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Сега со реакција се јави најголемата опозициска партија. „СДСМ треба јасно да каже дали имало ...
сите 151 | | | веќе видена

Треба да се почитува мнозинската волја на граѓаните и да се следи правецот кој тие ќе го зацртаат со цел да се обезбеди подобар живот на оваа и на следните ...
сите 39 | | | веќе видена

И медиумите во регионот пренесуваат за нападот на новинарската екипа на „Лидер“. Словенечка „Демокрација“ објавува текст со наслов „Скандал! Градоначалникот ...
сите 29 | | | веќе видена

Италијанската филмска дива Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс, попладнево пристигнаа во Македонија. Тие се специјални гости на Интернационалниот ...
сите 48 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Имате потреба од духовна забава и од вас зависи дали ќе ја организрате. Посета на кино, театар, концерт… ќе ве наполни со позитивна ...
сите 66 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Германија го призна либијскиот Национален совет за транзиција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: