Експретседател на Југославија го интервјуира Гадафи за „Пинк“

Тоа што не им успеа на Би-би-си и на Си-ен-ен, и успеа на „Пинк“. Српската телевизиска куќа доби интервју со лидерот на Либија, Моамер Гадафи, благодарение на добрите врски на Зоран Лилиќ, поранешен претседател на СР Југославија во периодот од 1993 до 1997 година, со арапскиот свет. Се шпекулира дека ова предизвикало остри реакции во српската влада. Интервјуто го направиле Лилиќ и новинарот на „Пинк“, Миодраг Поповиќ, кои пред два дена отпатувале во Триполи, за лично да побараат од либискиот лидер помош за евакуација на граѓаните на Србија. - Гадафи ги сака земјите од поранешна Југославија поради Движењето на неврзаните, затоа ни даде интервју. Тој ги мрази земјите од Западот - изјави Миодраг Поповиќ, уредник на надворешно-политичката рубрика во телевизијата „Пинк“, по враќањето од Либија. Ова е првото интервју на либискиот лидер за некој странски медиум каде што го кажал своето мислење за ситуацијата откако во Либија избија немирите. На телевизијата ваквата ексклузива ја нарекоа „доверба на Гадафи во ...
| | веќе видена | слични

Ситуацијата во Либија е сосема мирна и народот ме поддржува, изјавил либискиот лидер Моамер Гадафи во ексклузивното интервју за српската телевизија Пинк - Во моментов нема инциденти и Либија е целосно мирна. Нема ништо необично, нема безредија - нагласил Гадафи. Тој додал дека банди на терористичката мрежа Ал каеда ненадејно упаднале во воените касарни и полициските станици и го одзеле нивното оружје. Според него, станува збор за помали групи на млади луѓе, кои биле под дејство на наркотици. - Тие влегоа во камповите и одбивме да стреламе кон нив. Меѓутоа, тие потоа почнаа да стрелаат кон војската и полицијата. Војниците и полицајците одговорија на провокацијата. Од двете страни има многу малку убиени, за разлика од тоа што се зборува во странство - рекол Гадафи. Либискиот лидер додал дека овие банди почнале да окупираат џамии и да го заплашуваат населението, а особено во Бенгази, каде што на жените им забраниле да се движат по улиците. - Кој и да се движи, тие би го убиле. Доколку некој се спротивстави, ...
| | веќе видена | слични

БЕЛГРАД - Српската ТВ-куќа Пинк синоќа ја доби најверојатно најголемата можна светска ексклузива, интервју со либискиот претседател Моарем Гадафи. И странските агенции ја објавија веста за интервјуто на Гадафи за српската телевизија Пинк. „Моментално нема инциденти, во Либија е мирно. Земјата е под контрола, а сите вооружени банди што ги контролира Ал Каеда се опколени“, изјави Гадафи во телефонскиот разговор за Пинк. Како што пренесува Прес, тоа е првото интервју на Гадафи за некој странски медиум каде што ја изнесе својата верзија во почетокот на судирот откако во Либија избија безредија. „Проблемот се случи кога некои луѓе украдоа оружје и ги нападнаа касарните, дотогаш владееше сигурност. Полицијата беше изненадена од нападот на младите луѓе што беа под влијание на дрога. Не им беше дозволено да пукаат врз тие млади луѓе, но овие први припукаа и убија неколку полицајци и војници. Разменет е оган“, изјави Гадафи за ТВ Пинк. Додаде дека и на двете страни загинале многу малку луѓе и дека е „голема лага она ...
| | веќе видена | слични

Останато

Основното јавно обвинителство по допрен глас од соседите ќе го истражува случајот со семејството кое живее во станот во скопската населба Аеродром кое живее ...
сите 187 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден во 14:00 часот во Куманово на бул.„Октомвриска Револуција“ во близина на крстосницата со ул.„Пионерска“, се случила сообраќајна ...
сите 218 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев оствари средба со претставници и припадници на заедниците на Бошњаци и Горани во Македонија и ...
сите 171 | | | веќе видена

Фудбалерите на Јувентус во средата во гости ја победија Валенсија со 2:0 во првиот натпревар од групната фаза во Лигата на Шампионите. Натпреварот на „Местаља“ ...
сите 233 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 91 | | | веќе видена

Шведскиот првак Кристијанштад е првиот противник на Вардар во групата А од Лигата на шампионите, кој сезонава ќе се појави во СЦ „Јане Сандански", попладнево ...
сите 92 | | | веќе видена

Италијанската филмска дива Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс, попладнево пристигнаа во Македонија. Тие се специјални гости на Интернационалниот ...
сите 58 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Експретседател на Југославија го интервјуира Гадафи за „Пинк“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: