По антивладините протести, масовни собири за поддршка на властите во Иран


Десетици илјади Иранци, кои ги поддржуват врховниот верски водач, ајатолахот Хамнеи и претседателот Хасан Рухани, се собираа денеска на демонстрации во најголемите градови. Собирот на провладините поддржувачи е реакција на еднонеделните протести на антивладините демонтранти, во кои досега загинаа најмалку 21 лице. На провладините собири демонтрантите носат транспаренти на кои пишува „смрт на Америка“, „смрт на Израел“ и „смрт на Монафег“, кратенката на опозициската вооружена група Народни муџахедини. Ајатолахот Хамнеи вчера ги обвини САД и Израел за поттикнување на политички безредија во Иран. Провладините протести се организираат во градовите Ахваз, Арак, Илам, Горан, како и во Керманшах, каде што изминатите денови имаше масовни антивладини протести. Државната медиуми информира дека синоќа немало поголеми протести во главниот град, каде досега беа уапсени над 450 демонстранти. Според истите извори, имало престрелка во градот Ленџан, каде две лица отвориле оган врз полициски пункт, по што побегнале.
| | веќе видена | слични
5 копии

Европските сили денеска ќе ја потврдат своја поддршка за иранскиот нуклеарен договор отфрлен од американскиот претседател Доналд Трамп, изјавија европски дипломати. Европските сили денеска ќе ја потврдат своја поддршка за иранскиот нуклеарен договор отфрлен од американскиот претседател Доналд Трамп, изјавија европски дипломати. Тоа се случува пред рокот за американскиот претседател да одлучи дали повторно да ги воведе нафтени санкции на Иран, кои беа укинати во рамките на договорот. На состанокот на Британија, Франција, и Гермнија со Иран, организиран од шефот на европската дипломатија Федерика Могерини, се очекуваат нови уверувања од Техеран и европски ветувања за спроведување на договорот. Тие ќе бараат од Иран да продолжи да прима меѓународни инспекции, соопштија дипломати. Техеран негира дека се обидува да се здобие со нуклеарно оружје. – Цел на состанокот е да се испрати порака до Вашингтон дека Иран соработува и дека е подобро да се има нуклеарен договор отколку да се изолира Техеран, изјави европски ...
| | веќе видена | слични

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел ги повика САД да го третираат нуклеарниот договор со Иран од 2015 година како прашање одвоено од проблемот со иранската програма за развој на балистичко оружје и улогата на Техеран во граѓанската војна во Сирија.– Би требало да одвоиме две работи. Ние сакаме да се зачува нуклеарниот договор со Иран… и стратешката улога која Иран ја има во регионот, изјави Габриел во Брисел пред состанок со неговите колеги од Иран, Велика Британија и Франција и највисоките дипломати од ЕУ.Габриел, кој отворено ја критикува надворешанта политика на САД откако Доналд Трамп е на функцијката американски претседател, изјави дека Вашингтон сепак бил во право кога изразувал загриженост за стратегијата на Иран на Блискиот Исток.
| | веќе видена | слични
4 копии

Министрите за надворешни работи на Русија и Иран, Сергеј Лавров и Мухамед Џавад Зариф денеска соопштија дека двете држави остануваат посветени на договорот за иранската нуклеарна програма. Ваквиот став на двајцата шефови на дипломатии доаѓа по зачестените најави на Вашингтон дека ќе се откаже од договорот, со кој Иран доби олеснување на санкциите, а за возврат се согласи да ја замрзне својата нуклеарна програма за петнаесетина години. При денешната средба во Москва, Зариф ги обвини САД дека водат деструктивна политика кон Иран. Лавров, пак, ги повика сите земји потписнички на договорот, вклучително и САД, да го почитуваат договореното. Договорот беше потпишан од Администрацијата на поранешниот американски претседател Барак Обама, а Администрацијата на Трамп жестоко ги критикуваше отстапките кон Иран. Зариф и Лавров дискутирале и за состојбата во Сирија, каде двете држави го поддржуваа сирискиот претседател Башар ел Асад во борбата против бунтовниците. Двајцата министри не ги спомнаа антивладините протести во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп в петок, кога е крајниот рок, треба да донесе одлука дали ќе биде продолжено замрзнувањето на економските санкциите на САД против Иран. Анонимни извори од Администрацијата на Трамп, посочија дека замрзнувањето на економските санкции, што беше усвоено по склучувањето на меѓународниот договор за ограничување на иранската нукеларна програма во 2015 година, ќе биде продолжено. Изворите, исто така нагласија и дека Трамп веројатно истовремено ќе воведе целни санкции кон ирански физички и правни лица, што беа укинати во 2015 година. Таквата одука би можела да ја доведе во прашање одлучноста на Иран да ги исполнува своите задолженија од нуклеарниот договор.
| | веќе видена | слични

Наводно минатата недела претседателот поттикнувал демонстранти на насилство... Махмуд Ахмадинеџад,екс претседателот на Иран е уапсен за поддршка на демонстрантите кои наводно ги охрабрувал на насилство за време на говорот во Бушерград кој се наоѓа на крајбрежјето на Персискиот залив. Ахмадинеџад два пати бил претседател на Иран,од 2005 до 2013 година,а неговото апсење било извршено со одобрување на ајатолах Али Хамнеј.Инаку,21 лице загинаа во антивладини протести и немири кои започнаа минатата недела.
| | веќе видена | слични
2 копии

Иранскиот претседател Хасан Рохани издаде наредба да бидат ослободени сите студенти што беа уапсени за време на антивладините протести, јави ДПА.Одлуката ја објави иранскиот министер за наука Мансур Голами, по средба на претседателот со министерот за внатрешни работи и раководството на тајните служби.Се проценува дека околу 3.700 демонстранти се уапсени во двонеделните протести во Иран, а од нив најмалку стотина се студенти.Над 20 лица, повеќето од нив демонстранти, беа убиени во протестите.
| | веќе видена | слични
3 копии

Во Брисел денеска се одржа помал протест против најавената посета на иранскиот министер за надворенши работи Мухамед Џавад Зариф. Демонстрантите бараа од Европската унија да ја откаже посетата на Зариф, која е планирана за утре. Посетата доаѓа по протестите во Иран, во кои беа убиени неколку десетици демонстранти и неколку припадници на безбедносните сили. Членови на Европскиот парламент им се придружија на демонстрантите и изразија солидарност со нивните барања. Зариф доаѓа на покана на европската претставничка за надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини, а ќе се сретне и со министрите за надворешни работи на Велика Британија, Франција и Германија. Членките на ЕУ остануваат посветени на исполнување на нуклеарниот договор со Иран и покрај тоа што САД најавија напуштање на договорот и бараат заострување на санкциите против Иран, особено по убиствата за време на демонстрациите.
| | веќе видена | слични

Ослободени се сите студенти што беа уапсени за време на антивладините протести во Иран со наредба на претседателот Хасан Рохани, јавија светските медиуми.Одлуката ја објави министерот за наука Мансур Голами, откако претходно претседателот се сретна со министерот за внатрешни работи и раководството на тајните служби.Според медиуми во протестите во Иран уапсени се околу 3.700 лица, а од нив најмалку стотина се студенти.
| | веќе видена | слични

Група демонстранти денеска протестираа во Брисел против најавената посета на иранскиот министер за надворешни работи, Мухамед Џавад Зариф. Тие побараа од ЕУ да ја откаже постата за Зариф, која што е планирана за утре.Посетата на Зариф на Брисел следува по антивладините протести во Иран, во кои беа убиени неколку десетици демонстранти и припадници на безбедносните сили, а голем број беа уапсени.Членови на Европскиот парламент им се придружија на демонстрантите и изразија солидарност со нивните барања. Зариф доаѓа на покана на европската претставничка за надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини, а ќе се сретне и со министрите за надворешни работи на Велика Британија, Франција и Германија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 226 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и понатаму е во центарот на вниманието во сите балкански медиуми преку порно скандалот предизвикан од преписките и порно фотографиите кои што ...
сите 169 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

По антивладините протести, масовни собири за поддршка на властите во Иран

Од:
До кого (е-маил):
Порака: