Што се случува во здравството: Туѓи бебиња, смрт по примена анестезија


2 копии

Несекојдневни настани во скопските клиники. Родилка од Скопје ја напуштила Клиниката за гинекологија со туѓо новороденче. Кога влегла во автомобилот со семејството заклучила дека тоа не е нејзиното бебе и веднаш се вратила назад. За кратко се решил случајот по што си заминала со вистинското бебе. Се ова се случило во собата за испис, кога жената реагирала на туѓо име а не на нејзиното, па така и подготвиле за одење бебе со друг број без споредување на бројчињата со мајката. Нови информации и околу двата случаи шшто ја вознемирија јавноста.. по починувањето на два пациенти по примена анестезија од кои едното 15 годишно момче.. тоа во вторникот откако се повредило на физичко му била потребна итна операција. Бил примен за операција на колената на Трауматологија, но по примената анестезија состојбата уште повеќе се влошила и момчето починало. Лекарите се сомневаат дека станува збор за малигна хипертермија, што е ретка генетска мутација. Од КАРИЛ сметаат дека причината не е самиот анестети, туку таа генетска ...
| | веќе видена | слични

Гинекологија ќе го тужи за насилно однесување таткото кој тврди дека му ја нема родената ќерка и му покажале бебе со друго презиме. Тужба против ГАК најави и Јован Волчев поради претрпен стрес, погрешни информации за новороденчето и арогатно однесување на клиничкото обезбедување. И Волчев и од клиниката случајот го пријавиле во полицијата. Од МВР за Сител изјавија дека имаат две пријави и работат на утврдување на вистината. Во вчерашниот инцидент се вклучи и министерството за здравство од каде велат дека немало замена на бебе. -Не постои никаква ситуација во која бебе недостига или било заменето. Бебињата на таа возраст ги идентификуваме со бројчиња, а не со имиња, и сето тоа било како што треба. Утврдивме дека станува збор за недоразбирање меѓу семејството на бебето и медицинскиот персонал кое потоа прераснало во кавга, изјави Венко Филипче, министер за здравство По вчерашната драма на ГАК, од најголемото родилиште ги демантираат тврдењата на таткото и велат културно го информирале за редот на клиниката. ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Не постои никаква ситуација во која бебе недостига или било заменето. Бебињата на таа возраст ги идентификуваме со бројчиња, а не со имиња, и сето тоа било како што треба. Утврдивме дека станува збор за недоразбирање меѓу семејството на бебето и медицинскиот персонал кое потоа прераснало во кавга, рече министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференција на која претстави пакет мерки за унапредување на состојбата во родилиштата. Апелираше и до медиумите пред да објават, како што рече, сензационалистичка вест, да го консултураат менаџментот на клиниката, ПР-службата во Министерството и лично него. – Една таква информација која испадна дека не е ниту блиску до вистината ја нарушува вербата во нашиот здравствен систем и сериозно ги инхибира и влијае на ентузијазмот на нашите здравствени работници коишто пожртвувано и чесно 24 часа си ја вршат својата работа, рече Филипче. Одговарајќи на новинарски прашања министерот за здравство рече дека се уште ги елаборираат сите информации што ги добиле за време на ...
| | веќе видена | слични

Утврдивме дека станува збор за недоразбирање меѓу семејството на бебето и медицинскиот персонал кое потоа прераснало во кавга, рече министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференција на која претстави пакет мерки за унапредување на состојбата во родилиштата. Апелираше и до медиумите пред да објават, како што рече,  сензационалистичка вест, да го консултураат менаџментот на клиниката, ПР-службата во Министерството и лично него. - Една таква информација која испадна дека не е ниту блиску до вистината ја нарушува вербата во нашиот здравствен систем и сериозно ги инхибира и влијае на ентузијазмот на нашите здравствени работници коишто пожртвувано и чесно 24 часа си ја вршат својата работа, рече Филипче. Одговарајќи на новинарски прашања министерот за здравство рече дека се уште ги елаборираат сите информации што ги добиле за време на презентацијата на Банката за развој при Советот на Европа и за  кратко време ќе донесат одлука дали изградбата на Клиничкиот центар ќе продолжи каде што беше предвидена или ...
| | веќе видена | слични

Соопштение на ЈЗУ Клиника за гинекологија и акушерство: Во врска со инцидентот кој се случи на Клиниката за гинекологија и акушерство на ден 02.03.2018г. предизвикан од надворешно лице со идентитет познат на плицијата, а сопруг на породена пациентка, ја информираме јавноста дека станува збор за манипулација на јавноста поради следните причини Лицето кое го предизвикало инцидентот дошло да го види бебето во време на утринска визита и во време кога не е дозволена посета и покрај укажувањата од страна на вработените лица. Таткото не бил одбиен да го види своето дете туку му било кажано да дојде во време одредено за посета односно во 16 часот. Не е точна дадената изјава дека бебето ,,му го нема,, туку дека мајката која како оперирана сеуште е на интензивна нега и дека документите се сеуште таму Лицето во неколку наврати културно било информирано за редот на работата и процедурата на покажување на новороденчињата. Лицето било во придружба со друго женско лице кое е претставено како близок член на семејството и ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Министерството за здравство вечерва преку соопштение ги отфрли како неточни информациите пласирани во јавноста дека исчезнало бебе на Клиниката за гинекологија. „Министерството ја информира јавноста дека бебето и мајката се на Клиниката за гинекологија и нивната здравствена состојба е добра. Истовремено, сакаме да информираме дека е поднесена пријава до МВР за насилно однесување против семејството на родилката“, стои во соопштението. Дел од медиумите попладнево објавија изјава на татко кој тврдеше дека од Клиниката за гинекологија во Скопје исчезнало неговото женско новороденче. Според неговите кажувања, бебето што го видел вчера по раѓањето, не е истото што му било покажано денеска, затоа што денес било означено со погрешно презиме. Токму поради тоа, кај родителот се отвориле сомнежи дека тоа новороденче не е неговата ќерка. Претходно, во врска со настанот, од Министерството за внатрешни работи информираа дека до нив биле поднесени две пријави. Како што наведоа оттаму, едната е од родителот кој пријавил ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Клиниката за гинекологија и акушерство демантира дека имало исчезнато бебе како што вчера објавија дел од медиумите пренесувајќи изјава од таткото на новороденчето.- Не е точна дадената изјава дека бебето „му го нема“, туку дека мајката која како оперирана сè уште е на интензивна нега и дека документите уште се таму, соопшти ГАК за случајот за кој вчеравечер се огласи и Министерството за здравство со најава дека ќе го истражи.Од Клиниката, меѓу другото, информираат дека таткото на бебето се однесувал аргресивно и со навреди кон медицинскиот персонал и дека нивната Управа случајот го пријавила во полиција.- Случајот е пријавен во полиција и ќе добие правна завршница онаква каква што се случува при кршење јавен ред и мир, напад и навреда на службени лица, стои во демантот.
| | веќе видена | слични

Клиниката за гинекологија и акушерство (ГАК), по низата написи во медиумите во јавноста излезе со својата страна на приказната во врска со случајот со наводно изгубеното бебе. За овој случај до МВР има има две пријави, едната од таткото за заменето бебе, а другата од Клиниката за насилно однесување. Демантот на Клиниката го пренесуваме интегрално: Во врска со инцидентот кој се случи на Клиниката за гинекологија и акушерство на ден 03.02.2018г. предизвикан од надворешно лице со идентитет познат на полицијата, а сопруг на породена пациентка, ја информираме јавноста дека станува збор за манипулација на јавноста поради следните причини: - Лицето кое го предизвикало инцидентот дошло да го види бебето во време на утринска визита и во време кога не е дозволена посета и покрај укажувањата од страна на вработените лица. Таткото не бил одбиен да го види своето дете туку му било кажано да дојде во време одредено за посета односно во 16 часот. - Не е точна дадената изјава дека бебето ,,му го нема“, туку дека мајката ...
| | веќе видена | слични

Клиниката за Гинекологија и акушесрвто од Скопје, денеска преку демант го објаснува случајот што вчера ја окупира јавноста, кога татко тврдеше дека неговото дете наводно исчезнало од Клиниката. -Во врска со инцидентот кој се случи на Клиниката за гинекологија и акушерство на 03.02.2018г. предизвикан од надворешно лице со идентитет познат на полицијата, а сопруг на породена пациентка, ја информираме јавноста дека станува збор за манипулација на јавноста поради следните причини, се вели во соопштението од ГАК денеска. Од Клиниката тврдат дека случај не постои и дека „лицето кое го предизвикало инцидентот дошло да го види бебето во време на утринска визита и во време кога не е дозволена посета и покрај укажувањата од страна на вработените лица“. Од Клиниката тврдат дека таткото не бил одбиен да го види своето дете, туку му било кажано да дојде во време одредено за посета односно во 16 часот. – Не е точна дадената изјава дека бебето ,,му го нема,, туку дека мајката која како оперирана се уште е на интензивна ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Откако на беше објавена сторија за родители кои обелоденија дека нивното бебе е загубено и никој не им дава да го видат, се огласи и Министерството за здравство. Од таму велат дека поднесена е пријава за насилно однесување против семејството на родилката. „Министерството за здравство категорично ги отфла информациите пласирани во јавноста дека исчезнало бебе на Клиниката за гинекологија. Министерството ја информира јавноста дека бебето и мајката се на Клиниката за гинекологија и нивната здравствена состојба е добра. Истовремено, сакаме да информираме дека е поднесена пријава до МВР за насилно однесување против семејството на родилката“, стои во соопштението на министерството.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ во пресрет на утрешните саботни протести „Еден од пет милиони“, денеска изјави дека секој има право ...
сите 172 | | | веќе видена

Охрид, 22. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северeн правец. Максималната ...
сите 169 | | | веќе видена

На средбите  тој посочи дека во земјава откако е СДСМ на власт имаме се потешко секојдневие, неправди на секој чекор и огромна неспособност на власта да донесе ...
сите 171 | | | веќе видена

,,Ова е ИД на денот на изборите . Ова е ИД денеска” , рече Трамп покажувајќи им на новинарите географска карта со бројни црвени точки претходнои со бела ...
сите 110 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Што се случува во здравството: Туѓи бебиња, смрт по примена анестезија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: