Галии: Македонија им даде лекција по патриотизам и храброст на поголемите земји

3 копии

Македонија е релативно мала земја, но таа им даде лекција по политичка храброст, патриотизам, и учтивост на поголемите земји од Европа. Македонците им одолеалеја на сите притисоци, валкани трикови, заканите лансирани против нив од страна на т.н. меѓународна заедница, преку дипломати и преку мрежата на Џорџ Сорос, вели италијанскиот аналитичар Андреа Галии за Програмата „Гласот на народот“. Одговарајќи зошто се случува овој жесток притисок за да се дестабилизира Македонија и да се спречат избраните лидери да владеат тој потенцира дека се повеќе и повеќе луѓе надвор од земјата сметаат дека, причината е едноставна – Македонија одбива да ја наведнува главата и да прифати наредби однадвор кои ќе ја уништат. Партијата на Никола Груевски ја доби поддршката од Македонците повторно за наредните години. Поддршката која ја ужива е јасно изразена на изборите и на улиците со најголема демонстрација на поддршка некогаш регистрирана. Но секој пат кога народот ја изразува својата волја, т.н. меѓународна заедница се ...
| | веќе видена | слични

Одговарајќи зошто се случува овој жесток притисок за да се дестабилизира Македонија и да се спречат избраните лидери да владеат тој потенцира дека се повеќе и повеќе луѓе надвор од земјата сметаат дека, причината е едноставна – Македонија одбива да ја наведнува главата и да прифати наредби однадвор кои ќе ја уништат. Партијата на Никола Груевски ја доби поддршката од Македонците повторно за наредните години. Поддршката која ја ужива е јасно изразена на изборите и на улиците со најголема демонстрација на поддршка некогаш регистрирана. Но секој пат кога народот ја изразува својата волја, т.н. меѓународна заедница се мешала со ароганција против оваа волја“, истакнува Галии. Тој наведува дека последниот инструмент кој се користи за таа цел е лидерот на опозицијата Зоран Заев поддржан од страна на „машината за напад” Сорос кои ги финансирал тековните обиди на шарената револуција. – Тоа не помина. Потоа моќна разузнавачка агенција интервенираше со операција без преседан на информации од воено разузнување. Но, ...
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 288 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 287 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 85 | | | веќе видена

Владата засега не се откажува од еколошките налепници и покрај тоа што премиерот изјави дека тоа би било еден вид дискриминација. Заменик министерот за животна ...
сите 113 | | | веќе видена

Театралните проверки и потраги по Никола Груевски во понеделнкот попладнето во неговиот дом и во гаражите на партиското седиште на ВМРО-ДПМНЕ, каде што алфите ...
сите 16 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Галии: Македонија им даде лекција по патриотизам и храброст на поголемите земји

Од:
До кого (е-маил):
Порака: