КАКО ПОЧНА ПУКАЊЕТО: Снимени првите истрели во Лондон (ВИДЕО)


Полициската акција траела осум минути, при што веднаш после пристигнувањето полицајците се распоредиле низ баровите, да ги заштитат луѓето, а во исто време почнал и нападот врз терористите, кои биле ликвидирани на самото место Луѓе трчаат по улицата, полициски сирени, врисоци и одеднаш одекнуваат рафални истрели, по што следи масовно бегање од местото каде се случува престрелката. Тоа се гледа на една од снимките направени на почетокот од полициската акција за ликвидирање на терористите кои го извршија крвавиот напад во Лондон . Полицијата користела автоматско оружје во конфронтацијата со напаѓачите, кои на себе носеле и лажни појаси за експлозив. Во нападот загинаа седуммина, а повредени се речиси педесет луѓе. Напаѓачите прво со комбе почнале да ги газат луѓето во близина на Лондонскиот мост, за потоа со мачети и ножеви да почнат крвав пир кај пабовите и рестораните во близина на Бороу маркет. Полициската акција траела осум минути, при што веднаш после пристигнувањето полицајците се распоредиле низ ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Официјалната посета на американскиот претседател Доналд Трамп на Велика Британија е одложена откако тој по телефон ја известил премиерката Тереза Меј дека не сака да патува во Лондон се додека нема јавна поддршка за посетата.Ова го објави денеска Гардијан. Во написот се додава дека Трамп рекол оти нема да замине во посета на Британија ако има јавни протести низ државата. Извор за весникот е советник на Меј кој присуствувал при разговорот. За посетата не беше назначен конкретен датум. Портпарол на Кабинетот на Меј засега не ги коментираше наводите на весникот. Меј го покани Трамп да ја посети Британија седум дена по неговата инаугурација, откако беше во посета на Белата куќа.
| | веќе видена | слични

Во написот се додава дека Трамп рекол оти нема да замине во посета на Британија ако има јавни протести низ државата. Извор за весникот е советник на Меј кој присуствувал при разговорот. За посетата не беше назначен конкретен датум. Портпарол на Кабинетот на Меј засега не ги коментираше наводите на весникот. Меј го покани Трамп да ја посети Британија седум дена по неговата инаугурација, откако беше во посета на Белата куќа.
| | веќе видена | слични
4 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп во телефонски разговор со британската премиерка Тереза Меј ги потврди потребите од „специјални односи“ меѓу Вашингтон и Лондон. Тој изјави дека со нетрпение очекува да работи заедно со Меј „околу заедничките цели и интереси во следните години“, соопшти Белата куќа. Францускиот претседател Емануел Макрон, исто така, оствари телефонски разговор со британската премиерка, изразувајќи задоволство дека таа ќе продложи да биде близок партнер. Тој ја покани да ја посети Франција наскоро и двајцата се согласија дека „силното пријателство меѓу двете земји е важно и ќе продолжи“. Конзервативната партија на Тереза Меј победи на парламентарните избори во Велика Британија во четвртокот, но го загуби апсолутното мнозинство во Парламентот, освојувајќи 318 мандати во 650-члениот Парламент.
| | веќе видена | слични

Нивните повиците покажуваат дека Вашингтон и Париз се за одржување на врските што го развиле со Меј, и покрај притисокот од опозициски групи во Велика Британија кои бараат таа да се повлече откако нејзината конзервативна партија го загуби мнозинството во парламентот на предвремените избори. Меј изјави дека ќе се обиде да формира малцинска влада. Трамп во повикот ја истакна неговата посветеност на "специјалните односи" меѓу САД и Велика Британија и кажа дека одвај чека да работи со Меј "на заедничките цели и интереси во годините што доаѓаат", соопшти Белата куќа. Меј беше првиот странски лидер кој го посети Трамп во Белата куќа, а Стејт департментот на САД ја нарече "верен сојузник".
| | веќе видена | слични
4 копии

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека е пронајден и третиот Французин убиен во терористичкиот напад на Лондонскиот мост над реката Темза во саботата навечер, пренесе БТА. Информацијата се уште не е формално потврдена, но блиските на исчезнатиот француски државјанин Ксавие Тома се информирани за последните настани, и се чека на идентификување на жртвата. Ова е осмата жртва на нападот со автобус и ножеви, при што беа ранети околу 50 лица. Во моментот на нападот, Тома (45) бил на мостот со своја пријателка. Таа пак, била удрена од автобусот на терористите и е сериозно повредена.
| | веќе видена | слични

Како што пренесуваат британските медиуми, денес било пронајдено телото на исчезнатиот француски државјанин во лондонската река Темза. Британската полиција која деновиве интензивно го бараше францускиот државјанин кој што исчезна во саботата за време на терористичкиот напад во Лондон, соопшти дека неговото тело било пронајдено во Темза. Се смета дека Французинот е осмата жртва на терористичкиот напад во британската престолнина. Као што пренесуваат британските медиуми, официјална идентификација на пронајденото тело се уште не е извршена, но семејството на исчезнатиот Французин е известено дека во реката било пронајдено телото. Француските власти претходно соопштија дека два француски државјани го загубиле животот во нападот кој се случи во саботата на еден мост во Лондон, а од француското министерство за надворешни работи соопштија дека третиот француски државјанин се води како исчезнат. Во саботниот најнов терористички напад кој што ја погоди Велика Британија, тројца напаѓачи - радикални исламити, со ножеви и ...
| | веќе видена | слични

Скотланд Јард соопшти дека формална идентификација се уште не се спровела, но оти голема е веројатноста да се работи за Томас. Томас последен пат бил виден како пешачи заедно со својата девојка по лондонскиот мост заедно со неговата девојка Кристин Делкрос, која е во тешка здравствена состојба.
| | веќе видена | слични
2 копии

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон изјави за „Би-Би-Си“ дека не гледа причина да биде откажана државната посета на претседателот на САД Доналд Трамп во Обединетото Кралство.Џонсон оценува дека полемиката на Трамп со градоначалникот на Лондон, Садик Хан не треба да биде причина за да се откаже посетата.– Поканата беше испратена и примена, не гледам причина да биде преразледана, нагласи Џонсон.Претходно Хан предложи да бие укината посетата на Трамп на Велика Британија, планирана за на есен, поради критиките што тој ги упати кон градоначаникот на Лодон. По саботниот напад во Лондон, Трамп на неговиот Твитер налог го обвини Хан дека не ги сфаќа сериозно терористичките закани.Повод за тоа беше повикот на градоначалникот за жителите на Лондон да не се вознемируваат од зајакнатото присуство на полицијата по нападот.
| | веќе видена | слични

Полицијата во Велика Британија идентификуваше двајца од напаѓачите од Лондон. Првиот е именуван како Хурам Бат, 27 годишен Пакистанец кој и бил познат на полицијата и разузнавачката агенција МИ5, но претходно немале доволно докази за да го обвинат за планирање на терористички напад. Британските медиуми известија и дека постојат сомнежи дека лицето учествувало документарен филм за радикален исламизам. Вториот напаѓач е идентификуван како Рашид Редуан, 30 годишен маж со мароканско и либиско потекло, кој работел како готвач. Претходно полицијата уапси 12 лица кои се сомничат за поврзаност со нападот. Терористичкиот чин се случи во саботата кога тројца напаѓачи убија седум лица, а најмалку 48 се здобија со повреди во Лондон. Напаѓачите прво со бело комбе удриле во пешаци на Лондонскиот мост, а потоа излегле тројца мажи и почнале со ножеви да бодат луѓе викајќи ова е за Алах. Полицијата соопшти дека трите лица носеле лажни самоубиствени елеци, а потоа биле убиени од страна на безбедносните сили. За нападот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 191 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 52 | | | веќе видена

Оставки од претседателот Александар Вучиќ, премиерката Ана Брнабиќ, собранискиот спикер Маја Гојковиќ, оставка на раководството на РТС и обезбедување услови за ...
сите 200 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 94 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

КАКО ПОЧНА ПУКАЊЕТО: Снимени првите истрели во Лондон (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: