Луфтханза откажа над 800 летови поради штрајк на германски аеродроми


Авиокомпанијата „Луфтханза“ откажа повеќе од 800 летови од германски аеродроми поради штрајк. Германски синдикат соопшти вчера дека негови членови денеска ќе организираат штрајк на најголемиот германски аеродром во Франкфурт. Штрајк ќе биде организиран и на аеродромот во Минхен. Ќе штрајкуваат и сервисните служби, градинките и вработените во локалната администрација. Синдикатите бараат зголемување на платите за шест отсто или најмалку 200 евра за 2,3 милиони вработени во јавниот сектор.
| | веќе видена | слични

Германскиот министер за внатрешни работи Хорст Зехофер вели дека ќе врши притисок да се постигнат разумни резултати во наредната рунда преговори за зголемувањата на платите. Во Германија се бара зголемување на платите за повеќе од два милиони работници во јавниот сектор, но Зехофер го отфрли барањето на Синдикатот „Верди“ за зголемување од шест проценти. Разговорите за зголемување на платите ќе продолжат и денес откако 150.000 работници во јавниот сектор во изминатата недела стапија во штрајк поради што на аеродромите останаа блокирани повеќе илјади патници, пренесува економскиот весник Капитал. Штрајкови беа организирани и во болниците, центрите за грижа на деца и депониите.
| | веќе видена | слични
4 копии

Германскиот министер за внатрешни работи, Хорст Зехофер вели дека ќе врши притисок во следната рунда преговори за повисоки плати да има разумни резултати. За над 2 милиони работници во јавниот сектор се бараат повисоки плати. Но, Зехофер го отфрли барањето на синдикатот Верди за зголемување од 6 проценти. Разговорите за покачувањето на платите ќе продолжат утре, откако 150.000 работници минатата недела стапија во предупредувачки штрајк, со што илјадници патници беа блокирани на аеродромите. Штрајкот се однесува и за вработените во болниците, центрите за грижа на деца и на депониите.
| | веќе видена | слични

Германскиот телекомуникациски гигант „Deutsche Telekom“ постигна договор со синдикатот на работниците во секторот за услуги за 5,2% зголемување на платите за своите 62.000 работници во Германија. Договорот беше постигнат по четири рунди преговори, по серијата еднодневни штрајкови на вработените во најголемиот европски телеком оператор. Објавувањето на договорот временски се поклопи со штрајот на вработените во државниот сектор, објавува „Ројтерс“ Зголемувањето на платите ќе се одвива во две фази до март 2020-та година. Поголемиот број од вработените на 1-ви мај ќе добијат плата поголема за 3,1%, а година дена подоцна ќе следи зголемување на платите за 2,1%. За вработените кои се со поголеми примања договорено е зголеување за 2,7% и 2,1%. Според договорот со синдикатите, во „DT“ ќе нема откази до крајот на 2020-та година. Исто така од следната година предвидени се дополнителни 14 денови во склоп на скратената работна недела за два часа. „Ова е добар резултат што е во согласност со нашите три цели – повеќе ...
| | веќе видена | слични

Штрајк на јавните служби во Германија Како синдикатите најавија, така низ Германија почнаа да секнуваат јавните сервиси, па низ земјата работат привремено ја прекинаа комуналните компании, јавниот превоз, градинки и институции како завод за вработување, и веројатно најболното од сè - аеродромите. Иако германските синдикати не ги „држат“ пилотите, нивни се луѓето задолжени на обезбедување или за багаж, чија непослушност на работа е доволна за блокирање на работата на аеродромите во Франкфурт и Минхен, што пак најверојатно ќе доведе до нарушување на авионскиот превоз низ цела Европа. „Ваквото пореметување и е цел на штрајкот. Имено се настојува да се зголеми притисокот на работодавецот, односно државата, да се согласи на прогресивен раст на платите, посебно имајќи го предвид буџетскиот вишок што државата го остварува последниве години, а кој не беше нешто посебно почувствуван во новчаниците на работниците во јавни служби. Управите на компаниите чии вработени влегоа во штрајк, веќе се впуштија во прозивање на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Околу 30 отсто од летовите на „Ер Франс“, кои се планирани за денеска, ќе бидат откажани поради седмиот ден штрајк на вработените од таа авиокомпанија.Синдикатите на „Ер Франс“ бараат зголемување од шест отсто на долгогодишните замрзнати платите. Компанијата нуди зголемување за еден отсто, нагласувајќи дека повеќе од тоа може само да биде штетно за фирмата.Според податоците на синдикатите, штрајковите веќе ја чинат авиокомпанијата 200 милиони евра.Се очекува да бидат откажани околу 40 проценти од летовите на компанијата на долги релации и 25 отсто летови на кратки релации на аеродромот Париз-Орли, но ќе бидат погодени и француските региони.
| | веќе видена | слични

Стотици домашни и меѓународни летови во Германија се откажани поради предупредувачкиот штрајк на вработените во јавниот сектор. Поради штрајкот на персоналот во противпожарната служба на аеродромот во Бон во западна Германија, утрово ниту полетуваа, ниту слетуваа авиони. Авиокомпанијата „Луфтханза“ соопшти дека ќе бидат погодени околу 90.000 патници од откажаните летови. Место 1.600 летови до аеродромите во Франкфурт, Минхен, Бон и Бремен, ќе има само 800. Вкупно се откажани 58 интерконтинентални летови. Синдикатот соопшти дека земниот персонал и персоналот за поддршка на корисниците исто така ќе биде погоден од овие таканаречени предупредувачки штрајкови Аеродромот „Тегел“ во Берлин откажа 70 домашни летови на „Луфтханза“ и на „Еуровингс“, 40 домашни летови се откажани во Долна Саксонија и во Бремен. Еднодневниот штрајк исто така ќе влијае и на локалниот транспорт, на јавните базени, грижата за деца и правните служби. Синдикатот кажа дека автобуските и железничките служби во Дортмунд, Дуизбург, Келн и Есен ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Една четвртина летови на „Ер Франс“ денеска се откажани поради штрајк на пилотите и останатиот персонал, барајќи шест отсто зголемување на платите, кои долги години се замрзнати. Тоа е најголем шести штрајк на вработени во „Ер Франс“ од февруари оваа година. Синдикатите планираат нови протести во следните недели, а ќе им се приклучат и вработени во железница поради економските реформи кои планира да ги спроведе францускиот претседател Емануел Макрон. КУРИР
| | веќе видена | слични

Германската авиокомпанија "lufthansa" соопшти дека откажува повеќе од 800 од планираните 1.600 летови, додека за пореметување во редот предупредил и франкфуртскиот авио-превозник "Fraport", што се одразува на 90.000 патници. Штрајкот почна во 05 часот по локално време, а ќе трае, како што е најавено, до 18 часот. Од штрајкот се погодени и аеродромите во Минхен, Келн и Бремен, а во протестот се приклучиле и детските градинки, службите за градска чистотија и базените во неколку германски држави. „Со овие масовни штрајкови сакаме да пратиме јасен сигнал до работодавците. Очекуваме понуда за трета рунда преговори која би била вредна за разгледување, за конечно да дојдеме до добро решение", рекол Франк Бсирске, претседател на најголемиот германски синдикат „Верди". Тој предупредил дека синдикатот ќе ги заостри протестите ако работодавците не изнесат понуди следната седмица. Инаку, третата рунда преговори ќе започне на 15. Април. Синдикатот "Верди" бара зголемување на платите од шест проценти за своите 2,3 милиони ...
| | веќе видена | слични

Синоќа десетици летови се откажани во Германија… Аеродромите во Франкфурт, Дортмунд, Дизелдорф, Келн, Берлин се преполни со заглавени патници, пренесува Њуз24 . Како една од причините за откажувањето на летовите се наведува штрајкот на Lufthanseair, германска компанија која ги бара своите права за повисока плата. Летот за Скопје вечерва од Келн, кија го организираше Wizz Air е откажан без никакво претходно известување на маил и сл. Додека една од најголемите германски компании се спрема за штрајк, wizz air со македонските патници први го започнаа штрајкот еден ден претходно.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Утрово понесете со себе чадор. Метеоролозите предвидуваат дожд и посвежо време. Според управата за хидрометеоролошки работи денеска не очекува претежно облачно ...
сите 312 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 153 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 218 | | | веќе видена

Целиот регион ја слави победата на Новак Ѓоковиќ, фановите се пресреќни и се радуваат за победата на Ноле.Ве потсетуваме на едно ретро видео, кога двајца мажи ...
сите 279 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев ја официјализираше поканата за лидерска средба, која како што предложи би се одржала во петок во Клубот на пратениците. Засега присуство е ...
сите 173 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Луфтханза откажа над 800 летови поради штрајк на германски аеродроми

Од:
До кого (е-маил):
Порака: