Ванхојт: Вака не се преговара - една од најголемите партии не го почитува договореното


Медијаторот Питер Ванхојт по денешната уште една средба на работната група за спроведување на договорот од Пржино, изјави дека една од најголемите партии не го почитува дадениот збор, не почитува никаков краен рок и не го почитува договорот. „Подготвивме нацрт-верзија за измена на законот за избор на специјален обвинител и дискутиравме и за можни имиња. Но имаме сериозни проблеми. Една од најголемите партии не почитува никаков краен рок и не го почитува она што досега е договорено. Вака не се преговара. Вака не може да се постигне договор. Мора да се почитува она што е договорено. Во Европа имаме систем на вредности и мислам дека луѓето и земјите што сакаат да бидат членки на ЕУ треба да ги почитуваат и да ги прифатат тие вредности“, изјави Ванхојт пред Клубот на пратениците во Скопје, каде што се одржуваат преговорите. Денеска првпат било отворено и прашањето за името на можниот специјален јавен обвинител. Претставниците на четирите партии учесници во преговорите имале список со по тројца кандидати за ...
| | веќе видена | слични

Катица Јанева ќе биде нов специјален обвинител. По целоноќни преговори утрово околу 8 часот четирите најголеми политички партии и странските олеснувачи се договорија гевгелиската обвинителка да ја води истрагата за птислушувањата и случајот Пуч. 3 часа претходно тие го усогласија и посебниот закон кој денеска го изгласа Собранието Сите политички партии велат дека се задоволни и имаат свои очекувања Независните пратеници се противат на законското решение кое според нив има многу пропусти Извори од ВМРО-ДПМНЕ за Сител велат дека целта е постигната бидејќи изборот на специјалниот јавен обвинител ја тргна и последната пречка за одржување на предвремени парламентарни избори во април годинава, датум од кој според партиски извори СДСМ бега како од оган. Според законот специјалниот обвинител ќе биде автономен и ќе има сопствен буџет. Ќе може сам ќе ги предлага своите помошници а за нивниот избор ќе решава Советот на јавни обвинители. Помошниците на обвинителот ќе имаат овластување да ги застапуваат обвиненијата но ...
| | веќе видена | слични

Граѓанските активисти од иницијативата „Ајде“, денеска се собраа пред Собранието, каде пратениците го гласаа законот за специјалното обвинителство, по согласноста на четирите партии за законското решение како и за личноста која е избрана – Катица Јанева. Видео – НОВА
| | веќе видена | слични

КАТИЦА ЈАНЕВА ИЗБРАНА ЗА НАЈЖЕШКАТА ФУНКЦИЈА Случаите кои ќе ги отвори специјалниот обвинител Катица Јанева ќе бидат под меѓународен мониторинг, од отворањето на истрагата и поднесувањето евентуални обвиненија, па се до до судскиот процес и изрекувањето на пресудата за секој од случаите поврзани со прислушувањето, без исклучок. Тие експерти, обвинители и истражители што ќе го набљудуваат текот на истрагите и на судските процеси и кои, според новиот закон, ќе му помагаат на специјалниот обвинител ако побара меѓународна помош, ќе бидат делегирани од ЕУ и од САД. Ова било најголемото изненадување за партиите кое го ставиле на маса вчераутро Ван Хауте и амбасадорите. Некои го доживеале како студен туш, а некои се радувале. Начелно, и СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се восхитуваа дека тоа, всушност, било "најдоброто и највредно нешто постигнато со договорот за специјален обвинител". Овој мониторинг ќе трае пет години, колку што ќе трае специјалното јавно обвинителство. Вчера партиите не открија чиј предлог е Јанева, покрај ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Катица Јанева утрово е најбараното име на интернет и најозборуваното во земјава. Обвинителката која до ноќеска ја знаеја нејзините соседи во Гевгелија и сигурно и колегите во фелата, ноќеска ги остави без спиење преговарачите на најголемите партиите во земјава. Но не само таа, уште поголема мака на тимовите кои требаше во дело да го спроведат договорот од Пржино им зададоа законот кој на специјалната обвинителка требаше да и овозможи специјален третман и независност да ги истражи „бомбите“ на Заев и пучот за кој Груевски тврди дека му се направил. 15-ти септември тимовите на 4-те најголеми партии во земјава го дочекаа со изгрејсонце на преговарачка маса. Заедно со нив ги раздени и дел од нивните лидери. Никола Груевски и Зоран Заев по повеќедневен неуспех на нивните преговарачи, изборот на специјалниот обвинител го земаа во свои раце. Ги потурнаа амбасадорите Џес Бејли и Аиово Орав и се договорија. ДУИ го бараше Бадинтер, но и рамномерна распределба и тоа го доби. На тој колосек беа и ДПА. Ригoрозен и ...
| | веќе видена | слични

Откако работните групи на четирите најголеми партии донесоа одлука за специјалниот обвинител, односно поставувањето на актуелната обвинителка Катица Јанева, во Собранието денеска се гласа за донесување на новиот закон за нејзините ингеренции. Во Собрание се гласа по брза постапка предлог-Законот според кој таа самата ќе ги избира своите соработници. Согласно законот, ниту еден јавен обвинител во Обвинителството, вклучувајќи го и Марко Зврлевски, нема да може да влијае на нејзината работа, или да бара извештаи по предмети. СОБРАНИЕТО ВО ЖИВО на овој линк.
| | веќе видена | слични

За време на средбата немаше информации, ниту пристап на новинарите во Клубот на пратеници, а до затворањето на весникот средбата сѐ уште траеше. Доколку партиите ги усогласат ставовите за предлог-законот, следен чекор ќе бидат и конкретни персонални предлози за обвинител. Во врска со тоа дали има некаква согласност за специјалниот јавен обвинител, со оглед на тоа што рокот притиска, од делегацијата на ЕУ во Македонија кратко ни одговорија дека договорот мора да се испочитува, до денеска, 15 септември Амбасадорот на САД Џес Бејли меѓу првите пристигна на разговорите ДЕНЕСКА ИСТЕКУВА РОКОТ ЗА ИЗБОР НА СПЕЦИЈАЛЕН ОБВИНИТЕЛ Рокот за избор на специјалниот обвинител изминува денеска, а партиите во текот на вчерашниот ден долго преговараа на средбата на работната група во Клубот на пратеници. За време на средбата немаше информации, ниту пристап на новинарите во Клубот на пратеници, а до затворањето на весникот средбата сѐ уште траеше. Пред да започне средбата, во Клубот посебно се состанале тројцата посредници, ...
| | веќе видена | слични

Пред малку Собранието го изгласа Законот за специјален обвинител. Сите присутни, 111 пратеници гласаа „за“, немаше „против“. Следно според процедурата е пратениците на одржат нова седница со единствена точка на дневен ред избор на специјален јавен обвинител. Предлогот е Катица Јанева , која работи како предавач на Академијата за судии и јавни обвинители на РМ. Гласањето ќе се одвива по Бантеров принцип. За собранискиот предлог ќе се изјаснат и членовите на Советот на обвинители. Собранието ќе го утврди кандидатот за Јавен обвинител со двотретинско мнозинство, вклучувајќи и мнозинство од гласовите на пратениците кои припаѓаат на заедниците кои не се мнозинство и ќе го поднесе до Советот на јавни обвинители на Република Македонија. Советот ќе го избере јавниот обвинител на седница на која се присутни најмалку две третини од вкупниот број членови. Работните групи на политичките партии рано утрово се договориле Катица Јанева, обвинителка од Гевгелија да биде специјален јавен обвинител, обврска од договорот од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Факт дека за пошироката јавност Катица Јанева е непозната; не работела на случаи кои добиле поголем одек „Неслучајно токму Катица Јанева е предложена за специјален обвинител од страна на меѓународните претставници во преговорите меѓу четирите партии. Не знам што точно имале предвид тие кога ја предложиле, но, за Јанева можам да кажам дека е голем професионалец без никаква дамка во кариерата", велат од гевгелискиот суд, објави „Капитал". Но, исто така е факт дека за пошироката јавност Катица Јанева е непозната; не работела на случаи кои добиле поголем одек. Обвинителката од Гевгелија, Катица Јанева, да биде Специјален јавен обвинител, во раните утрински часови се договорија четирите партии потписнички на Договорот од Пржино, по долги преговори. Договор има и за предлог-законот за специјално обвинителство, според кој самиот обвинител ќе ги бира своите соработници, како што беше предлогот на европските олеснувачи. Притисокот за постигнување договор од европскиот експерт Питер Ван Хоуте последниве два дена беше ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Предлог верзија за измена на Законот за избор на Специјалниот обвинител, денеска експресно ќе се најде пред пртениците на собраниска седница во 13 часот. Денеска, пратениците исто така ќе се гласаат и за предлогот на партиите Катица Јанева да биде новиот Специјален обвинител. Инаку, Јанева е актуелната обвинителка од Гевгелија, а важи за почитувана во професијата. Според Договорот од Пржино специјалниот обвинител со целосна автономија да ја води истрагата за случаите „Прислушување“ и „Пуч“. Засега нема официјална информација дали и што е договорено на вчерашната последна рунда разговори на работните групи на политичките партии и белгискиот експерт Питер Ванхоуте, на која присуствувале и амбасадорите на ЕУ и на САД, Аиво Орав и Џес Бејли.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 207 | | | веќе видена

Огнен Врањеш, фудбалерот на Андерлехт и репрезентативец на Босна и Херцеговина овие денови е во центарот на јавноста порад секс скандалот што изби со пејачката ...
сите 165 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 137 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 62 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ванхојт: Вака не се преговара - една од најголемите партии не го почитува договореното

Од:
До кого (е-маил):
Порака: