Гага од државата носи среќа ама не и вработување


Само што заврши двегодишниот експеримент што го направила Финска со основниот месечен приход на граѓаните, а резултатите се доста интересни, пишува Мирор. ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Ни загарантираниот основен додаток од 560 евра не ги поттикна невработените Финци да бараат работа. Финската влада, со цел да ја подобри работната атмосфера и ...
| | веќе видена | слични

Месечен чек од 560 евра им исплатувала најсреќната земја во светот на своите граѓани, во текот на две години. Во 2017 година Финска беше првата земја во ...
| | веќе видена | слични

Пробниот период стартуваше на 1 јануари во 2017-та година сепак тој не ги даде посакуваните резултати. Владата на Финска ги сподели првите заклучоци од ова ...
| | веќе видена | слични

Експериментот, спротивно од очекувањата, покажал дека тоа не ги мотивирало доволно корисниците да работат и така да заработат повеќе. Во текот на овој ...
| | веќе видена | слични

Финската влада ги објавила денес првите резултати од двегодишниот експеримент со гарантирана плата за невработените. Експериментот завршил пред еден месец и ...
| | веќе видена | слични

Финска го заврши двегодишниот економско-социјален експеримент со кој се гарантираше минимален финансиски приход за сите невработени. Очекувањата дека ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 129 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 203 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гага од државата носи среќа ама не и вработување

Од:
До кого (е-маил):
Порака: