Кримскиот парламент усвои декларација за независност

Кримскиот парламент усвои декларација за независност Кримскиот парламент прогласи денеска независност на тој полуостров од Украина, пред одржување на референдумот во недела за присоединување на таа територија кон Русија. „Декларацијата за независност на автономната област Крим и Севастопол е усвоена со 78 гласови на пратениците, од 81 присутен“, соопшти кримскиот парламент кој властите во Киев го сметаат за нелегитимен. Кримскиот парламент за 16 март (недела) закажа референдум на кој граѓаните ќе се изјаснат за присоединување на тој срноморски полуостров со Русија. Одлуката за референдум беше донесена откако прозападната опозиција изврши смена на власта во Украина. Руската Дума на 21 март ќе го разгледува предлогот за присоединување на странски територии кои ќе изразат таква желба, каков што е случајот со Крим, но и за забрзување на процедурата за издавање пасоши на граѓаните на тие подрачја.
| | веќе видена | слични
6 копии

Генералното обвинителство на Украина поднесе жалба на одлуката на Врховниот совет на Автономната република Крим и на Севастополскиот градски совет за усвојување на декларацијата за независност на Крим и Севастопол, јави ИТАР-ТАСС. Обвинителството поднесе тужба за поништување на оваа одлука во киевскиот Окружен административен суд, соопшти денеска прес службата на обвинителството. Извор: МИА
| | веќе видена | слични

Прогласувањето независност на Косово укинува било какви правни претензии кон Врховниот Совет на Крим, кој ја усвои декларацијата за независност на републиката од Украина и има намера да влезе во составот на Русија. Таквото мислење го изјави претставникот на комитетот во Советот на Федерацијата за меѓународни односи, Михаил Маргелот, а пренесува „Гласот на Русија“. Сенаторот е убеден дека Врховниот Совет на Крим основано повикува на меѓународен преседан поврзан со искуството на Косово. Тој потсети дека на 17 февруари 2008 година парламентот на покраината еднострано прогласи независност од Србија. Тоа значи дека Симферопол не треба да добива согласност од Киев за референдумот и за приклучување кон Русија, објасни Маргелов. Тој, исто така, забележа дека косовскиот преседан бил планиран и одобрен од Западот, така што „духот од ламбата за самоопределување на нациите во Европа не е пуштен од Русија“.
| | веќе видена | слични

Парламентот на Крим усвои декларација за независност на републиката, јави ИТАР-ТАСС. - Овој документ е неопходен за спроведување референдум и за овозможување на влезот на Крим во составот на Русија, изјави претставник на локалните власти. Тој истакна дека усвојувањето на декларацијата претставува техничка процедура. Парламентот денеска усвои гаранции за правата на кримскотатарскиот народ и за интегрирањето на кримската заедница, соопшти парламентарната прес-служба. Од друга страна, украинската Рада го предупреди кримскиот парламент, дека ќе биде распуштен доколку до утре не го откаже за 16 март закажаниот референдум за независност. Во меѓувреме повторно се обрати на јавноста и соборениот украински претседател Виктор Јанукович, вторпат во последните десетина дена од Русија, порачувајќи дека останува единствениот легитимен шеф на државата и врховен командант на оружените сили на Украина. - Сигурен сум дека војниците нема да ги прифатат наредбите на криминалците, истакна Јанукович на прес-конференција во ...
| | веќе видена | слични

  - Руското Министерство за надворешни работи ја смета одлуката на Парламентот на Крим за апсолутна легална, се наведува во соопштението на руското Министерство. Претходно денеска 78 од 81 пратник во регионалниот Парламент на Крим усвоија декларација за независност пред најавениот во недела референдум за приклучување на автономната република кон Русија.
| | веќе видена | слични

Останато

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Најмоќната земја-членка на Европската Унија, Германија, реши целосно да се вложи за успех на референдумот. Министерот за Европа, Михаел Рот, во краткиот ...
сите 91 | | | веќе видена

Вардар ја продолжи победничката серија во СЕХА Газпром лигата со триумфот над Стеауа Букурешт, 27-21 (15-11), истовремено поставувајќи нов клупски рекорд. ...
сите 122 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 123 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена

Транснационалните безбедносни закани, регионалниот и националниот придонес кон регионалната безбедност се теми на расправа на Регионалниот безбедносен форум ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кримскиот парламент усвои декларација за независност

Од:
До кого (е-маил):
Порака: