ЕКСПЛОЗИЈА ВО КИНА: Осум лица загинаа при пожар во хемиска фабрика (ФОТО/ВИДЕО)


2 копии

Кинеските медиуми јавија дека несреќата била предизвикана од експлозија на резервоар со течен гас Осум лица загинаа при експлозија и пожар во хемиска фабрика во источната кинеска провинција Шандун. Кинеските медиуми јавија дека несреќата била предизвикана од експлозија на резервоар со течен гас во зоната за товарење и истоварање во фабриката „Лини Зињу петрокемикал“, денеска околу пладне по локално време. | @inter_pl | Mueren 8 personas en explosión en planta de productos químicos en #China pic.twitter.com/sq94nR79Sk — Prensa Libre
| | веќе видена | слични

Пострашно од самиот пожар е процеcот на гасење. На прв поглед изгледа едноставно – сипи вода и готово. Во реалноста е сé освен тоа.Видеово доаѓа од противпожарниот оддел на Салем, Орегон (САД), и демонстрира дел од можните сценарија при гасење на пожар во една куќа. Макетата е специјално дизајнирана од пожарникарот Фицпатрик, за да може визуелно да им ја објасни динамиката на вентилација на пожар во затворена структура на новите регрути.Вентилирање на пожарот е речиси задолжителен чекор при контрола на пожар, особено кога има заробени лица кои треба да бидат спасени. Целта е да се контролира протокот на топлината и нус-продуктите (гасовите) од горењето, и да се насочат надвор од објектот. Тоа се постигнува со отварање на стратешки отвори – врати и прозори, а некогаш и рушење на ѕид, таван или кров. Секој објект е различен, и секое сценарио бара посебна стратегија. Дури и една врата може да се покаже како погрешна.Една од тактиките за контрола на пожар е таканаречената „вертикална вентилација“. Клучен чекор ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Најмалку две лица загинаа при огромен пожар на станица “Киевска” во Москва, пренесоа локалните медиуми. Над 3 500 лица беа евакуирани од зградите околу железничката станица, вклучувајќи и од шопинг центар, кој се наоѓа во близина. Во реонот се кревале густи облаци чад. Пожарот е изгаснат, објави Макфакс.
| | веќе видена | слични

Повеќе од 3.500 се евакуирани од трговски центар в близина на Киевската железничка станица во Москва откако таму избил пожар, пренесуваат руските медиуми. Пожарот избил кога оган зафатил магацин на железничката станица која се простира на површина од близу 1.000 метри квадратни. Причините за пожарот не се познати. Пожарникарите се на местото на настанот, а жителите ги напуштија објектите во близина поради густиот чад околу станицата. Се уште нема информации дали има повредени во пожарот, но се претпоставува дека има голема материјална штета во магацинот и на станицата.
| | веќе видена | слични
3 копии

Јужноафриканскиот крајбрежен град Најсна го зафати силен пожар. Над 10.000 лица се евакуирани. Десетици домови, како и болници и училишта се уништени како последица од пожарот што со голема брзина се шири поради силниот ветер. Локалните медиуми јавија дека војската планира да им помогне на спасувачките екипи во Најсна. Градот е популарна туристичка дестинација.
| | веќе видена | слични

Во тек е полициска истрага за утвдрување на причините за несреќата, при што не е исклучлена можноста за намерно подметнување на пожаротПожар избувна во неделата во центар за сместување на лица кои аплицирале за азил во Шведска во градот Содерхамн, поради што од објектот биле евакуирани околу 60 лица.Како што јави ДПА, пожарот во еднокатниот центар во Сидерхамн, кој се наоѓа северно од Стокхолм, избувнал околу 4 часот од засега непознати причини.Во тек е полициска истрага за утвдрување на причините за несреќата, при што не е исклучлена можноста за намерно подметнување на пожарот.Директорот на Центарот, Ерик Першон изјајави дека мигрантите, кои беа сместени во објектот, времено ќе бидат префрлени во други згради, нагласувајќи дека некои од нив се „многу вознемирени" затоа што во огнот им изгореле документите за идентификација и многу лични предмети.
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 285 | | | веќе видена

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 61 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Намалувањето на загадувањето на воздухот од в година ќе биде стратешки приоритет на Владата. „На седницата што се одржа вчера беше разгледан и усвоен предлог ...
сите 233 | | | веќе видена

Обвинителството за организиран криминал и корупција го истражува бегството на поранешниот премиер Никола Груевски. Обвинител веќе ги прибира доказите, дали ...
сите 42 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕКСПЛОЗИЈА ВО КИНА: Осум лица загинаа при пожар во хемиска фабрика (ФОТО/ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: