Гатузо паузира четири меча

2 копии

За инцидентот што го предизвика на првиот натпревар од осминафиналето во Лигата на шампионите против Тотенхем , фудбалерот на Милан, Џенаро Гатусо ќе мора да паузира на четири средби. Дисциплинската комисија на УЕФА утврди дека Гатузо, физички го нападнал помошниот тренер на Тотенхем, Џо Џордан и поради тоа поранешниот репрезентативец на Италија ќе мора да паузира на три меча, а поради вториот жолт картон, тој вкупно ќе "одмора" на вкупно четири средби. Гатузо веднаш по инцидентот се извини за своето однесување и можеби тоа влијаеше тој да не добие повисока казна. Во одлуката на дисциплинската комисија стои дека фудбалерот на Милан може да се жали на изречената казна во рок од три дена.
| | веќе видена | слични

Капитенот на Милан, Џенаро Гатузо нема да патува со својата екипа во Лондон на реванш-дуелот од осминафиналето на Лигата на шампионите, бидејќи "не сакал да биде шамаран"... Поради удирање на помошникот тренер на Тотенхем, Џо Џордан, Гатузо доби четири натпревари суспензија, а по се изгледа дека нема да оди ниту да ја поддржи екипата. "Би сакал да одам на 'Вајт Харт Лејн', но ме советуваа да не одам. Кажано ми е дека таму ме чекаат 37 000 луѓе, кои едвај чекаат да ме шамараат, па ќе останам во Милано" - изјави Гатузо.
| | веќе видена | слични

Ветеранот на Милан би сакал во живо да го следи реваншот со Тотенхем, но му се препорачува сепак да остане дома и да го гледа дуелот од Лигата на шампионите на ТВ. За своето недолично однесување по крајот на првата осминафинална средба помеѓу Милан и Тотенхем, Џенаро Гатузо сосема заслужено заработи суспензија од четири средби. На тој натпревар Спарси со 1:0 славеа на Сан Сиро и со тој резултат го чекаат 9. март и реваншот на својот Вајт Харт Лејн. “ Би сакал да се најдам на Вај Харт Лејн таа вечер, но ми кажаа да не одам поради сопствената безбедност. Ми кажаа дека 47 000 луѓе сигурно ќе сакаат да се пресметаат со мене “ - изјави Гатузо. Тој додаде и дека е вистинска среќа што посериозно не се степал со помошниот тренер на Тотенхем Џо Џордан, како и со Себастијан Басонг, од кого во тунелот го раздвоил Златан Ибрахимовиќ. “ Тргнав кон него, а тој ги тргна очилата да ми покаже дека е подготвен да се пресмета со мене. Повеќе пати ме опцу и се дереше на мене “ - додаде Гатузо.
| | веќе видена | слични
2 копии

Заменик капитенот на Милан, Џенаро Гатузо ја прокометира казната од Дисциплинската комисија на УЕФА, поради своето дивеење после натпреварот со Тотенхем. Гатузо доби 4 натпревари забрана поради обид за физички напад со помошникот на Тотенхем Џо Џордан, и плус еден натпревар поради парни картони, а Милан не ја обжали оваа пресуда и тоа по барање на Гатузо. „Не се покажав во добро светло, но мене почитта ми е многу важна. Ме казнија со 5 натпревари, па и да ме ставеа во затвор на еден месец! Сакав да патувам на реваншот во Лондон, но ми советуваа да не одам. На нивниот стадион ќе има 37.000 навивачи, а јас би се вратил со 37.000 шлаканици. Гатузо откри што се претходеше на таквата раправија. „Поентата по која се водам е почитувај ги другите и тие ќе те почитуваат тебе. Јас сум добро момче, но не сум будала. Во сите овие години од кариерата никого не сум повредил, а Џордан ме провоцираше цело време, ме пцуеше и на крајот ги извади наочарите давајќи ми до знаење дека е спремен за двобој“, вели Гатузо.
| | веќе видена | слични

Џенаро Гатузо потврди дека нема да патува на Вајт Харт Лејн за реванш средбата на Милан против Тотенхем со цел да одбегне 37 000 фанови кои ќе сакаат да му удрат шлаканица Италијанскиот интернационалец ќе го пропушти дуелот со Тотенхем поради суспензија откако заработи жолт картон на средбата што минатата недела се одигра на Сан Сиро. Сепак, инцидентот што Гатузо го предизвика по крајот на мечот го убедил фудбалерот да остане во Милано наместо да ги бодри своите соиграчи во Северен Лондон. Гатузо во понеделникот доби четири натпревари суспензија од УЕФА поради тоа што го удри асистент-менаџерот на Спарс, Џо Џордан. Тој останува на ставот дека Џордан го започнал целиот инцидент, и покрај тоа што имал желба да патувал за Англија, ги прифатил советите дека е подобро да остане дома. “Сакав да отидам на Вајт Харт Лејн за реванш средбата но бев советуван да не го правам тоа.” – рече Гатузо за Le lene. “Ми рекоа дека таму ќе има 37 000 луѓе кои ќе ме чекаат за да ми удрат шлаканица, па ќе останам во Милано.” ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерот на Милан, Џенаро Гатузо, доби суспензија од четири меча од Европската фудбалска унија (УЕФА), по инцидентот со помошниот тренер на Тотенхем, Џо Џордан, во првиот осминафинален меч од Лигата на шампионите минатата недела Суспензијата ќе стапи во сила по реваншот во Лондон, бидејќи Гатузо нема право на настап на тој меч поради парни жолти картони. Гатузо сезонава може да заигра во ЛШ дури во финалето, ако се пласира Милан.
| | веќе видена | слични

Џенаро Гатузо си доби казна од четири натпревари поради инцидентот кој се случи на мечот од Лигата на шампиони, против Тотенхем во Милано. Освен тоа поради жолтиот картон ќе мора да паузира уште на една средба. Еве што вели Рино за Football Italia: “Подобро во затвор да ме ставеа отколку што ме казнија пет натпревари. Сакав да одам во Лондон и да го гледам мечот, но ми препорачаа да не одам. Ќе има 37000 нивни фанови на стадионот. Ќе требало да се вратам со потечено лице од 37000 шамари!“ изјавил Гатузо. За и околу инцидентот со Џо Џордан, помошнкот на Реднап, Гатузо изјавил: “Среќа што не се замеша Ибра, инаку којзнае што ќе се случеше. Пато отиде во соблекувалната, мислам дека се сокри во “веце“-то. Среќа е и што Касано не беше дел од мечот, бидејќи јас треба да бидам негов тутор за тоа како да се однесува во Милан. Тој подоцна ми рече: “Е браво, навистина си за пример“. Инаку, Рино вели дека целиот инцидент настанал кога Џордан го нарекол “f***ing Italian b***ard”. Во секој случај прочијате повеќе ...
| | веќе видена | слични

Дисциплинската комисија на УЕФА го казни играчот на врска на Милан Џенаро Гатузо со четири меча неиграње во Лигата на шампионите(Лигата на Европа), поради инцидентот со помошникот на Хари Реднап, Џон Џордан минатата недела. Пргавиот Италијанец имаше вербална и физичка пресметка со помошникот тренер на Тотенхем во поразот на "Росонерите" на својот Сан Сиро во осминафиналето од најелитното европско фудбалско натпреварување. Европската куќа на фудбалот го оцени потегот на Гатузо како "неспортско однесување". Гатузо доби жолт картон на мечот, воедно трет во Лигата на шампионите, што автоматски не му дозволуваше да игра на реваншот на 9. март на Вајт Харт Лејн. Казната важи за сите натпревари на кои Италијанецот може да игра, а тоа значи дека фактички ќе пропушти пет натпревари во европските купови. Одлуката стапува во сила веднаш, а фудбалерот има рок до четврток да ја обжали. Но од Милан најавија дека фудбалерот и клубот ја прифаќаат санкцијата и нема да упатат жалба. Иако популарниот "Рино" им се извини на ...
| | веќе видена | слични

Европската фудбалска федерација (УЕФА) го казни воинствениот плејмејкер и капитен на Милан, Џенаро Гатузо со четири натпревари неиграње, поради удирање со глава на помошник-тренерот на Тотенхен, Џо Џордан и хаосот што го направи по првиот натпревар од 1/8-финалето во Лигата на шампиони против "петлите". Гатузо за време на натпреварот го турна Џордан порај аут-линијата, а по завршување на средбата му се внесе во лицето и притоа го удри со глава, меѓутоа се обиде да го удри и Себастијан Басонг, кој влета да ја смири ситуацијата. Сведоците од тунелот на Сан Сиро тврдат дека капитенот на "росонерите" на овој натпревар се обидел да се пресмета и на патот кон соблекувалната, но Кевин Принс Боатенг и Алесандро Неста некако го смириле, пред Златан Ибрахимовиќ да го тргне на страна. Гатузо доби автоматска суспензија поради добиениот трет жолт картон, па всушност ќе биде суспендиран на пет натпревари, а Милан има три дена за жалба до УЕФА.
| | веќе видена | слични

Џенаро Гатузо доби четири натпревари забрана да настапува за Милан, поради инцидентот што го направи по завршувањето на првиот натпревар против Тотенхем од осмина-финалето во Лигата на шампионите. На оваа одлука што ја изрече УЕФА, играчот за врска на „росонерите“, може да се жали во рок од три дена, но, секако, тој нема да може да биде во составот на Милан за реванш средбата закажана за девети март.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Под влијание на Медитеранскиот циклон ОЛИВИЈА до крајот на денов ќе имаме облачно време со врнежи од дожд во најголемиот дел од државава додека на повисоките ...
сите 247 | | | веќе видена

Претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави синоќа дека Франција и САД би требало меѓусебно да се почитуваат, како што им доликува на едни долгогодишни ...
сите 156 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 282 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 115 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев уверува дека поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, кој е осуден на двегодишна затворска казна, а избега во Унгарија, ...
сите 198 | | | веќе видена

„Предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедува социјална праведност, повеќе пари кај граѓаните и поголема помош за секое ...
сите 201 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гатузо паузира четири меча

Од:
До кого (е-маил):
Порака: