Шест силни експлозии одекнаа околу Триполи

Шест сили експлозии одекнаа рано изутрина и во текот изминатата ноќ во близина на Триполи, кој го надлетуваа авиони АFP пренесува дека рано изутрината се слушнале четири експлозии во Триполи, а две експлозии доцна синоќа во областа источно од престолнината на Либија. Во четвртокот изутрината во воздушни напади на НАТО , во Триполи беше погоден и резидентскиот комплекс на Муамер Гадафи при што загинаа три лица , меѓу кои и двајца новинари.Според официјалните податоци во тие напади беа ранети и 27 лица. НАТО вчера потврди дека нападите во последните три дена предизвикале видно вознемирување меѓу силите лојални на Гадафи,. По сомнежите кои ги изнесе италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини, дека Гадафи е можеби ранет или во бекство,лидерот Гадафи во аудио снимка порача дека НАТО бомбардирањата нема да го стигнат.
| | веќе видена | слични

Либискиот лидер, Моамер Гадафи преку аудио снимка објавена на државната телевизија изјави дека се наоѓа на место каде што силите на НАТО не можат да дојдат до него и да го убијат, демантирајќи дека е ранет при нападите на Алијансата. „Им кажувам ка кукавиците дека сум на место каде не можат да ме најдат и да ме убијат“, порачал Гадафи на снимка, пренесува Ројтерс. Тој демантира дека е повреден во денешните напади на НАТО силите и додава дека бомбите на Алијансата не можат да го погодат бидејќи милиони Либијци го носат во срцето. Гадафи исто така им се заблагодарил и на шефовите на државите кои се распрашувале за неговата здравствена состојба по нападите врз неговото седиште во Триполи. Шефот на италијанската дипломатија, Франко Фратини, вчера изјави дека Гадафи најверојатно е ранет во воздушните напади на НАТО и дека е можно да го напуштил Триполи, но либиската влада ги демантираше информациите. Фратини пред италијанските новинари рекол дека информацијата за тоа дека Гадафи е вон Триполи и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 357 | | | веќе видена

Доколку портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ навистина сака да знае што е непотизам, нека го праша пионот Христијан Мицкоски како од сите професори на Машинскиот ...
сите 146 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 64 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 78 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шест силни експлозии одекнаа околу Триполи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: