Набљудувачница за птици кај Уларци по повод одбележувањето на Денот на штркот

07.05.2018 Во рамки на одбележувањето на Денот на штркот во општина Чешиново-Облешево беше предадена во употреба наменска набљудувачница за птици. Објектот е лоциран кај селото Уларци и е дел од проектот “Wet Meadows and Pastures“ што заеднички го реализираа Локалната самоуправа и Македонското еколошко друштво со грант од германската фондација Еуронатура. Пред неколку години МЕД спроведе броење на гнездата на штрковите во општина Чешиново-Облешево при што беше утврдено дека ги има близу 100, односно дека во регинот живее најголема популација од овие птици.
| | веќе видена | слични

Сколовранец, славејче, полска врана, лазач – се дел од птиците кои денеска ги набљудувавме со двоглед во Градскиот парк во Скопје заедно со Македонското еколошко друштво во рамки на нивната бесплатна едукативна тура по повод Светскиот ден на птиците преселници. Водичот Данка Узунова, зборуваше за карактеристиките на секоја од птиците која беше забележана, како и за важноста и предизвиците со кои се соочуваат птиците преселници за време на нивната преселба. „Знаеме од основно училиште дека на пролет доаѓаат ластовичките и штрковите, тие ја означуваат пролетта, си заминуваат на есен. На пример, селската ластовичка, односно ластовичката што сите ја знаеме, доаѓа од Централна или Јжна африка, исто како и штрковите. Значи, тоа се растојанија што се поголеми од 30 000 километри. За време на тоа прелетување, кога доаѓаат на нашата територија, мора да имаат одмаралишта, каде прават обнова на храна, се одмараат… Но, во тој долг патат се среќаваат со секакви земји, традиции и култури“, објасни Узунова. „На пример, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонско еколошко друштво (МЕД) денеска ќе го прослави Светскиот ден на птици преселници во Градскиот парк во Скопје со едукативни тури за набљудување птици. Вакви тури се спроведуваат за првпат во Градскиот парк и ќе бидат предводени од истражувачите на птици од МЕД. Преселбата на птиците е еден од најинтересните феномени во природата. Милијарди птици гнездат, презимуваат и ги користат како одморалишта мноштвото значајни подрачја за птици по должина на африканско-евроазискиот, северно-јужноамериканскиот, и источноазискиот и автстралиско-азискиот прелетен пат.„Шампион во преселбата е арктичката чигра, која двапати годишно прелетува помеѓу Исланд и Антарктик, што е растојание од 70 000 километри во еден правец! Слични шампиони од птиците преселници среќаваме и низ урбаните средини во Македонија, кои често остануваат незабележани. В недела преку нашите двогледи на скопјани ќе се обидеме да им ги доближиме птиците обична пиштарка, селската ластовичка, славеј, пчеларка и други“, изјави Данка Узунова од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Обезбедените видеа и аудио-атеријали се само за овој случај што го отворивме сега, за овие двајца осомничени. А понатаму во истрагата дали ќе се појават докази ...
сите 341 | | | веќе видена

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 123 | | | веќе видена

Неименуван американски претставник, задолжен за одбранбени прашања, за американските медиуми кажал дека „САД се сомневаат дека Иран веќе запленил танкер со ...
сите 127 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 142 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 103 | | | веќе видена

Руските комичари Вован (Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Стољаров) во пресрет на претседателските избори во Украина три пати разговарале со косовскиот ...
сите 183 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Набљудувачница за птици кај Уларци по повод одбележувањето на Денот на штркот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: