Гадафи му порача на НАТО дека е невозможно да го убие

3 копии

Либискиот лидер Муамер ел-Гадафи во петокот навечер имал кратко аудио обраќање преку националната телевизија, во врска со информациите во западните медиуми дека бил ранет во бомбардирање, и дека заминал од главниот град Триполи „Вие не може да ме убиете, бидејќи јас живеам таму каде што не може да ме досегнете - во срцата на милиони луѓе. Дури и ако ме уништите физички, јас ќе останам во срцата на милиони луѓе“, изјавил полковникот Моамер ел-Гадафи , обраќајќи му се на НАТО и на неговиот либиски непријатели. Претходно во петокот, првиот човек на италијанското министерство за надворешни работи, Франко Фратини на прес-конференција во италјанската покраина Тоскана изјави дека „Гадафи, најверојатно, е ранет“ при бомбардирањето на НАТО. Тој исто така посочи дека полковникот заминал од престолнината Триполи, но останал во земјата. Министерот за надворешни работи на Италија додаде информацијата му ја соопштил бискупот Џовани Иноченцо Мартинели и дека верува во нејзината веродостојност. Претходно во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Либискиот лидер, Моамер Гадафи преку аудио снимка објавена на државната телевизија изјави дека се наоѓа на место каде што силите на НАТО не можат да дојдат до него и да го убијат, демантирајќи дека е ранет при нападите на Алијансата. „Им кажувам ка кукавиците дека сум на место каде не можат да ме најдат и да ме убијат“, порачал Гадафи на снимка, пренесува Ројтерс. Тој демантира дека е повреден во денешните напади на НАТО силите и додава дека бомбите на Алијансата не можат да го погодат бидејќи милиони Либијци го носат во срцето. Гадафи исто така им се заблагодарил и на шефовите на државите кои се распрашувале за неговата здравствена состојба по нападите врз неговото седиште во Триполи. Шефот на италијанската дипломатија, Франко Фратини, вчера изјави дека Гадафи најверојатно е ранет во воздушните напади на НАТО и дека е можно да го напуштил Триполи, но либиската влада ги демантираше информациите. Фратини пред италијанските новинари рекол дека информацијата за тоа дека Гадафи е вон Триполи и ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Шест сили експлозии одекнаа рано изутрина и во текот изминатата ноќ во близина на Триполи, кој го надлетуваа авиони АFP пренесува дека рано изутрината се слушнале четири експлозии во Триполи, а две експлозии доцна синоќа во областа источно од престолнината на Либија. Во четвртокот изутрината во воздушни напади на НАТО , во Триполи беше погоден и резидентскиот комплекс на Муамер Гадафи при што загинаа три лица , меѓу кои и двајца новинари.Според официјалните податоци во тие напади беа ранети и 27 лица. НАТО вчера потврди дека нападите во последните три дена предизвикале видно вознемирување меѓу силите лојални на Гадафи,. По сомнежите кои ги изнесе италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини, дека Гадафи е можеби ранет или во бекство,лидерот Гадафи во аудио снимка порача дека НАТО бомбардирањата нема да го стигнат.
| | веќе видена | слични
10 копии

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави во аудио-обраќање емитувано од либиската телевизија дека е жив и оти се наоѓа на локација, која е недостапна за НАТО. - Им кажувам на плашливите крстоносци дека се наоѓам на место, каде не можат да ме најдат и убијат. Јас живеам во срцата на милиони, истакна Гадафи. Кусата аудио-порака објавена од Ал Џамахирија не беше придружена од видеоматеријал. Гадафи исто така напомена оти ја дал оваа изјава, откако добил голем број телефонски повици од Либијци, кои биле загрижени за неговата состојба, по завчерашното бомбардирање на НАТО силите на неговата резиденцијата во елитниот кварт Баб ал Азизија во Триполи. Италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини изјави вчера дека Моамер Гадафи можеби избегал од Триполи и најверојатно е ранет. Фратини истакна дека верува на зборовите на католичкиот епископ во либиската престолнина Џовани Мартинели, според кого „Гадафи најверојатно не е во Триполи и може дури е и ранет“ во воздушни напади на НАТО. Тој во интервју за ...
| | веќе видена | слични

Авионите на НАТО за време на вчерашното бомбардирање на источнолибискиот град Брега убија 11 имами, додека спиеле, тврди лондонски „Дејли телеграф“, повикувајќи се на изјавата на портпаролот на Владата во Триполи. Според појаснувањето на либискиот владин претставник сите 11 имами биле дел од една мировна мисија во тој град. Портпаролот на НАТО за лондонскиот весник изјави дека нема сознанија за таквите тврдења на Владата во Триполи, но репортерите на „Дејли телеграф“ откриваат дека непосредно пред тој напад, биле повлечени сите бунтовнички сили од реонот, кој е бомбардиран и кој Алијансата го опишува како „воено упориште“. Тврдењето за случајот во Брега доаѓа по изјавата на италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини за тоа дека либискиот лидер Моамер Гадафи „го напуштил Триполи“ по последното бомбардирање и дека веројантно е ранет“. Фратини ова свое тврдење го потпира врз изјавата на еден католички, италијански свештеник, за кого тврди дека е „човек од доверба и кому може да му се верува“. ...
| | веќе видена | слични

Во Триполи рано утрото се слушнале најмалку шест силни експлозии, а градот го надлетувале авиони на НАТО, пренесуваат агенциите. Ибрахим Муса, претставник за медиумите на либискиот режим, рекол дека НАТО нападнал објект во кој десетина имами од целата земја се собрале да се молат за мир. Според неговите зборови, 11 свештеници се убиени на спиење, а 50 се ранети, од кои пет се во критична состојба. - Ги повикуваме муслиманите ширум светот да се осветат за нашите браќа. За секој загинат треба да убиеме илјада луѓе – порачува имамот Нуредин ел Машраб, еден од имамите кој бил присутен на говорот на Муса. Либиската државна телевизија прикажала снимки на кои се гледаат големите оштетувања во градот Брега. Исто така биле прикажани и телата на убиените имами. Портпаролот на либиската влада Ибрахим Утман изјавил дека цел на нападите било Министерството за земјоделство каде се наоѓа седиштето на либиската разузнавачка служба. Либиските власти претходно го обвинија НАТО за убиство на 11 муслимански свештеници во ...
| | веќе видена | слични

НАТО денеска соопшти дека не може да потврди дали во воздушните напади врз источно – либискиот град Брега загинале цивили, но дека секогаш жали кога животот ќе го изгубат невини луѓе. Либиските власти ги обвинија НАТО силите за убиството на 11 цивили кои се собрале во Брега за да се молат за мир. Портпаролот на либиската влада, Муса Ибраим, навел дека цивилите загинале додека спиеле во пансион во Брега и дека при нападот се повредени најмалку 50 луѓе. Во соопштението на НАТО се наведува дека погодената зграда била идентификувана како команден и контролен центар. НАТО на 31 март ја презема контролата над воената акција во Либија./www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Шест силни експлозии се слушнале во петокот кон сабота навечер околу Триполи. Две експлозии се слушнале во петокот источно од главниот град на Либија, пренесуваат агенциите. Чадот бил видлив на голема далечина, тврдат очевидци. Рано утрото денеска се слушнале уште четири експлозии во градот. Во воздушните напади од пред два дена погоден е и големиот резиденциски комплекс на Моамер Гадафи во Триполи, при што загинаа три лица, меѓу кои и двајца новинари, а 27 беа ранети, според официјалните податоци на владините функционери. НАТО вчера потврди дека нивните удари врз силите лојални на Гадафи во последните три дена се значително ги потресле нивните редови. Гадафи во аудио – снима порача дека овие напади нема да допрат до него, кусо откако италијанскиот министер за надворешни работи, Франко Фратини изјави дека постои можност Гадафи да е ранет и дека е во бегство./www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Во Триполи рано утрото се слушнале најмалку шест силни експлозии, а градот го надлетувале авиони на НАТО, пишува “Танјуг“, пренесува НетПрес. Портпаролот на либиската влада Ибрахим Утман изјавил дека цел на нападите било Министерството за земјоделство. Истата зграда била бомбардирана пред неколку денови, а според локалното население таму се наоѓа седиштето на либиската разузнавачка служба. Либиските власти претходно го обвиниле НАТО за убиство на 11 муслимански свештеници во воздушни напад на Брега, на истокот на земјата, но Алијансата одговорила дека цел на нападите биле воените комплекси. Ибрахим Муса, претставник за медиумите на либискиот режим, рекол дека НАТО нападнал објект во кој десетина имами од целата земја се собрале да се молат за мир. Според неговите зборови, 11 свештеници се убиени на спиење, а 50 се ранети, од кои пет се во критична состојба. “НАТО докажува дека нема морал“, рекол Муса на конференција за новинари одржана на плоштадот стар 600 години во близина на џамијата во Триполи. “Сега ...
| | веќе видена | слични

Италијанскиот министер за надворешни работи, Франко Фратини, денеска изјави дека либискиот лидер Моамер Гадафи најверојатно е ранет и дека многу е веројатно тој да го напуштил Триполи, но либиската влада ги демантира информациите за негово ранување, пренесуваат италијанските медиуми. Фратини пред италијанските новинари рекол дека информацијата за тоа дека Гадафи е вон Триполи и веројатно ранет во воздушните напади на НАТО, ја добил од надбискупот во главниот град на Либија, Џовани Мартинели, но дека владата во Рим нема доверливи информации за судбината на либискиот водач, пренесува агенцијата АНСА. Портпаролот на Гадафи, Муса Ибраим, ги отфрлил наводите за ранувањето како бесмислици. „Тоа е бесмислица. Лидерот ја предводи земјата секојдневно и не е на било каков начин повреден“, рекол Ибраим. Според зборовите на шефот на италијанската дипломатија, меѓународните притисоци најверојатно го принудиле Гадафи да се скрие на безбедно место./www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 152 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гадафи му порача на НАТО дека е невозможно да го убие

Од:
До кого (е-маил):
Порака: