Гатузо: Ако се докаже дека сум виновен, ќе се убијам пред сите!

Поранешниот италијански репрезентативец Џенаро Гатузо е подготвен да се убие доколку се докаже вината …Гатузо е осомничен за вмешаност во местење натпревари во периодот меѓу 2011 и 2013 година. Сепак, поранешниот фудбалер на Милан убедува дека е невин и дека тој е обвинет за нешто што не направил.“Никогаш во мојот живот не сум лажирал натпревари и никогаш не сум разговарал со никого за тоа. Не би знаел од каде да почнам, кога би сакал да наместам еден натпревар”-рече Гатузо, додавајќи:“Ако се докаже дека сум виновен, јас ќе одам во центарот на градот и јас ќе се убијам пред сите. Ова го зборувам од срце, зарем навистина некој мисли дека сум подготвен да го уништам своето име и слава? Тогаш не би можел никој да можам погледнам во очи. “
| | веќе видена | слични

Популарниот Рино Гатузо и денеска е топ тема во италијанските медиуми, а според најновите информации од Кремона каде се води операцијата „Ласт Бет" тој има големи шанси да излезе како невин во скандалот со наместени натпревари на Милан. Пензионираниот фудбалер примал пораки од Франческо Бацани кој е еден од четворицата уапсени и кој успевал да влегува во тренинг кампот на Милан, но Гатузо не му одговорил на ниту една. За „MilanNews" тој даде долго интервју во кое ги негира обвиненијата. „Играв 13 години за Милан и тоа беше посебен свет. Ниту еден функционер на клубот не ми кажувал дека треба да победам или да загубам на некој меч, затоа што ние одевме на терен секогаш на победа. Никогаш не сум имал средби за да наместам меч. Сум бил неколку пати во казино, но не сум правел забранети работи. Ова што ми се случува сега ме прави уште полут, затоа што доживеав стрес, но не ја губам волјата и понатаму да работам како тренер", вели Гатузо. Тој е поврзуван со четири сомнителни натпревари: Милан – Каљари 4:1 ...
| | веќе видена | слични

Џенаро Гатузо поранешниот незамнелив играч на Милан и во италјанската фудбалска репрезентација е дециден дека нема врска со обвинувањето за учество во местење на натпревари. Бескомпромисниот борец на теренот, Гатузо, кој ставаше глава каде што другите играчи не потураа ниту нога, е еден од осомничените во новата афера за наместени натпревари во италјанското првенство за периодот од 2011 до 2013 година. - Никогаш во животот не сум разговарал со никого за местење, а не да режирам натпревари. Ако се докаже дека сум местел, ќе одам во центар на градот и на плоштад пред сите ќе се убијам. Ова го зборувам од срце. Зарем мислите дека за неколку режирани мечеви би бил подготвен да си го урнам сиот углед? С` што сум градел во ист момент би паднало во вода, не би можел никого да погледнам во очи - изјави Гатузо по јавувањето на неговото име меѓу обвинетите.
| | веќе видена | слични
3 копии

Легендарниот фудбалер на Милан, Џенаро Гатузо е еден од осомничените во новата афера за лажирани натпревари во италијанската Серија А во периодот од 2011 до 2013 година. Поранешниот репрезентативец на Италија експресно ги демантираше сите новинарски текстови дека наместил неколку натпревари на Милан и додаде дека ако е точна таа информација веднаш ќе се упати во центарот на градот и ќе се убие на сред плоштад. “Никогаш во животот не сум наместил меч и никогаш не сум разговарал со никого за такво нешто. Не знам од каде да почнам дури и да сум сакал да наместам некој меч. Ако се докаже дека сум местел, јас ќе одам во центар на градот и на плоштад пред сите ќе се – убијам. Ова го зборувам од срце. Зарем мислите дека за неколку мечеви би бил подготвен да си го урнам сиот углед? Се што сум градел во ист момент би паднало во вода, не би можел никого да погледнам во очи“, изјави Гатузо.
| | веќе видена | слични

Гатузо е еден од обвинетите за местење натпревари во најновата истрага која што деновиве го потресува италијанскиот фудбал. Вчера италијанската полиција изврши рација во домот на поранешниот фудбалер на Милан, Џенаро Гатузо, кој за италијанските медиуми порача дека ќе го исчисти своето име изјавувајќи дека е лут и навреден. ,,Да разјаснам. Никогаш во животот не сум местел натпревари. Никогаш со никого воопшто не сум разговарал за тоа. Искрено, не знам ниту од каде би почнал доколку решам да наместам некој натпревар'', изјави Гатузо и додаде: ,,Доколку докажат дека сум виновен, ќе одам во центарот на градот и ќе се убијам пред сите. Ова го зборувам од срце. Зарем некој навистина мисли дека сум бил подготвен да го срушам целиот мој углед и име со местење на еден, два или три натпревари? Па, не би можел после тоа никого да погледнам во очи. Се' што сум градел во мојата кариера во истата секунда би ќе падне во вода'', порача Гатузо.
| | веќе видена | слични
3 копии

Џенаро Гатузо, поранешнот италијански фудбалер е под истрага поради наводно уество в местење натпревари, а го поврзуваат со групата луѓе која беше уапсена поради оваа причина, откако претходно им беа претресени становите. Некогашниот играч на Милан бил меѓу осомничените кои што во својот дом биле посетени од чуварите на редот и мирот. -Ако се докаже дека сум крив, ќе отидам во центарот на градот и ќе се убијам пред сите. Ова го зборувам од срце, зарем навистина некој мисли дека сум спремен да го нарушам целиот свој углед и да наместам неколку натпревари? Неможам после тоа некој да го погледнам во очи. Се би паднало во вода се што сум градел во истата секунда, вели Гатузо. По сослушувањето Гатузо за италијанските медиуми изјавил дека ќе стори се за да ја отстрани дамката од своето име. „Лут сум и навреден поради ова кое што се случи. Сепак и мирен сум, ќе ја одбранам мојата чест и моето име, ќе докажам дека сум невин за сето она за кое ме обвинуваат“, вели Гатузо. „Не сакам тоа да ми биде дамка во животот и ...
| | веќе видена | слични

Легендарниот играч на Милан, Џенаро Гатузо, беше изненаден од веста дека учествувал во местење дуели во италијанската Серија А. Пред два дена полицијата влезе во домот на некогашниот капитен на „росонерите“ и бараше докази за негова вмешаност во скандалот. Популарниот Рино вели дека со сите сили ќе се бори да докаже дека е невин. „Да разјасниме веднаш. Никогаш во живот не сум местел мечеви. Дури не сум ни зборувал за местење. Ако се докаже дека сум виновен, ќе отидам во центарот на градот и ќе се убијам пред сите. Ова го зборувам од срце. Зар навистина некој мисли дека сум бил подготвен да го загубам целиот углед што сум го градел за да наместам неколку меча? Па не би можел никого да погледнам в очи“, вели Гатузо, кој важеше за еден од најголемите борци на теренот. Како сомнителни се јавуваат пет меча во периодот од 2011 до 2013 година на кои играле италијанските гиганти Милан, Интер и Јувентус. Покрај Гатузо, меѓу сомнителните е и Кристијан Броки, кој има играно за Милан, Интер и за Лацио.
| | веќе видена | слични

Поранешниот фудбалер на Милан Џенаро Гатузо, вчера беше обвинет дека учествувал во нов скандал во наместени фудбалски натпревари. Меѓутоа темпераментниот Италијанец не успеа да се воздржи од коментари: - Јас не можам да поднесам да загубам ни на тренинг, тоа добро го знаат сите што ме познаваат. Не сакам да губам, а во врска со местење на натпревари, немам никаква поврзаност. Никогаш никој не ме контактирал по тој повод, а и кога би сакал да наместам натпревар не би можел тоа да го направам. Не можам ова да го поднесам. Знам дека ова што ќе го кажам е тешка изјава, но доколку се докаже дека сум местел, ќе отидам во центарот на градот и ќе се убијам пред сите од срам – рече Гатузо.
| | веќе видена | слични

Поранешниот италијански репрезентативец и фудбалер на Милан, Џенаро Гатузо, еден од најборбените фудбалери, но и еден од најголемите кавгаџии на зелениот терен, најави дека ќе се самоубие, ако се докаже неговата вина за лажираните мечеви во најновиот скандал на Апенините.Гатузо е еден од осомничените во новата афера во периодот од 2011 до 2013 година за лажирани мечеци, но тој е убеден дека е невин и дека на теренот не направил ништо погрешни.„Никогаш во животот не сум наместил меч и никогаш не сум разговарал со никого за такво нешто. Не знам од каде да почнам дури и да сум сакал да наместам некој меч. Ако се докаже дека сум местел, јас ќе одам во центар на градот и на плоштад пред сите ќе се – убијам. Ова го зборувам од срце. Зарем мислите дека за неколку мечеви би бил подготвен да си го урнам сиот углед? Се што сум градел во ист момент би паднало во вода, не би можел никого да погледнам во очи“, изјави Гатузо.
| | веќе видена | слични

Поранешниот италијански фудбалер Џенаро Гатузо кој се најде среде скандал за местење натпревари, изјави дека ќе се убие ако се докаже дека е виновен. -Ако се докаже дека сум крив, ќе отидам во центарот на градот и ќе се убијам пред сите. Ова го зборувам од срце, зарем навистина некој мисли дека сум спремен да го нарушам целиот свој углед и да наместам неколку натпревари? Неможам после тоа некој да го погледнам во очи. Се би паднало во вода се што сум градел во истата секунда, вели Гатузо. Гатузо додава дека е премногу лут и навреден и дека не сака ова да му остане дамка во животот.
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 152 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 197 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 113 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гатузо: Ако се докаже дека сум виновен, ќе се убијам пред сите!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: