Ноќеска почувствуван земјотрес во Охрид, Струга и Ресен


5 копии

Земјотрес со магнитуда од 2,8 степени сопред Рихтер и интензитет од III до IV степени според Европската макросеизмичка скала утринава во 1 часот и 2 минути е почувствуван во Охрид, Струга и Ресен. Како што информира Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, епицентарот на земјотресот потекнува од охридското епицентрално подрачје.
| | веќе видена | слични

По силниот земјотрес што се случи во 13.08 часот со јачина од 5 степени, регистрирани се уште неколку потреси со послаб интензитет. Во 13.47 часот со јачина од 2.8 степени на 10 километри од Ресен. Следниот бил во 13.54 часот со јачина од 2.6 степени со епицентар на 5 километри оддалеченост од Косел. Десеттина минути подоцна, во 14.08 часот регистриран е земјотрес со јачина од 3 степени и во 14.31 часот потрес од 2.8 степени со епицентар на 6 километри од Косел.
| | веќе видена | слични
5 копии

Паника и штети предизвика последниот земјотрес во Охрид, кој го погоди регионот денеска, околу 13.18 часот, а беше почувствуван и во главниот град. Кај поновите згради има напукнати ѕидови и паднат малтер, а кај постарите градби има повеќе паднати оџаци и керамиди, како и оштетувања на фасадите. Ова беше најсилен од сите земјотреси кои досега го зафатија регионот. Потресот траеше подолго од претходните, поради што и последиците од него се поголеми. „Сè уште не сме се јавиле во Центарот за известување, но во однос на вчера овој земјотрес беше многу пострашен и предизвика многу голема вознемиреност“, велат жителите на Охрид. Паника владее буквално во целиот град, сите се излезени на улица и стравуваат од нови потреси. Дури има и појава поедини туристи да заминуваат од градот. За конкретни штети најчесто се јавуваат сопствениците на супермаркети, каде има поголем број паднати рафтови. Досега 20 пријави за штети во Охрид До Центарот за управување со кризи досега има 20 пријави за штети во Охрид, предизвикани од ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Вчера неколку земјотреси го потресоа Охрид. Најсилниот со јачина од 4 степени според Рихтер се случи во 11.39 часот. Граѓаните на Охрид во изминативе две недели се вознемирени бидејќи на охридското тло се регистрирани повеќе од 800-ни земјотреси. Видеото е снимено вчера во охридски маркет, пренесува охридњуз, погледнете.
| | веќе видена | слични
7 копии

Професорот и директор на ИЗИС, Михаил Гаревски, во интервју за Макфакс смирува дека не очекува посилен земјотрес од 5 степени по Рихтер во Охрид, но и дека земјотресите не може да се предвидуваат. Тој потенцира дека треба да поминат уште години за да се случи посилен земјотрес со магнитуда над 6 степени, каков што се случил во 6 век во Охрид. Макфакс интервјуто со професорот Гаревски го правеше еден час пред да се случи силниот земјотрес во охридскиот регион од 5,0 степени по Рихтер. „Во моментов дефинитивно се активирани раседите од македонската страна во охридскиот регион, од Косел, до Свети Наум, па надоле накај Корча. Навистина би било неодговорно да предвидувам дали ќе има поголем земјотрес, зошто земјотересите и не се предвидуваат“, вели Гаревски. Тој објаснува дека е лошо што овде нема изразити удари, односно фор шок, меин шок или главен удар, а земјотресите се многу блиски. Сепак, од друга страна, вели професорот, истрошена е дел од енергијата околу овие раседи и самото напрегање е ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Паника кај жителите и туристите во Охрид по земјотресот од 5 степени кој се случи во 13:18 часот урна балкони, направи пукнатини на ѕидови и турна рафотви во продавници. Жителите се надвор, а дел од туристите веќе си заминувале од градот. - Беше страшно, дрмаше многу и се чини дека траеше долго. Луѓето се исплашени, сите се излезени надвор – се првичните реакции на дел од жителите. Eпицентарот бил на 12 километри од градот и на длабочина од 10 километри во близина на селото Косел. Според Сеизмолошката лабораторија, земјотресот што ги извади охриѓани на улица, бил почуствуван и во Скопје со јачина од 3,7 сетепени.Инаку, земјотресите во Охрид почнаа на 18. јуни, а ова е прв земјотрес кој предизвика штета.
| | веќе видена | слични
7 копии

Земјотресот со магнитуда од 5 степени според Рихтеровата скала што попладнево во 13:18 часот го потресе охридскиот регион, ги вознемири охриѓани и туристите во градот, кои излегоа пред своите домови и објектите каде што престојуваат.На некои објекти забележани се помали оштетувања и напукнувања, а жителите на Охрид и околните места се жалат на мирис на сулфур.Според Надица Вчкова од Дирекцијата за заштита и спасување до 15 часот на бесплатниот телефонски број 195 на Регионалниот центар за управување со кризи имало само пет-шест пријави и тоа за напукнати тавани, паднати или оштетни оџаци, автомобили и паднати дрвја. Епицентарот на земјотресот бил 10 километри источно од Охрид, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.Според досегашните податоци, земјотресот е почувствувн во епицентралното подрачје со интензитет од VII-VIII степени според Европската макросеизмичка скала. Со помали интензитети, земјотресот е почувствуван на цела територија на Република Македнија и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Напукнати ѕидови и расфрлани предмети од балконите се јасно видливи на фотографиите кој светскиот сервис за известување за земјотреси ги објави во врска со попладневниот земјотрес во Охрид кој беше со јачина од 5 степени и се почувствува дури и во Скопје. Преку социјалните мрежи охриѓани јавуваат дека во домовите им паѓале предмети закачени на ѕидовите и имало слични помали штети. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денес 3.7.2017 год., регистрира силен земјотрес чиј епицентар се наоѓа на 10км источно од Охрид. Земјотресот се случи во 13 часот и 18 минути и беше со Рихтерова магнитуда 5,0. Според досегашните податоци земјотресот е почувствувн во епицентралното подрачје со интензитет од VII-VIII степени според Европската Макросеизмичка Скала. Со помали интензитети, земјотресот е почувствуван на цела територија на Република Македнија и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

По трите денешни земјотреси во Охрид, точно во 13.18 часот попладнево земјотрес го стресе и Скопје. Според грчките сеизмолози пои први го регистрираа земјотесот бил со јачина од 5,1 степен по Рихтер и бил на македонска територија, некаде во охридскиот регион. Досегашните земјотреси не се почуствуваа во Скопје, но овој е насилен досега. Повеќе информации подоцна.
| | веќе видена | слични
4 копии

Уште два земјотреси, најверојатно „афтер-шокови“ се регистрирани во регионот на епицентарот на најсилниот земјотрес во Охрид од 5 степени. Според информациите, последниот бил регистриран во 14:08 со интензитет од 3 степени според Рихтер. Претходно во 13:47 бил регистриран уште еден земјотрес од 2,4 степени.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 96 | | | веќе видена

Момчето за кое вчера за малку ќе се удавеше скокајќи по крстот, пропаднал во кал. Нему не му се слошило како што првично се мислеше. Како што објави Досие.мк ...
сите 151 | | | веќе видена

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 261 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 94 | | | веќе видена

Скандалот на Јелена Карлеуша и фудбалерот Огњен Врањеш никако да стивне, секој ден се појавува нов доказ против пеачката.Пеачката ставајќи на Инстаграм ...
сите 208 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ноќеска почувствуван земјотрес во Охрид, Струга и Ресен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: