Балканските земји добиваат поддршка за членство во НАТО

Турција и Унгарија изразуваат поддршка за побрза интеграција на регионот во НАТО, продолжувајќи со сеопфатни реформи во одбраната. Македонија ги задоволи сите услови за членство во НАТО, но ветото на Грција ја држи надвор од Алијансата. [АФП] Балканските официјални претставници и експертите за безбедност ги повикуваат НАТО и членките од регионот да ја интензивираат својата поддршка за пристапот на Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина (БиХ), Косово и Македонија во Алијансата. Официјалните претставници велат дека пристапувањето во НАТО сега е уште поважно, имајќи ги предвид новите безбедносни предизвици со кои се соочуваат аспирантите за членство од Балканот, а кои влијаат и на остатокот од Европа. „Милитантните исламистички џихадисти бараат плодна почва во Европа“, рече албанскиот министер за одбрана, Мими Кодели, осврнувајќи се на напорите за регрутација од страна на Исламската држава на Ирак и Левантот (ИДИЛ) во муслиманските заедници во Албанија, Косово и на други места во регионот. Безбедносната средина ...
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на Алијансата ја зацврсти пораката за користите од воената соработка. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, врши смотра на почесната гарда за време на својата посета на Приштина. [КФОР] НАТО го уверува Косово дека е добредојдено да учествува во евроатланските структури и дека Алијансата ќе продолжи да помага во градењето на капацитетите на Косовските безбедносни сили во рамките на својот мандат. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, минатиот месец ја посети Приштина, зацврстувајќи ја пораката на соработка. „Нашата одлука да бидеме тука, да останеме тука, не се базира на календари, туку на услови, и сè додека сметаме дека е неопходно да придонесуваме за безбедноста и стабилноста, ќе останеме“, рече Столтенберг. Но, Столтенберг појасни дека НАТО не одлучува во кој правец ќе се развиваат безбедносните сили на Косово. „Она што ние го правиме е градење на капацитетите за Косовските безбедносни сили во рамките на нашиот сегашен мандат“, додаде тој. Столтенберг, исто така, ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 229 | | | веќе видена

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 36 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 129 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена

Зоран Велјовиќ, експерт за геометрија, истакнува дека никогаш не присуствал на фудбалски натпревар, но и тој даде свој удел во дебатата дали голот на Боакје е ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Балканските земји добиваат поддршка за членство во НАТО

Од:
До кого (е-маил):
Порака: