Свет - Триполи: Гадафи не е за во ХАГ

Триполи ги отфрли обвинувањата што Меѓународниот кривичен суд ги подигна против полковникот Моамер Гадафи, неговиот син Саиф ал Ислам и шефот на разузнавачката служба Абдула Сануси, и соопшти дека нема намера да апси никого, јавија светските медиуми. - Тој суд е оружје што Западот го користи за да ги прогонува лидерите од третиот свет. Лидерот на револуцијата и неговиот син немаат никакви официјални места во Либија - изјави либискиот министер за правда Мухамед Камуди. За разлика од владата во Триполи, бунтовниците ја поздравија одлуката на меѓународниот суд за апсење на Гадафи бидејќи на тој начин му е одземена целата политичка легитимност на полковникот. Западните медиуми прават споредба со налогот за апсење на Слободан Милошевиќ, но нагласуваат дека тешко е да се предвиди какви последици ќе има налогот за Либија. - Тие што веруваат дека овој налог за апсење претставува директен лет на Гадафи во затворска ќелија во Холандија - се лажат. Додека е скриен во Либија, тој е безбеден, односно надвор од дострелот ...
| | веќе видена | слични

Хаг, 29 јуни 2011 (МИА) - Либискиот лидер Моамер Гадафи може да биде симнат од власт по два или три месеци изјави главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд Лиус Морено Окампо. Во понеделникот Морено Кампо објави дека Судот во Хаг издал наредба за апсење на лидерот на либискиот режим Моамер Гадафи, за неговиот син Сејф ал Ислам и за шефот на либиското разузнавање Абдула ал Сануси. Тројцата се обвинети за злосторства против човештвото. - Прашање на време е. Гадафи ќе се соочи со обвиненија, изјави Морено Кампо. - Не мислам дека ќе чекаме многу. По два или три месеци играта ќе заврши, додаде тој. Според него, за време на бунтот во Либија загинале илјадници луѓе, и тој натерал околу 750 илјади луѓе за побегнат од домовите. Доказите велат дека тој во февруари сакал да ги искористи сите средства за да се задуши бунтот вклучително и крваво насилство, наведува Окампо. Тој вели дека НАТО нема мандат да апси осомничени и поради тоа повикува соработниците на Гадафи да го уапсат и предадат на правдата.
| | веќе видена | слични

Останато

Основното јавно обвинителство по допрен глас од соседите ќе го истражува случајот со семејството кое живее во станот во скопската населба Аеродром кое живее ...
сите 187 | | | веќе видена

Има ли подобар доказ дека со договорот со Грција е предадена сувереноста на државата. Грција го менува нашиот уставот и изготвува амандмани, а сега ги менува ...
сите 143 | | | веќе видена

На референдумот на 30-ти септември, да излеземе и да го дадеме гласот за членство на Македонија во ЕУ и НАТО. Сите заедно да бидеме глас што ќе ја обезбеди ...
сите 76 | | | веќе видена

Треба да се почитува мнозинската волја на граѓаните и да се следи правецот кој тие ќе го зацртаат со цел да се обезбеди подобар живот на оваа и на следните ...
сите 35 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 93 | | | веќе видена

Медиумите од Италија направија интересна споредба пред гостувањето на Јувентус кај Фросиноне, Кристијано Роналдо сам има речиси три пати поголема плата отколку ...
сите 214 | | | веќе видена

Шведскиот првак Кристијанштад е првиот противник на Вардар во групата А од Лигата на шампионите, кој сезонава ќе се појави во СЦ „Јане Сандански", попладнево ...
сите 89 | | | веќе видена

И медиумите во регионот пренесуваат за нападот на новинарската екипа на „Лидер“. Словенечка „Демокрација“ објавува текст со наслов „Скандал! Градоначалникот ...
сите 29 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свет - Триполи: Гадафи не е за во ХАГ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: