Ратко Младиќ има трикатна куќа во Скопско

Трикатниот објект се наоѓа на крајот од планинската викенд-населба со околу 200 куќи, каде што постојано живеат само две семејства - Панкови и Караџоски. Дознаваме дека досега куќата неколкупати била огласувана за продажба, но не ја купил никој, пишува српскиот весник „Блиц“, пренесува „Нетпрес“. Најбараниот хашки бегалец, Ратко Младиќ (68), поседува трикатна куќа во скопското село Бродец, која српското државно обвинителство за воени злосторства најверојатно ќе му ја заплени поради кривична постапка против него за убиство на 1.800 Бошњаци во Сребреница, објави вчера српскиот весник „Блиц“, повикувајќи се на сопствени извори од истражните органи, пренесува „Нетпрес“. „Таа куќа, која инаку се уште не е довршена, е една од најголемите во тој крај. Трикатниот објект се наоѓа на крајот од планинската викенд-населба со околу 200 куќи, каде што постојано живеат само две семејства - Панкови и Караџоски. Дознаваме дека досега куќата неколкупати била огласувана за продажба, но не ја купил никој“, пишува ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Обвинителството за воени злосторства на Србија ќе покрене финансиска истрага против Ратко Младиќ и неговите роднини поради Сребреница. Финансиската истрага, во која на Младиќ и неговите роднини им се заканува одземање на имотот во Србија и Македонија, се води според кривична постапка во врска со убиството на околу 1.800 Босанци во Сребреница. Прво ќе се истражуваат парите, кои се запленети во досегашните претреси на објектите каде живеат членови на неговото семејство, а во прашање е износ од 150.000 евра, вели извор за „Блиц“ запознаат со истрагата. Истрагата се однесува на куќата на семејството Младиќ во Белград, а со финансиската истрага ќе се опфати и компанијата „Импакт“, чиј сопственик е Дарко Младиќ. Под истрага ќе се најде и семејниот имот во Македонија, во селото Бродец кај Скопје, каде Младиќ има недовршена куќа на три спрата. Според сознанијата, до сега веќе неколку пати таа куќа се огласува на продажба, но никој не ја купил. Ќе се бара истрага за имотот на роднините на Младиќ во Бих, на пример ...
| | веќе видена | слични

Тврдењата на адвокатот на семејството Младиќ, Милош Шаљиќ, дека генералот кого го бара Хашкиот трибунал за воени злосторства, а и неговото семејство, нема имот во Македонија, се покажаа точни. Вечер" вчера побара официјална информација од Катастарот за недвижнини и ни беше потврдено дека српскиот генерал и неговото поблиско семејство немаат имот, барем не на нивно име во Скопје ниту пак во околината. Од Катастарот велат дека куќа со број 103, податок што го забележа екипата на Вечер" на самото место, во викенд-населбата Бродец, не постои како во нивната евиденција. Не постои никаков документ за поседување имот на име на Ратко Младиќ, неговата сопруга или нивниот син", изјавија од Катастарот. Од Општината Чучер Сандево, под чијашто надлежност е викенд-населбата Бродец, се обидуваат да влезат во трага на сопственикот на посочената куќа за која се шпекулира дека му припаѓа на семејството Младиќ. Тие категорично изјавија дека во нивната општина никогаш никој од семејството Младиќ нема поднесено документација ...
| | веќе видена | слични

Од Агенцијата за управување со одземен имот како и од македонското Министерство за надворешни работи велат дека засега немаат добиено никаков допис од српските власти за конфискација на имотот на Ратко Младиќ во Македонија Македонските надлежни институции засега немаат добиено официјално барање од Србија за заплена на имотот на најбараниот хашки бегалец, Ратко Младиќ. Од Агенцијата за управување со одземен имот на Република Македонија велат дека конфискацијата на имот на странски државјанин во земјава, кои кривично се гонат, се врши според Кривичниот закон, во којшто има одреби кои предвидуваат проширена конфискација, а се постапува по правосилна судска пресуда. Македонија има можност да запленува имот на криминалци во државава и надвор од нејзините граници. Агенцијата засега нема добиено допис ниту од македонските ниту од српските власти за конфискација на имот на Младиќ. Имаме добиено неколку дописи од странски држави за проверка на имотна состојба на странски државјани во Македонија, но барање за ...
| | веќе видена | слични

Српското обвинителство за воени злосторства ќе почне финансиска истрага против воениот лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ, кој од Хашкиот трибунал е обвинет за воени злосторства и против негови роднини, пишува белградскиот весник „Блиц“. Финансиската истрага, која претставува закана за одеземање на имотите на Младиќ и неговите роднини во Србија и во Македонија, се води во врска со убиството на 1.800 лица во Сребреница. Најпрво ќе се истражува потеклото на парите, конфискувани при досегашните претреси на домовите на членовите на неговото семејство. Станува збор за 150 илјади евра, додава „Блиц“, цитирајќи извор близок до истрагата. Истрагата е поврзана со куќата на семејството на Младиќ во белградскиот кварт Баново Брдо, семејниот апартман на синот на Младиќ, Дарко исто така во Белград, како и фирмата „Импакт“, исто така сопственост на Дарко. Под истрага ќе биде и семејниот имот на Младиќ во Македонија, во селото Бродец. Недовршената куќа е една од најголемите во областа, таа е на три ката и се наоѓа на ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 24 февруари - Дали Ратко Младиќ се крие во Македонија е прашањето на пратеникот Аднан Јашари од ДУИ кој денеска на седницата за пратенички прашања го упати го премиерот Никола Груевски, за ова Јашари ќе добие писмен одговор. Прашањето на Јашари е иницирано по вчерашната информација дека Србија ќе бара запленување на имотот во Македонија на најпознатиот хашки бегалец, Ратко Младиќ. Како што објави српскиот весник Блиц, неговото семејство може да остане без имотот и во Србија и во Македонија. Обвинителство за воени злосторства на Србија ќе наложело финансиска истрага против Младиќ и неговите блиски роднини за убиство на околу 1.800 жители на Сребреница. „На Младиќ и на неговите роднини им се заканува одземање на имотот во Србија и во Македонија, а можно е и во некој други држави. Станува збор за недвижен имот. На удар ќе бидат и финансиски средства. Во досегашните претреси најдени се над 150.000 евра, кои ќе бидат запленети“, пишува „Блиц“. Currently 0/5 Stars. 1 2 3 4 5 No votes have been cast!
| | веќе видена | слични

Останато

Овој предлог за доверба е поврзан со тоа дали се согласуваме или не со Договорот од Преспа, затоа сме принудени да не дадеме глас за доверба, рече лидерот на ...
сите 554 | | | веќе видена

Министерството за надворешни работи на Република Македонија, на шефот на Канцеларијата за врски на Грција во Република Македонија, му беше предадена Вербална ...
сите 232 | | | веќе видена

Во грчкиот парламент започна расправа за гласање на доверба на владата на Алексис Ципрас, по заминувањето од владиниот кабинет на коалицискиот партнер и ...
сите 59 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ратко Младиќ има трикатна куќа во Скопско

Од:
До кого (е-маил):
Порака: