Иванов го прими генерал Стојановски

2 копии

Скопје - Претседателот на Република Македонија и врховен командант на Вооружените сили на АРМ д-р Ѓорге Иванов денеска го прими Началникот на Генералштабот на Армијата на Република Македонија, генерал-потполковник Мирослав Стојановски, информираат од кабинетот на Иванов. На средбата, која е дел од завршните консултативни средби на Претседателот Иванов за избор на нов Началник на Генералштабот на АРМ, се разменија мислења за актуелните состојби во македонската Армија, како и за развојните и реформските процеси. На средбата се разговараше за мисијата и задачите на АРМ, придонесот во мировните мисии, како и идните планови и цели на Армијата при што беше подвлечено дека АРМ е посветена на продолжување на транформациските процеси, со акцент на зголемување на интероперабилноста со НАТО и придонесот во здружените операции. На средбата беше повторен заклучокот дека Република Македонија ги постигна бараните реформи и го достигна нивото за полноправно членство во НАТО, а влезот во Северно-атлантската Алијанса останува ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Именувањето на новиот началник на Генералштабот на 18 август се поклопува со Денот на Армијата. Неофицијално, генерал Димче Петровски важи за еден од најискусните и генерал без дамка во својата кариера и би можел да ја наследи оваа функција, објави Вечер. Тој вчера, презентирајќи го својот докторат, стана единствен генерал доктор на науки во Македонија и еден меѓу ретките во регионот. Местото на генерал-потполковник Мирослав Стојановски како началник на Генералштабот на АРМ ќе биде пополнето на 18 август, информираат од Кабинетот на претседателот и врховен командант на вооружените сили, Ѓорге Иванов. Иванов и Стојановски вчера одржаа средба, како дел од завршните консултативни состаноци што претседателот Иванов ги има пред именувањето на новиот началник. На средбата станало збор за актуелните состојби во Армијата и натамошните развојни планови, како и за учеството во мировните мисии. - На средбата беше повторен заклучокот дека Република Македонија ги постигна бараните реформи и го достигна нивото за ...
| | веќе видена | слични

Името на новиот началник на Генералштабот на АРМ ќе се обелодени на Денот на армијата на 18 август. Во најсериозна конкуренција за ова место, како што дознава „Дневник“, се генералите Димче Петровски и Горанчо Котевски. Котевски е сегашен командант на Здружена оперативна команда, а Петровски е прв човек на Првата механизирана пешадиска бригада.
| | веќе видена | слични

Мирослав Стојановски останува на позицијата генерал потполковник на АРМ, информираат од кабинетот на врховниот командант на воените сили Георге Иванов. Со тоа досегашниот мандат на Стојановски продолжува до 18 – ти август кога ќе биде одбран неговиот наследник, кој што процес втор пат се оддолжува. „ Консултациите на Претседателот на Република Македонија за именување на нов Началник на Генералштабот се во завршна фаза и изборот ќе биде објавен на 18 август - Денот на Армијата, соопштуваат од кабинетот на Иванов. МС
| | веќе видена | слични

Името на новиот началник на Генералштабот ќе се дознае на 18 август, денот на АРМ. Иако за неколку дена му истекува и вториот, законски последен мандат, генерал потполковник Мирослав Стојановски останува на позицијата. Одлуката ја соопштија од кабинетот на врховниот командант и претстедател Ѓорѓе Иванов, по денешната средба со началникот на ГШ Стојановски. „ Консултациите на Претседателот на Република Македонија за именување на нов Началник на Генералштабот се во завршна фаза и изборот ќе биде објавен на 18 август - Денот на Армијата. Генерал-потполковник Стојановски ќе продолжи да ги извршува своите редовни обврски до 18 Август 2011. Претседателот Иванов изрази надеж дека именувањето на Началникот на Генералштабот на Денот на Армијата на Република Македонија ќе биде почеток на една традиција“.- соопштија меѓу другото од кабинетот на Претседателот. Поставувањете на началник на ГШ е надлежност на Претседателот. Првите најави беа дека неговото име ќе се знае до крајот на мај. Откако тоа не се случи, од ...
| | веќе видена | слични

Милчо Велески На средбата меѓу претседателот Иванов и началникот на Генералштабот на АРМ, генерал Стојановски било разговарано за спроведувањето на реформите, за мировните операции и за професионализацијата на Армијата. Од Кабинетот на Иванов официјална потврда дека биле направени и завршните консултации и околу персоналното решение за нов началник на Генералштабот. Но,кој ќе го наследи Стојановски,се уште е непознаница. Наскоро одлуката треба да ја донесе претседателот и врховен командат на оружените сили.За персоналното решение како што неодамна изјави, Претседателот Иванов ќе се раководел според стандардите на НАТО. Мандатот на Стојановски истекува летово.Oфицијалната смена ќе се случи на одбележувањето на денот на Армијата, 18-ти август, до кога, Стојановски останува на чело на највисоката армиска институција. Од средбата произлегла иницијатива секое наредно наименување на началникот на Генералштабот да се случува на денот на АРМ. Генерал Стојановски функцијата прв човек на АРМ ја извршува од ...
| | веќе видена | слични

Наследникот на Мирослав Стојановски кому за 5 дена му истекува вториот тригодишен мандат на чело на АРМ ќе ја преземе должноста на церемонијата по повод денот на АРМ на 18-ти август, соопштија денеска од кабинетот на Претседателот Ѓорге Иванов по средбата на врховниот командант и началникот Стојановски. Генералите Димче Петровски и Горанчо Котески се најсериозни кандидати за нов началник на Генералштабот на АРМ. Никој официјално не го соопштува името на новиот началник, но од добро упатени армиски извори за Канал 5 посочија дека двајцата генерали, сегашниот командант на ЗОК, Горанчо Котески и командантот на Првата механизирана пешадиска бригада Димче Петровски се главни кандидати за началничката позиција. Можен кандидат беше и сегашниот заменик началник на Генералштабот, Насер Сејдини, тој е единствен кандидат Албанец со генералски чин. Но откако во познатите комбинации за состав на новата влада, министерската позиција за одбрана засега е наменета за ДУИ, неверојатно е дека двајца Албанци ќе ...
| | веќе видена | слични

Претседателот, Ѓорге Иванов денеска го прими началникот на Генералштабот на АРМ, генерал-потполковник Мирослав Стојановски на средба која е дел од завршните консултативни средби на Иванов за избор на нов началник на Генералштабот на АРМ. Тие разменија мислења за актуелните состојби во армијата, за развојните и реформските процеси, се разговарало и за мисијата и задачите на АРМ, придонесот во мировните мисии, како и идните планови и цели на Армијата. Притоа било подвлечено дека АРМ е посветена на продолжување на транформациските процеси, со акцент на зголемување на интероперабилноста со НАТО и придонесот во здружените операции.
| | веќе видена | слични

Генерал Димче Петровски важи за еден од најискусните и генерал без дамка во својата кариера. Денес, презентирајќи го својот докторат, стана единствен генерал доктор на науки во Македонија и еден меѓу ретките во регионот. -За мене отсекогаш било важно офицерите, покрај военото образование да имаат и цивилно образование, затоа што е многу важно офицерите да сфатат во кој контекст треба да ги извршуваат задачите. Токму воден од таквата мотивација, јас паралелно со завршувањето на воените школи од највисок ранг, бев на школи од цивилниот сектор и дојдов до доктор на одбрана, истакнува Петровски. Докторатот на генерал Петровски беше на тема „Меѓународни воени операции и учеството на АРМ во нив“. -Последниве 25-30 години сме сведоци на еден нов вид на ангажирање на воените сили на сите армии во светот. Веќе е напуштен концептот на големи операции од широки размери. Операциите кои сега се изведуваат се операции за поддршка на мирот во одредени држави или региони каде што има одредени кризи или конфликти. Од ...
| | веќе видена | слични

Наследникот на генерал-потполковник Мирослав Стојановски на местото Началник на Генералштабот на АРМ ќе биде познат на 18-ти август, информираат од кабинетот на претседателот и врховен командант на вооружените сили, Ѓорге Иванов. Иванов и Стојановски денеска одржаа средба, како дел од завршните консултативни состаноци што претседателот Иванов ги има пред именувањето на новиот началник. На средбата станало збор за актуелните состојби во армијата и натамошните развојни планови, како и за учеството во мировните мисии. „На средбата беше повторен заклучокот дека Република Македонија ги постигна бараните реформи и го достигна нивото за полноправно членство во НАТО, а влезот во Северно-атлантската Алијанса останува врвен приоритет на македонската надворешна и безбедносна политика“, соопштуваат од кабинетот на Иванов. Именувањето на новиот началник на генералштабот на 18-ти август се поклопува со Денот на Армијата.
| | веќе видена | слични

Останато

Иако професорката може да се кандидара и со поддршка од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, таа уште на Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ во Струга рече дека ќе ги собира овие ...
сите 213 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 163 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 109 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иванов го прими генерал Стојановски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: