Гадафи е подготвен за преговори со НАТО, но не ја напушта Либија

Либискиот лидер Моамер ел-Гадафи за време на состанокот со претседателот на ФИДЕ,Иљумжинов рекол дека тој е подготвен за директни разговори со претставници на НАТО и бунтовниците од Бенгази за иднината на Либија, но оти нема намера да ја напушти земјата Ова го соопшти за новинарите во вторникот, претседателот на светската шаховска федерација ФИДЕ, Кирсан Иљумжнов . „Подготвен сум за директни разговори со раководството на НАТО и претставниците на Бенгази за иднината на нашата земја“, ги цитира зборовите на полковникот Моамер ел-Гадафи , Иљумжинов. Гадафи во неколку наврати досега ја изрази својата подготвеност за преговори, но вооружената опозиција која контролира неколку области на Либија, одбива да влезе во дијалог со него и бара негова оставка. Според Иљумжинов, Гадафи изразил подготвеност за преговори „без претходни услови“. „Единствениот услов - е да се сопрат воздушните напади“, додава Иљумжинов. Според првиот човек на ФИДЕ, главните разлики на Триполи во моментов не е со Бенгази, туку со земјите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Либискиот претседател Моамер Гадафи во разговор со претседателот на Меѓународната шаховска федерација (ФИДЕ) Кирсам Иљумзинов изразил подготвеност на разговор со НАТО и бунтовниците, но во исто време ја одбил можноста да поднесе оставка. Рускиот ексцентричен милијардер Иљумзинов, изјавил дека Гадафи “бил спремен итно да разговара со раководството на НАТО и претставниците на Бенгази околу иднината на земјата“, условувајќи го тоа со престанување на воздушните напади над неговата земја. Гадафи истакнал дека не планира да ја напушти Либија, подвлекувајќи дека тоа е негова татковина и земја во која умреле неговите деца и внуци, пренел рускиот пријател на Гадафи. “Не сум ниту премиер, ниту претседател, а ниту крал. Не држам ниту една функција во Либија и заради тоа нема позиција која треба да ја напуштам“, рекол Гадафи според изјавите на Иљумзинов. Гадафи никогаш не бил формално избран на ниту една функција иако ја држи власта во Либија цели четири децении.
| | веќе видена | слични
5 копии

Ташкент, 14 јуни 2011 (МИА) - Либискиот лидер Моамер Гадафи, во разговор со претседателот на Меѓународната шаховска федерација (ФИДЕ) Кирсан Иљумзинов изрази подготвеност на разговор со НАТО и со бунтовниците, но воедно ја отфрли можноста за поднесување оставка. Рускиот ексцентричен милијардер Иљумзинов, изјави дека Гадафи рекол оти „е подготвен на итни разговори со раководството на НАТО и со претставниците на Бенгази за иднината на земјата“. Тој, меѓутоа, тоа го услови со прекин на воздушните напади на неговата земја. Гадафи исто така истакна дека не планира да ја напушти Либија и подвлече дека тоа е негов дом и земја во која починале неговите деца и внуци.
| | веќе видена | слични
2 копии

Либиската телевизија емитуваше снимки од лидерот Моамер Гадафи како игра шах со претседателот на Меѓународната шаховска федерација, Мирсан Иљумжинов. Снимката се емитува во време кога НАТО ја интензивира воздушната кампања врз Триполи, со цел да го натера либискиот водач да се повлече. Иљумжинов истакна дека Гадафи му соопштил дека нема намера да се повлече од власт, ниту да ја напушти својата држава. - Средбата со Гадафи траеше околу два часа и игравме шах. Исто така, рече дека не разбира од која функција да се повлече. Не сум ниту премиер, ниту претседател ниту крал. Немам никаква функција во Либија и од таа причина нема функција од која треба да се повлечам, ми рече Гадафи - изјави Иљумжинов, кој е и претседател на руската република Калмикија. Снимката со Гадафи доаѓа во време кога на терен се водат жестоки битки меѓу силите на Гадафи и бунтовниците за контрола на градовите во кои се стационирани нафтените терминали.
| | веќе видена | слични

Рускиот ексцентричен милијардер Иљумзинов, изјави дека Гадафи рекол дека „е подготвен на итни разговори со раководството на НАТО и со претставниците на Бенгази за иднината на земјата“. Тој, меѓутоа, тоа го услови со прекин на воздушните напади на неговата земја. Гадафи исто така истакна дека не планира да ја напушти Либија и подвлече дека тоа е негов дом и земја во која починале неговите деца и внуци.
| | веќе видена | слични

Останато

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

Продолжува максималниот ефект на ракометарите на Вардар на средбите со шведски Кристијанштад, откако вечерва во СЦ „Јане Сандански“ црвено-црните триумфираа со ...
сите 153 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 69 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гадафи е подготвен за преговори со НАТО, но не ја напушта Либија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: